Використання майна цивільних осіб у військових цілях
Василь Крат, суддя Верховного Суду, кандидат юридичних наук, доцент
Огляди
29.06.2023

Пропонуємо до вашої уваги огляд судової практики Василя Крата, судді Верховного Суду, кандидата юридичних наук, доцента на тему: «Використання майна цивільних осіб у військових цілях».

Суддею здійснено огляд Ухвали КАС ВС від 15.06.2023 у справі № 640/28113/20 (http://surl.li/ihbno).

50. Підставою для звернення до суду з вказаним позовом ОСОБА_1 зазначила, що зайняття та використання підрозділами Збройних Сил України її нерухомої власності - квартири без законних на це підстав становить порушення її права власності. Бездіяльність Кабінету Міністрів України та Міністерства оборони України щодо допущення ситуації використання її майна підрозділами Збройних Сил України без законних підстав - є протиправною. У зв`язку з відсутністю порядку компенсації за таке використання майна, належного їй на праві приватної власності, вона зазнала матеріальної та моральної шкоди.

51. Обґрунтовуючи порушене право, за захистом якого позивачка звернулася до суду із цим позовом, посилалася на положення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

52. Оскільки законодавством не врегульовано питання щодо порядку використання майна цивільних осіб у військових цілях, а також порядку компенсації за таке використання майна, належного позивачу на праві приватної власності, вона зазнала матеріальної та моральної шкоди, яку просила відшкодувати в судовому порядку.

54. У подібних правовідносинах існує судова практика у справах цивільної юрисдикції, де предметом спору є заподіяння шкоди майновим інтересам позивача у результаті мобілізації (примусового відчуження) належного їй на праві власності майна та відшкодування моральної шкоди (справа №757/14424/20-ц, яка (http://surl.li/ihbpk) на даний час перебуває на розгляді ВП ВС).

58. При цьому, обставини, якими позивачі обґрунтовують свої вимоги у вказаних справах свідчать, що предмет спору, підстави позову, фактичні обставин та суть права та/або інтерес, за захистом якого звернулися позивачі, заявлені вимоги, характер спірних правовідносин, зміст та юридичної природи обставин у справі, яка розглядається в порядку адміністративної юрисдикції та у справі №757/14424/20-ц, яка перебуває на розгляді ВП ВС в порядку цивільної юрисдикції, є подібними та пов`язані з компенсаційними виплатами, матеріальним та моральним відшкодуванням.

59. У зв`язку з тим, що законодавцем не затверджено механізму виплати компенсації за використання майна цивільних осіб Збройними Силами України під час проведення АТО/ООС у вказаних у цих справах періодах, а також порядку визначення її розміру у всіх цих справах, постає питання щодо можливості застосування до таких правовідносин загальних норм, зокрема норм статті 1 Першого протоколу до Конвенції.

61. З огляду на те, що Верховний Суд позбавлений можливості звернення до ВП ВС з підстав порушення правил предметної юрисдикції, визначених положенням частини шостої статті 346 КАС України, оскільки сторони і суди попередніх інстанцій це питання не порушували, питання, які він оцінює як виключну правову проблему у справі №640/28113/20, необхідно також розглядати крізь призму предметної юрисдикції, без вирішення якого неможливе правильне вирішення наявного у цій справі спору.

62. Колегія суддів також звертає увагу, що у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України на всій території України, починаючи з 24 лютого 2022 року, діє воєнний стан.

63. Така ситуація може призвести до виникнення аналогічних спорів, пов`язаних з використанням майна цивільних осіб для військових потреб у вказаних у цих справах періодах. Отже передача справи на розгляд ВП ВС необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної практики у справах, що, як зазначено в пункті 48 цієї постанови, зачіпає фундаментальне гарантоване конституційне (статті 13, 41 Конституції України) та конвенційне право (стаття 1 Першого протоколу до Конвенції), що стосуються великої кількості осіб.

64. Враховуючи викладене, колегія суддів суду касаційної інстанції дійшла висновку про необхідність передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду для забезпечення розвитку права і формування єдиної правозастосовчої практики з указаних у цій ухвалі правових питань.

Першоджерело: https://t.me/glossema/1034