Хто може укласти шлюбний договір, та з якого віку особа має право на його укладення?
Методичні рекомендації, підготовлені колективом авторів, які практикують і консультують у сфері сімейного права, зокрема з питань правовідносин із іноземним елементом
Огляди
13.02.2024

Шлюбний договір – це цивільний правочин, що базується на домовленості наречених або подружжя відносно встановлення майнових прав та обов’язків подружжя на період існування та у випадку припинення шлюбу.

Хто може укласти шлюбний договір?

Сторонами шлюбного договору можуть бути виключно: (ч. 1. ст. 92 СК).

- подружжя;

- особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу.

 В Україні шлюбний договір укладається тільки між чоловіком та жінкою, саме особами різної статі (ч. 1. ст. 21 СК).

Особи, які перебувають у так званих «фактичних шлюбних відносинах», мають законодавчий дозвіл врегулювати свої майнові відносини шляхом укладення письмового договору між собою та відповідно до цивільно-правового принципу свободи договору, наприклад, договір про встановлення правового режиму роздільної приватної чи спільної часткової власності та набуте ними в період спільного життя майно, а також про врегулювання зобов’язальних правовідносин між собою (ч. 1. ст. 74 СК).

Який вік, з якого особи мають право укладати шлюбний договір?

Збігається із шлюбним віком, що встановлений для жінок та чоловіків з 18 років (ст. 22 СК).

Сторонами шлюбного договору можуть бути не лише повнолітні, а й неповнолітні особи (віком від 14 до 18 років). Укладення шлюбного договору неповнолітніми особами, які не мають повного обсягу дієздатності, здійснюється виключно за письмової згоди їхніх батьків (піклувальників).

Справжність підпису батьків (піклувальників) на заяві про їхню згоду на здійснення правочину від імені неповнолітніх у віці від 14 до 18 років повинна бути засвідчена нотаріально (ч. 2. ст. 92 СК).

Якщо шлюбний договір укладається неповнолітньою особою (особами), але вже в період шлюбу, то в цьому випадку згода батьків не потрібна, так як з моменту державної реєстрації шлюбу неповнолітні особи набувають повної цивільної дієздатності (ч. 2 ст. 34 ЦКУ).

Пропонуємо Вам ознайомитись з Методичними рекомендаціями, підготовленими колективом авторів, які практикують і консультують у сфері сімейного права, зокрема з питань правовідносин із іноземним елементом: http://tinyurl.com/e29x2h9v

Авторський колектив: Г. Гаро, А. Архіпова, Р. Куриленко, О. Віцюк, М. Бабішена. Х, Поєдинок О.