Видатні історичні постаті української адвокатури
HIGHER SCHOOL OF ADVOCACY
Новини та події
19.12.2022

Значна плеяда знаних адвокатів є виходцями з України, кожен з них вніс свій вагомий вклад у становлення та розвиток української адвокатури. Адвокати поєднували адвокатську практику з активною участю в освітньому та громадсько-політичному житті суспільства, входили до економічних, культурно-освітніх і наукових товариств та організацій, на громадських засадах вели їхній юридичний супровід, укладали статути, представляли інтереси у судах.

До Дня адвокатури пропонуємо ознайомитися з діяльністю відомих представників адвокатської спільноти, погляди яких і досі пронизують наш професійний світогляд:

  1. Кость Левицький (1859-1941 рр.) – державний діяч, юрист, один із найвизначніших політичних діячів Галичини кінця XIX – першої половини ХХ століття.

Кость Левицький здобув ступінь доктора права у Віденському університеті. У 1890 році відкрив власну адвокатську канцелярію у Львові. Вже з перших років адвокатської діяльності здобув собі повагу та авторитет серед адвокатів Львова. Першим почав писати скарги та подання до суду українською мовою.

Був знаменитим захисником українців на судових політичних процесах та одним з фундаторів українського правознавства в Галичині, зокрема, вивчення історії українського права.

Брав участь у виданні першого в українській історії фахового правничого часопису українською мовою «Часопись Правнича», який видавався впродовж 1889-1900 pp.

З-під його пера у видавництві «Просвіти» вийшло майже 20 популярних правничих розвідок, коментарів і тлумачень законодавства стосовно створення господарських товариств, громадянських прав населення та інші.

  1. Євген Олесницький (1860-1917 рр.) – співтворець нового етапу українського національного відродження, що увійшов в історію як «адвокатська доба».

Окремою сторінкою в його життєписі є правнича діяль­ність у м. Стрий, яка розпочалась 1 серпня 1891 року відкриттям власної адвокатської канцелярії. Цей період був особливо плідним та насиченим багатьма визначними подіями, у результаті яких він незабаром став кваліфікованим правником, знаним на цілий край завдяки захисту соціальних, національних та громадянських прав українців у гучних політичних судових процесах.

Найвідомішими справами адвоката є, зокрема:

  • захист адвоката Теофіла Окуневського;
  • захист громадян під час «баденівських» виборів (1897);
  • справа селян с. Черніїв;
  • справа проти судді Коцовського.

Олесницький зробив значний внесок у розвиток української мови, адвокат використовував українську мову як ділову у власному юридичному бюро та домігся ведення судового діловодства у Стрию винятково українсь­кою мовою.

Євген Олесницький став прототипом головного героя повісті Івана Франка «Перехресні стежки» – адвоката Євгенія Рафаловича.

  1. Микола Міхновський (1873-1924 рр.) – адвокат, громадський і політичний діяч, основоположник та ідеолог державної самостійності України.

Правничу освіту здобув на юридичному факультеті Київського університету (1891-1895). Після закінчення навчання працював помічником адвоката (присяжного повіреного), згодом – адвокатом в адвокатській конторі Фурмана у Києві (1895-1899), а невдовзі став самостійним адвокатом, відкривши власну адвокатську контору.

Адвокатська діяльність Миколи Міхновського мала успіх: був «дуже здібним, темпераментним криміналістом-захисником»; боронив членів нелегальних українських партій і організацій; найчастіше захищав простих селян, за що колеги прозвали його «адвокатом голодранців». Виступаючи в судах, прагнув вести процес українською мовою, чим підтверджував відмінність українців від росіян; за порушення мовних правил у суді його неодноразово притягали до дисциплінарної відповідальності.

26 лютого 1900 року виступив з програмною доповіддю «Самостійна Україна», де вперше обґрунтував концепцію і принципи створення незалежної Української держави.

Детальніше ознайомитися з видатними історичними постатями української адвокатури можна у матеріалі Ірини Василик, керівника Центру досліджень адвокатури і права НААУ, проректора Вищої школи адвокатури НАУУ – «Адвокати-державники в історії України». https://bit.ly/3YwCRb0

Джерела:

  1. Євген Олесницький. https://bit.ly/3G4k9QK
  2. Адвокатура України: історія та сучасність. Матеріали круглого столу від 25 січня 2013 року. https://bit.ly/3G3ALbt
  3. Петрів М. Українські адвокати: державні, громадські, політичні та культурно-освітні діячі кінця XIX-першої половини ХХ ст. https://bit.ly/3hBWMoh