Використання показань, отриманих за ч. 11 ст. 615 КПК України в умовах воєнного стану – Ірина Гловюк
Про використання показань, отриманих за ч. 11 ст. 615 КПК України в умовах воєнного стану розповіла заслужений юрист України, адвокат, доктор юридичних наук, професор, член НКР при ВС, член Ради комітету з питань кримінального права та процесу НААУ Ірина Гловюк під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.
Матеріали заходів
06.02.2025

Лекторка докладно проаналізувала разом з учасниками використання показань, отриманих за ч. 11 ст. 615 КПК України в умовах воєнного стану, а саме:

  • 1. Доктринальне тлумачення ч. 11 ст. 615 КПК.
  • 2. Застосування ч. 11 ст. 615 КПК у судовій практиці.

У рамках характеристики ч. 11 ст. 615 КПК України акцентовано на наступному:

1. Доктринальне тлумачення ч. 11 ст. 615 КПК

Відповідно до ч. 11 ст. 615 КПК:

Показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

Показання, отримані під час допиту підозрюваного, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо у такому допиті брав участь захисник, а хід і результати проведення допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

Якщо досудові не депоновані показання отримані у кримінальному провадженні у період воєнного стану, то вони можуть бути використані як джерело доказів у судовому провадженні, якщо будуть дотримані умови, передбачені ч. 11 ст. 615 КПК та не порушені обмеження, передбачені ст. 87 КПК України.

Умови:

  • • фіксування допиту (у тому числі одночасного допиту двох та більше раніше допитаних осіб) за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації (результати фіксування мають бути доступними для дослідження у суді);
  • • допит підозрюваного проводився за участі захисника.

У разі, якщо ці умови не буде дотримано, фактичні дані, які містяться у показаннях, є недопустимими та не можуть бути використані як докази.

Хоча ця частина статті цього прямо не передбачає, показання мають бути зафіксовані і у протоколі із дотриманням правил ст. 104 КПК України, виходячи із положень п. 1 ч. 1 ст. 615, що процесуальні дії під час кримінального провадження фіксуються у відповідних процесуальних документах, а також за допомогою технічних засобів фіксування кримінального провадження, крім випадків, якщо фіксування за допомогою технічних засобів неможливе з технічних причин. За відсутності можливості складання процесуальних документів про хід і результати проведення слідчих (розшукових) дій чи інших процесуальних дій фіксація здійснюється доступними технічними засобами з подальшим складенням відповідного протоколу не пізніше сімдесяти двох годин з моменту завершення таких слідчих (розшукових) дій чи відповідних процесуальних дій.

Може бути використаний механізм, передбачений ч. 2 ст. 104 КПК України: якщо за допомогою технічних засобів фіксується допит, текст показань може не вноситися до відповідного протоколу за умови, що жоден з учасників процесуальної дії не наполягає на цьому. У такому разі у протоколі зазначається, що показання зафіксовані на носії інформації, який додається до нього.

Показання підозрюваного:

• другий абзац ч. 11 ст. 615 КПК України може бути потенційно застосовним лише в спеціальному судовому провадженні (in absentia), в ситуації, коли провадження здійснюється за відсутності обвинуваченого і суд враховує його показання, які були надані ним під час досудового розслідування в статусі підозрюваного.

2. Застосування ч. 11 ст. 615 КПК у судовій практиці:

  1. Чи може використати слідчий суддя?

Законодавець, зважаючи на умови воєнного стану, трохи відійшов від принципу безпосередності дослідження доказів, закріпленого в ст.23 КПК, з метою дотримання в умовах воєнного стану основних засад кримінального провадження, та змінив правила використання показань в доказуванні із застосуванням норм ст.225 та ч.11 ст.615 КПК. Однак, згідно ч.11 ст.615 КПК показання, які були отримані в ході досудового розслідування під час допиту потерпілого, свідка, за умови фіксації його ходу та результатів засобами відео-фіксації, можуть бути використані як доказ саме в суді при розгляді кримінального провадження по суті. При цьому, на думку колегії суддів, цілком очевидним та логічним є те, що законодавець, Законом України №2201-ІХ від 14.04.2022 року, змінивши редакцію ст.615 КПК, пішов по шляху спрощення процедури отримання показань підчас допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється безпосередньо в умовах воєнного стану, і саме на стадії досудового розслідування в умовах воєнного стану (оскільки проведення досудового розслідування під час безпосередніх бойових дій може бути відсутня об`єктивна можливості здійснити такий допит в порядку ст.225 КПК). Таким чином, на думку колегії суддів положення ч.11 ст.615 КПК істотно трансформують правила використання показань у доказуванні, проте стосується показань, отриманих в умовах воєнного стану та саме при розгляді кримінального провадження судом по суті пред`явленого обвинувачення.

(Ухвала Одеського апеляційного суду від 31.05.2022 року, справа № 523/4605/22. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/104626362).

  1. «Можуть» чи «мають» бути використані?

Не зрозуміло, чи досліджувалась у суді можливість допиту: «У судовому засіданні на підставі положень ч. 11 ст. 615 КПК України, відповідно до яких показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації, досліджено показання свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 .» (URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/123702139).

