Втрата чинності законом, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння як підстава для закриття кримінального провадження
Огляд законодавства
Новини та події
03.01.2023

Втрата чинності законом, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння як підстава для закриття кримінального провадження: набув чинності Закон про внесення змін

29 грудня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо закриття кримінального провадження у зв’язку з втратою чинності законом, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння» № 2810-IX.

Закон прийнято на виконання Рішення Конституційного Суду України від 8 червня 2022 року № 3-р(II)/2022, згідно з яким пункт 4 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Законом внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу України:

  1. Статтю 132 після частини третьої доповнено новою частиною такого змісту:

«Ухвала слідчого судді або суду про застосування заходів забезпечення кримінального провадження припиняє свою дію після закінчення строку її дії, скасування запобіжного заходу, ухвалення виправдувального вироку чи закриття кримінального провадження в порядку, передбаченому цим Кодексом.

З моменту втрати чинності законом, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння, ухвала слідчого судді або суду про застосування заходів забезпечення, передбачених пунктами 3-4-1, 8, 9 частини другої статті 131 цього Кодексу, припиняє свою дію. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження, передбачених пунктами 3-4-1, 6-9 частини другої статті 131 цього Кодексу, не допускається, якщо під час кримінального провадження втратив чинність закон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння, крім випадків накладення арешту на майно з метою забезпечення збереження речових доказів».

  1. Виключено пункт 4 частини першої статті 284 (кримінальне провадження закривається у разі, якщо набрав чинності закон, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою). Натомість підставою для закриття кримінального провадження визнається втрата чинності законом, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння, у вчиненні якого підозрюється чи обвинувачується особа. Також унеможливлено закриття кримінального провадження за цією підставою у разі, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує. За таких обставин кримінальне провадження буде продовжуватися в загальному порядку, передбаченому КПК України.
  2. Кодекс доповнено новою главою 36-1 «Кримінальне провадження щодо діяння, кримінальна протиправність якого була встановлена законом, що втратив чинність» (статті 479-1 «Особливості закінчення досудового розслідування» та 479-2 «Особливості судового провадження»).

Законом внесено зміни до Кримінального кодексу України в частині уточнення видів покарань, під час відбування яких щодо засудженого може бути ухвалено рішення про його передачу для обміну як військовополоненого та звільнення від відбування призначеного покарання. Зокрема, частину першу статті 84-1 Кримінального кодексу України викладено у такій редакції:

«Засуджений, стосовно якого під час відбування покарання у виді виправних робіт, арешту, обмеження волі, тримання у дисциплінарному батальйоні військовослужбовців, позбавлення волі на певний строк, довічного позбавлення волі уповноваженим органом прийнято рішення про його передачу для обміну як військовополоненого та який надав письмову згоду на проведення такого обміну, звільняється судом від відбування призначеного покарання».

Ознайомитися із Законом: https://cutt.ly/M2emFsp