Справи у спорах щодо спадкування: за законом та заповітом
Постанова Великої Палати Верховного Суду від 02.11.2021, справа № 917/1338/18
Огляди
13.11.2023

Справа у спорах щодо спадкування: за законом та заповітом

Право спадкоємців на частку в приватному підприємстві

Постанова Великої Палати Верховного Суду від 02.11.2021, справа № 917/1338/18

Визначення правового статусу спадкового майна (ПП чи ТОВ?)

Велика Палата Верховного Суду вважає, що ПП не створено як приватне підприємство, оскільки заснувати його можливо було тільки на власності однієї фізичної особи, тоді як ПП мало трьох учасників.

Оскільки, положення установчого договору про розмір і порядок утворення статутного фонду, порядок розподілу прибутків вказують на те, що ПП не є акціонерним товариством, товариством з додатковою відповідальністю, повним або командитним товариством, Велика Палата Верховного Суду вважає, що воно створювалося як товариство з обмеженою відповідальністю.

Отже, спірні правовідносини регулюються нормами права, що регламентують діяльність саме цього виду господарських товариств.

Набуття статусу учасника ПП на підставі свідоцтва про право на спадщину

Після набуття права на частку в статутному капіталі у спадкоємців (правонаступників) виникає переважне право на вступ до цього товариства.

Велика Палата Верховного Суду вважає, що вичерпні підстави для відмови у включенні учасника до складу товариства, є також підставами для відмови товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця).

Оскільки відповідач володів 40 % статутного фонду, а кількість голосів, яка припадала на частку позивачів становила 60 %, Велика Палата Верховного Суду не погоджується з висновками про те, що позивачки не набули статусу учасників цього підприємства.

За відсутності у відповідача достатньої кількості голосів він не міг одноособово скликати загальні збори ПП та відмовити спадкоємцям у праві вступу до складу учасників цього підприємства.

Оскарження спадкоємцями рішень зборів ПП

Рішення загальних зборів ПП є недійсними через порушення порядку проведення зборів учасників ПП (розпорядження одним із учасників підприємства часткою в статутному капіталі, що йому не належала та проведення зборів за відсутності кворуму).

При цьому, належним відповідачем у спорах про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників товариства є саме товариство, а не його учасники.

Перепродаж спадкових часток ПП (договори купівлі-продажу)

Оскільки договір купівлі-продажу, укладений без урахування інтересів спадкоємців померлого, спрямований на незаконне заволодіння часткою останнього у статутному капіталі ПП, договір в частині умов про розпорядження часткою у статутному капіталі підприємства, яку успадкували зокрема позивачки (60% статутного капіталу), згідно з частинами першою та другою статті 228 ЦК України є нікчемним.

Особа, що придбала частки, не позбавлена можливості відновити своє право, зокрема, пред`явивши вимогу до особи, в якої придбано було 100 % статутного капіталу ПП.

https://reyestr.court.gov.ua/Review/101829986