У Вищій школі адвокатури відбувся круглий стіл «День трудового права: підсумки 2022 року»
Підсумки круглого столу
Новини та події
12.01.2023

10 січня 2023 року відбувся круглий стіл «День трудового права: підсумки 2022 року», організований у рамках співпраці Комітету з трудового права НААУ та Вищої школи адвокатури НААУ. Захід присвячено питанням розвитку трудового права в умовах воєнного стану та підсумкам правозастосування у 2022 році.

Відкрив захід директор Вищої школи адвокатури НААУ Савва Кузьменко, який привітав учасників заходу та підкреслив на важливості й актуальності ініціативи членів Комітету трудового права разом з Вищої школою адвокатури, адже 2022 рік приніс не лише випробування у вигляді російської агресії, а і безліч змін, які стануть фундаментом для реформування регулювання сфери як трудових відносин, так і соціального забезпечення.

Голова Комітету з трудового права НААУ Вікторія Поліщук у виступі зазначила про загальну ситуацію у трудовому праві та у системі соціального захисту. Як слідує з доповіді, нині відбувається активний етап змін законодавства, яке регулює трудові відносини. За період воєнного стану окреслено ряд основних змін: запровадження електронного документообігу; нововведення правового регулювання об’єктів критичної інфраструктури; реформа системи загальнообов’язкового державного соціального страхування та страхових виплат; удосконалення системи захисту прав внутрішньо переміщених осіб; розроблені урядові законопроєкти щодо регулювання колабораційної діяльності; прийнято законодавство, яке регулює питання мобінгу (цькування) та відповідальності за його вчинення.

Алла Андрушко, адвокат, член Комітету з трудового права НААУ, представила до ознайомлення доповідь на тему: «Призначення трудового права у державі під час воєнного стану». Зокрема, звернула увагу на дерегуляцію та оптимізацію трудових відносин, важливість непорушних конституційних трудових прав працівників. Висвітлила шляхи дерадянізації, закладені у проєкті Закону «Про працю» та його перспективи.

Наталія Матвійчук, адвокат, юрист GOLAW, член Комітету з трудового права НААУ, доповіла про відрядження працівників під час дії воєнного стану. Зокрема, чому не запрацював проєкт «Е-Відрядження», та що відбувається з доопрацюванням проєкту? Окремо адвокат ознайомила учасників із законопроєктами, які можуть дозволити деяким громадянам чоловічої статі виїжджати за кордон під час дії воєнного стану в Україні, проаналізувала проблемні моменти перетину кордону заброньованими працівниками, а також працівниками, які можуть виїжджати за кордон без бронювання. Розкрила питання ймовірного обмеження жінок у виїзді за кордон та відповідальності за несвоєчасне повернення з-за кордону.

Катерина Цвєткова, адвокат, заступник Голови Комітету з трудового права НААУ, розповіла про одне із нововведень 2022 року – договір з нефіксованим робочим часом (так званий «договір з фрілансерами») та особливості його укладення. Спікер окреслила вимоги законодавства до нового виду договору: обов’язкова письмова форма, зазначення способу повідомлення працівника про початок роботи, базових днів та годин роботи. Договір з нефіксованим робочим часом передбачає, що працівник виконує свої обов’язки періодично тільки у разі потреби за вимогою роботодавця. Тому такий вид договору буде доцільним для роботи, яка має непостійний, але повторюваний характер.

Ганна Лисенко, адвокат, член Комітету з трудового права НААУ, доповіла на тему: «Призупинення дії трудового договору» та акцентувала на тому, що роботодавці з березня 2022 року і до сьогодні активно використовують новий інструмент трудових відносин – призупинення дії трудового договору, проте не завжди правильно.

Є судова практика, відповідно до якої суди звертають увагу на те, що слід встановити абсолютну неможливість надання роботодавцем та виконання працівником відповідної роботи у зв’язку із збройною агресією проти України. Ганна Лисенко розповіла, що працівник може оскаржити наказ про призупинення дії трудового договору до територіальних органів Держпраці, але поки це не результативно, оскільки не затверджено форми документів щодо проведення перевірки. Більш дієве, як показує судова практика, є оскарження призупинення дії трудового договору до суду.

Дмитро Навроцький, адвокат, член Комітету з трудового права НААУ, розповів про проблеми пов’язані із захистом прав суддів на суддівську винагороду: виплату належного рівня суддівської винагороди у разі проходження кваліфікаційного оцінювання, «ковідні» обмеження та виплату суддівської винагороди («середньої суддівської винагороди») у період дії воєнного стану.

Під час відповіді на питання щодо звільнення працівників за прогул Вікторія Поліщук розповіла про формування судової практики в умовах воєнного стану. Також спікер зазначила, що роботодавець має вжити заходів для з’ясування причин відсутності працівника на роботі. Перш за все, необхідно зателефонувати працівнику за номерами телефонів, зазначених в його особовій картці. Якщо причини відсутності працівника не з’ясовано або з’ясовано, але виникають сумніви щодо правдивості пояснень працівника, слід вжити додаткових заходів щодо документального оформлення доказів відсутності. Для цього безпосередній керівник відсутнього працівника повинен написати доповідну записку на ім’я керівника підприємства з викладенням усіх обставин.

Наприкінці заходу Вікторія Поліщук згадала про правовий захист адвокатів та зазначила про проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 111-1 Кримінального кодексу України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність» № 8077, який у разі його прийняття зачепить діяльність адвокатів, які здійснюють діяльність на тимчасово окупованій території.

Символічно, що під час заходу відбулося відкриття Центру трудового права – експертної платформи, ключові напрямки розвитку якої охоплюють міжнародне та вітчизняне трудове право, право соціального забезпечення. Більше про подію можна дізнатися за посиланням: https://bit.ly/3QAskrQ