«Високий експертний рівень та навчальні стандарти, закладені в основу курсу, зробили його унікальним»
Онлайн-курс «Основні принципи захисту прав людини у сфері біомедицини»
Фахові коментарі
10.04.2024

Протягом майже 5 місяців адвокати мали змогу навчатися на онлайн-курсі «Основні принципи захисту прав людини у сфері біомедицини», організованому у співпраці Вищої школи адвокатури НААУ з програмою Ради Європи HELP «Основні принципи захисту прав людини у сфері біомедицини».

Своїм відгуком за наслідками навчання поділилася адвокат, кандидат юридичних наук Людмила Вигівська.

«Було складно, але дуже цікаво і максимально практично. Високий експертний рівень та навчальні стандарти, закладені в основу курсу, зробили його, на мою думку, унікальним навчальним продуктом для адвокатів з різним досвідом, рівнем підготовки та спеціалізацією» – відзначила учасниця.

Людмила Вигівська виокремила вдало побудовану структуру курсу, що складався зі вступу, 7 модулів та підсумкового зрізу знань, що дозволило крок за кроком опанувати основні напрями, які охоплюються поняттям «біомедицина».

Зокрема, курс включав такі модулі, як: добровільна та інформована згода; генетичні дослідження; кінець життя; лікарська таємниця і захист медичних даних; біомедичні дослідження; захист ембріона та запліднення; трансплантація людських органів та тканин.

Кожен навчальний модуль був наповнений напрацюваннями вітчизняних практиків та науковців (статті, посібники, методичні рекомендації, відеоролики), а також посиланнями на загальні та спеціальні нормативно-правові акти, що включали як національне законодавство, так і міжнародні конвенції, декларації, стандарти тощо.

Практично корисним та особливо цінним учасниця вбачає те, що до кожної теми розробниками були ретельно підібрані релевантні рішення ЄСПЛ та найяскравіші приклади з національної судової практики. Вивчення, опрацювання кожного дозволили сформувати уявлення про основні тенденції у сфері біомедицини та про етапи становлення в Україні медичного права.

З огляду на триваючу масштабну військову агресію рф, загибель військовослужбовців та цивільного населення, вкрай актуальними, на думку адвоката, стали отримані знання, що стосувалися правил ухвалення рішень у термальних станах, інформація про попередні розпорядження, а також існуючі обов’язкові вимоги, які висуваються державою при трансплантації органів чи тканин.

Окремо Людмила Вигівська згадала про домашні завдання, яких було багато: творчі завдання, ситуативні задачі, приклади, кейс-метод і десятки тестів. Як зазначила учасниця, іноді здавалося, що підготувати все у визначені терміни буде нереально, але професійна допитливість та витримка підштовхували рухатися вперед. 

«Зрештою, впевнено стверджую, що курс вартував кожної витраченої години. Запит на отримання інформації щодо основ захисту прав людини у сфері біомедицини, з яким я йшла на курс, був задоволений. Певні знання вже використовую в практичній діяльності. І при цьому відчуваю потребу у поглиблені отриманих навичок. Тому бачу пройдений онлайн-курс лише першою сходинкою на шляху до опанування тематики захисту прав людини у сфері біомедицини» – підсумувала вмотивована та задоволена навчання учасниця.

З підсумками фінальної зустрічі, відгуками тренерів та враженнями учасників 6 набору курсу програми РЄ HELP «Основні принципи захисту прав людини у сфері біомедицини» можна ознайомитися за посиланням: https://tinyurl.com/52x59bnu

Публікації за наслідками навчання учасників шостого набору:

·Підсумки І етапу. Упродовж першого етапу навчання адвокати мають змогу розкрити для себе як загальний зміст курсу, так і конкретизувати поняття біомедицини й біоетики: Олександр Корнага. http://tinyurl.com/mr2epnnj

·Підсумки ІІ етапу. «Слухачі Курсу отримали можливість розібратися в основних видах генетичних досліджень, а також ознайомилися із загальними принципами щодо дотримання прав людини під час їх проведення» – Зінаїда Чуприна. http://tinyurl.com/4fdyzpj4

·Підсумки ІІІ етапу. Під час навчання адвокати ознайомилися із поняттям лікарської таємниці та питаннями захисту персональних даних – Зінаїда Чуприна. https://tinyurl.com/2r8pzprm

·Підсумки IV етапу. «Адвокати мали змогу ретельно проаналізувати законодавчі засади та фундаментальну судову практику щодо захисту ембріона та трансплантації людських органів і тканин, а також дослідити досвід зарубіжних країн» – Наталія Чорновус. https://tinyurl.com/29sf979x

·Підсумки курсу «Онлайн-курс став для адвокатів не лише професійним, а й особистісним викликом» – Олександр Корнага. https://tinyurl.com/m2cub7sv