Відповідальність у сфері волонтерської допомоги під час дії воєнного стану: Максим Менчук
Адвокат Максим Менчук під час тренінгу «Правовий супровід волонтерської діяльності», що проходив у м. Вінниця 16-17 червня, розкрив питання відповідальності у сфері волонтерської допомоги під час дії воєнного стану
Матеріали заходів
03.07.2023

Адвокат Максим Менчук під час тренінгу «Правовий супровід волонтерської діяльності», що проходив у м. Вінниця 16-17 червня, розкрив питання відповідальності у сфері волонтерської допомоги під час дії воєнного стану.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про волонтерську діяльність» волонтери, організації та установи, що залучають до своєї діяльності волонтерів, отримувачі волонтерської допомоги несуть відповідальність відповідно до закону.

Більш розширене розуміння щодо видів відповідальності за порушення у сфері благодійної діяльності викладене у статті 27 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», відповідно до якої суб’єкти благодійної діяльності і посадові особи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування несуть:

• цивільно-правову відповідальність;

• адміністративну відповідальність;

• дисциплінарну відповідальність;

• кримінальну відповідальність.

Говорячи про підстави настання цивільно-правової відповідальності, відзначено, що відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про волонтерську діяльність» організації та установи, які залучають до своєї діяльності волонтерів, мають право, зокрема, провадити діяльність із укладенням договору про провадження волонтерської діяльності з волонтером або без такого договору у порядку, визначеному цим Законом.Таким чином, між суб’єктами у сфері волонтерської діяльності виникають цивільні правові відносини.

У разі укладання ними договору про провадження волонтерської діяльності або договору про надання волонтерської допомоги відповідні організації та установи відшкодовують прямі збитки, завдані ними, у разі одностороннього розірвання відповідного договору, якщо це передбачено договором.

У випадку використання благодійних пожертв не за призначенням можливе настання цивільно-правової відповідальності згідно з частиною третьою статті 730 Цивільного кодексу України, відповідно до якої пожертвувач або його правонаступники мають право вимагати розірвання договору про пожертву, якщо пожертва використовується не за призначенням. Самі пожертви підлягають поверненню пожертвувачу в натурі.

Процес здійснення волонтерської діяльності також нерозривно пов’язаний із збиранням, одержанням, зберіганням, використанням, поширенням, інформації. Відповідно до статті 31 Закону України «Про інформацію» у разі якщо порушенням права на свободу інформації особі завдано матеріальної чи моральної шкоди, вона має право на її відшкодування за рішенням суду.

Стосовно особливостей настання адміністративної відповідальності, зазначено, що адміністративні правопорушення у даній сфері можуть вчинятися у галузі торгівлі, громадського харчування, сфері послуг, в галузі фінансів та підприємницької діяльності, відповідальність за які передбачена у Главі 12 КУпАП.

Крім того, на волонтерські організації як на юридичні особи поширюються вимоги податкового законодавства.

Працівники податкових органів уповноважені, зокрема, складати протоколи у справах про вчинення адміністративних правопорушень:

• Стаття 155-1 КУпАП – Порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

• Стаття 163-1 КУпАП – Порушення порядку ведення податкового обліку, надання аудиторських висновків.

• Стаття 163-16 КУпАП – Порушення порядку оприлюднення фінансової звітності або консолідованої фінансової звітності.

Адміністративна відповідальність також може наставати, згідно статті 472 Митного кодексу України, за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

У сфері волонтерської допомоги також може наставати кримінальна відповідальність за наступними статтями:

• Стаття 304 КК України Втягнення неповнолітніх у протиправну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, азартними іграми;

• Стаття 150-1 КК України Використання батьками або особами, які їх замінюють, малолітньої дитини для заняття жебрацтвом (систематичного випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб);

• Стаття 190 КК України Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство);

• Стаття 201-2 КК України Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги.

Особливу увагу лектор сфокусував на розгляді статті 201-2 КК України, якою Законом № 2155-IX від 24.03.2022 було доповнено Кримінальний Кодекс України.

Зокрема, у разі виявлення незаконного використання гуманітарної допомоги слід керуватися наступних алгоритмом:

  • якщо особа стала свідком продажу гуманітарної допомоги в магазині чи онлайн, необхідно: сфотографувати товар на полиці відповідного магазину, зробити скріншот, або фото (якщо мова іде про розміщення товару на продаж в мережі Інтернет);
  • звернутися до адміністрації магазину з проханням надати сертифікат якості або іншу супровідну інформацію, яка підтверджує право на реалізацію зазначеного товару, який був попередньо сфотографований чи зафіксований відеозйомку;
  • звернутися до користувача, який продає товар, про пред’явлення на ознайомлення чеку, який підтверджує саме купівлю товару, а не отримання його як гуманітарної допомоги;
  • повідомити про можливе правопорушення правоохоронні органи: зазначити назву магазину, його місцерозташування, назву самого товару; найменування інтернет-ресурсу та користувача, який розмістив оголошення про продаж, посилання на пост, скріншот з телефону, який підтверджує розміщення товару до продажу зазначеною особою. Вищезазначену інформацію потрібно повідомити до правоохоронних органів;
  • цікавтеся результатом розгляду повідомлення про можливе правопорушення правоохоронними органами;
  • якщо особа на 100% впевнена, що товар дійсно належить до гуманітарної допомоги, але який наразі продають, звернутися до журналістів місцевих видань, телебачення, щоб привернути увагу громадськості до виявленого порушення та додаткового розголосу, для подальшого припинення правопорушення адміністрацією магазину чи фізичною особою та притягнення до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення.

Більше дізнатися про тренінг можна у новинах за посиланням:

• Високий рівень професійних знань дає можливість надавати якісну правничу допомогу. http://surl.li/idbzj

• Адвокати підвищили кваліфікацію з питань правового супроводу волонтерської діяльності: у Вінниці завершився тренінг. http://surl.li/iliiv