Відмова за ст. 63 Конституції: свідок ОСОБА_6 саме в судовому засіданні відмовилась від дачі показань на підставі ст. 63 Конституції України, що суперечить у даному випадку застосуванню норми ч. 11 ст. 615 КПК України (Ухвала Тарутинського районного суду Одеської області від 08.02.2023 року. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/108849703).

Неможливість перевірки умов ч. 1 ст. 615: в ч. 11 ст. 615 КПК України зазначено, що показання, отримані під час допиту підозрюваного, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо у такому допиті брав участь захисник, а хід і результати проведення допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

Стороною обвинувачення не наданий протокол допиту підозрюваного, а тому, суд позбавлений можливості пересвідчитись у дотриманні органом досудового розслідування вимог ст. 615 КПК України. (URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/122747965).

  1. Момент отримання показань?

Потерпіла ОСОБА_7 та свідок ОСОБА_19 на даний час не перебувають на території України у зв`язку з евакуацією через воєнний стан. В той же час, малолітня потерпіла та малолітній свідок ОСОБА_19 були допитані 29.07.2021 під час досудового розслідування кримінального провадження згідно із приписами кримінального процесуального закону щодо допиту малолітніх потерпілих та свідків. Їх покази зафіксовані на відеозаписі, який міститься на оптичному диску «NANOTEX» DVD-R (а.с. 43 т.2).

При дослідженні вказаних вище доказів суд приймає до уваги положення ч. 11 ст. 615 КПК України, згідно якої показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

При цьому суд зауважує, що засаді безпосередності, як і будь-якій іншій загальній засаді, притаманна певна гнучкість при застосуванні в конкретних обставинах. Вказане кореспондується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 19 листопада 2019 року у справі № 750/5745/15- к (провадження № 51-10195 км 18).

(Вирок Криворізького районного суду Дніпропетровської областівід 14 липня 2022 року, судова справа № 197/161/22. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/105259770).

  1. Слідчий експеримент: показання?

Враховуючи дію на території України воєнного стану, неможливістю доставки в судове засідання свідка ОСОБА_9 та встановлення його місця перебування, судом на підставі статей 3, 615 КПК України, досліджений відеозапис слідчого експерименту за участю свідка ОСОБА_9. (Вирок Рахівського районного суду Закарпатської області від 28.07.2023 року, справа № 305/121/20. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/112500639).

  1. Як співвідносяться ст. 225 та ч. 11 ст. 615 КПК?

Клопотання слідчого по ст. 225 КПК:

Слідчий суддя вважає, що наведені у клопотання слідчим обставини не є винятковими, які б викликали необхідність отримання показань потерпілого під час досудового розслідування в судовому засіданні, оскільки доводи, наведені у клопотанні, є припущенням органу досудового розслідування. Так, доводи слідчого про можливість впливу ОСОБА_4 на потерпілого ОСОБА_5 носять виключно характер припущень та не можуть обґрунтовувати необхідність допиту потерпілого відповідно до ч. 1 ст. 225 КПК України. Матеріали поданого слідчим клопотання не містять відомостей, що на даний момент ОСОБА_4 повідомлено про підозру у цьому кримінальному провадженні.

Введення в Україні воєнного стану у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України само по собі не свідчить про існування індивідуальної небезпеки для життя та здоров`я потерплого. Ризик для життя та здоров`я під час воєнного стану в країні може існувати для будь-якої особи, однак такий ризик має бути реальним на час звернення із клопотанням, а не потенційним та ґрунтуватися на припущеннях. Доводи, що потерпілий через воєнний стан може залишити місце свого мешкання, не приймаються до уваги, оскільки це не позбавляє його змоги з`явитися до суду для надання пояснень під час судового розгляду.

При цьому, слідчий суддя вважає необхідним зазначити, що у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, відповідно до ч.11 ст. 615 КПК України показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, можуть бути використані як докази в суді у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

Таким чином, в клопотанні слідчого про допит потерпілого не зазначені, які саме виключні обставини, передбачені ст.225 КПК України, можуть унеможливити допит потерпілого в суді під час судового розгляду або вплинути на повноту чи достовірність його показань та не надано доказів до клопотання на їх підтвердження.

Ухвала слідчого судді Хортицького районного суду міста Запоріжжя від 07 грудня 2022 року, справи № 337/3535/22. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/107789702.

Лектор зазначає, що процедура, передбачена ч. 11 ст. 615 КПК України є доречною лише якщо немає можливості здійснити депонування показань у порядку ст. 225 КПК України.

Приклади задоволення клопотань по ст. 225 в умовах воєнного стану:

• На даний час виникла необхідність у допиті свідка ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час досудового розслідування, оскільки у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні, він планує виїхати за межі України та не може вказати строку його повернення в Україну, на території якої проводяться бойові дії (https://reyestr.court.gov.ua/Review/103643410).

• Враховуючи запровадження на території України воєнного стану відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 15.03.2022 року, свідок ОСОБА_4 у будь-який момент може перетнути кордон України, з метою забезпечення особистої безпеки, адже існує небезпека для її життя та здоров`я (https://reyestr.court.gov.ua/Review/103885838).

Першоджерело - https://tinyurl.com/28s8be67