Щодо внесення змін до актових записів на підставі рішень суду, якими встановлено неправильність таких записів
Огляд Вищою школою адвокатури НААУ постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 05 лютого 2025 року у справі № 369/96/23
Огляди
28.03.2025

Органи державної реєстрації актів цивільного стану за заявою громадян можуть вносити зміни до актових записів на підставі рішень суду, якими встановлено неправильність таких записів та зазначено про внесення до них конкретних змін

📌Короткий зміст заяви:

У січні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, заінтересовані особи: Бучанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Міністерство оборони України, ОСОБА_2, про встановлення факту, що має юридичне значення.

Заява мотивована тим, що він є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2

У червні 2022 року його родина отримала сповіщення про те, що головний сержант ОСОБА_3 , 1966 року народження, розвідник-кулеметник розвідувального взводу військової частини НОМЕР_1 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 від поранень несумісних з життям під час бойового зіткнення з противником неподалік населеного пункту Новотошківське Луганської області. На момент смерті його батько перебував на військовій службі у Збройних Силах України та загинув під час бойового зіткнення боронячи Батьківщину.

Зазначав, що він та його мати мають право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».

Разом з тим, при поданні документів до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для отримання одноразової грошової допомоги у нього виникли складнощі у зв`язку із різним написанням та розбіжностями (неправильністю) у документах «імені по батькові» у діда заявника, у ОСОБА_4, 1933 року народження, оскільки у свідоцтві про народження загиблого ОСОБА_3 від 07 вересня 1966 року, в графі «батько» внесено запис « ОСОБА_4 » ( ОСОБА_4 ) замість вірного «імені по-батькові» « ОСОБА_4 ». На підтвердження неправильності таких відомостей надав підтверджуючі документи.

Посилався на те, що неправильність запису в акті громадянського стану батька перешкоджає йому впорядкувати документи та отримати одноразову грошову допомогу внаслідок загибелі батька - військовослужбовця.

Ураховуючи наведене,  ОСОБА_1 просив суд:

- встановити юридичний факт неправильності в актовому записі про народження від 05 вересня 1966 року № 1380, складеному Кадіївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, на ОСОБА_3 у частині неправильного зазначення «імені по-батькові» батька ОСОБА_3 - ОСОБА_4 ;

- внести зміни до актового запису про народження від 05 вересня 1966 року № 1380, складений Кадіївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, а саме виправити в «імені по-батькові» у графі «батько» з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».

Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції:

Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 січня  2024 року у складі судді Пінкевич Н. С. заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, задоволено.

Встановлено факт неправильності в актовому записі про народження від 05 вересня 1966 року № 1380, складеному Кадіївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, на ОСОБА_3 в частині неправильного зазначення «імені по-батькові» батька ОСОБА_3 - ОСОБА_4 .

Внесено зміни до актового запису про народження від 05 вересня 1966 року № 1380, складений Кадіївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, а саме виправити в «імені по-батькові» у графі «батько» з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».

Задовольняючи заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, районний суд, ураховуючи відомості, які містяться в досліджених судом письмових доказах, у тому числі, свідоцтві про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; свідоцтві про смерть ОСОБА_4 ; його трудовій книжці, посвідченні водія, дійшов висновку, що в них зазначена необхідна інформація, яка підтверджує неправильність вказаного в актовому записі про народження від 05 вересня 1966 року № 1380 зазначення «імені по-батькові», тому заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Суд зазначив, що встановлення такого юридичного факту потрібне заявнику для призначення необхідних виплат на всіх осіб після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 його батька, який перебував у Збройних Силах України.

📌Короткий зміст судових рішень суду апеляційної інстанції:

Постановою Київського апеляційного суду від 24 квітня 2024 року апеляційну скаргу Міністерства оборони України задоволено.

Рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 січня 2024 року скасовано. У задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовлено.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні заяви  ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, суд апеляційної інстанції керувався тим, що встановлення факту неправильності в актовому записі про народження від 05 вересня 1966 року № 1380, складеному Кадіївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, на ОСОБА_3 в частині неправильного зазначення «імені по-батькові» батька ОСОБА_3 - ОСОБА_4 суперечить вимогам частини першої статті 315 ЦПК України, тому не може бути розглянута в порядку окремого провадження, оскільки юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.

Також апеляційний суд вказав, що заявник не звертався із заявою про встановлення факту родинних відносин між своїм батьком і дідом, а встановлення факту неправильності відомостей в актовому записі про народження не передбачено положеннями статті 315 ЦПК України.

При цьому, звертаючись до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заявник посилався на те, що неправильність запису в акті громадянського стану його батька перешкоджає йому отримати одноразову грошову допомогу внаслідок загибелі батька - військовослужбовця, проте доказів на підтвердження того, що він звертався з відповідною заявою про отримання одноразової грошової допомоги та йому було відмовлено у видачі такої допомоги у зв`язку із наявністю описки в свідоцтві про народження батька ОСОБА_1 не надано. Тобто, заявником не було надано доказів того, що його права були порушені.

📌Короткий зміст вимог касаційної скарги:

Касаційна скарга  ОСОБА_1 , яка подана його представником - адвокатом Шаповаловим А. М., мотивована тим, що суд апеляційної інстанції дійшов неправильного висновку про те, що встановлення факту неправильності відомостей в актовому записі про народження не передбачено положеннями статті 315 ЦПК України, оскільки частина друга статті 315 ЦПК України передбачає, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Отже, вказана заява підлягає розгляду за правилами окремого провадження в порядку цивільного судочинства.

Посилається на те, що факт, який просить встановити ОСОБА_1 , має для нього юридичне значення, оскільки від його встановлення залежить виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги після смерті батька, який загинув, захищаючи Батьківщину.

Апеляційний суд не врахував, що ОСОБА_1 позбавлений можливості встановити факт неправильності запису в акті цивільного стану про народження в позасудовому порядку. При цьому заявник за місцем свого проживання звертався до Бучанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області з метою внесення змін до актового запису, проте отримав відмову у зв`язку із недостатністю документів поданих у зверненні для розгляду справи про внесення змін до актового запису.

Підставою касаційного оскарження зазначеного судового рішення представник ОСОБА_1 - адвокат Шаповалов А. М. вказує неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме застосування судом апеляційної інстанцій норм права без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 425/2737/17, від 18 січня 2024 року у справі № 560/17953/21 та постанові Верховного Суду від 20 березня 2024 року у справі № 201/10689/23, що передбачено пунктом 1 частини другої статті 389 ЦПК України.

Також підставою касаційного оскарження постанови апеляційного суду представник ОСОБА_1 - адвокат Шаповалов А. М. зазначає неправильне застосування апеляційним судом норм права за відсутності висновку Верховного Суду щодо питання застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України).

📌Позиція Верховного Суду:

У справі, що переглядається, заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту неправильності в актовому записі про народження від 05 вересня 1966 року № 1380, складеному Кадіївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, на його батька - ОСОБА_3 у частині неправильного значення «імені по-батькові» батька ОСОБА_3 - ОСОБА_4 , посилаючись на те, що неправильність запису в акті громадянського стану батька перешкоджає йому впорядкувати документи та отримати одноразову грошову допомогу внаслідок загибелі батька - військовослужбовця.

Відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, апеляційний суд виходив із того, що встановлення факту неправильності в актовому записі про народження від 05 вересня 1966 року № 1380, складеному Кадіївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, на ОСОБА_3 в частині неправильного значення «імені по-батькові» батька ОСОБА_3 - ОСОБА_4 суперечить вимогам частини першої статті 315 ЦПК України та не може бути розглянуте в порядку окремого провадження, оскільки юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.

Апеляційний суд зазначив, що заявником не надано доказів на підтвердження того, що він звертався з відповідною заявою про отримання одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Про питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» та йому було відмовлено у видачі такої допомоги у зв`язку із наявністю описки в свідоцтві про народження батька  ОСОБА_1 не надано. Тобто, заявником не було надано доказів порушення його прав.

З такими висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів не погоджується.

Відповідно до положень статті 49 ЦК України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження (частина перша статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

Згідно із частиною першою статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті

Відповідно до частин першої, шостої статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюються Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила), затвердженими наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року № 96/5.

Згідно з пунктом 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Підпунктами 2.13.1, 2.13.2 пункту 2.13 розділу ІІ Правил визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану, постанова адміністративного суду.

Отже, органи державної реєстрації актів цивільного стану за заявою громадян можуть вносити зміни до актових записів на підставі рішень суду, якими встановлено неправильність таких записів та зазначено про внесення до них конкретних змін.

📌Висновок:

Ухвалюючи рішення про задоволення заяви ОСОБА_1 , суд першої інстанції, ураховуючи вказані норми ЦПК України, правильно встановивши фактичні обставини справи, які мають суттєве значення для її вирішення, належно оцінивши надані заявником докази, дійшов обґрунтованого висновку про те, що в них зазначена необхідна інформація, яка підтверджує неправильність вказаного в актовому записі про народження від 05 вересня 1966 року № 1380 зазначення «імені по-батькові» ОСОБА_3 , тому заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове судове рішення про відмову у задоволенні заяви  ОСОБА_1, апеляційний суд не врахував, що листом від 03 грудня 2022 року № 6044/22.16-20 Бучанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області повідомив заявника про те, що питання внесення змін до актових записів цивільного стану громадян регламентується Правилами, а наданого ним документу про смерть діда, ОСОБА_4 , актовий запис від 06 березня 2006 року № 6, складений Щорсівською сільською радою Генічеського району Херсонської області не достатньо для розгляду справи про внесення змін до актового запису цивільного стану.

Суд апеляційної інстанції не звернув увагу на те, що у зв`язку із окупацією частини території України заявник позбавлений можливості отримати та подати повний пакет документів для розгляду справи про внесення змін до актового запису цивільного стану.

Ураховуючи викладене, Верховний Суд погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає, що районний суд надав правильну оцінку обставинам справи та наявним у справі доказам і дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення заяви  ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення.

Частиною першою статті 413 ЦПК України передбачено, що суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

Оскільки суд апеляційної інстанції скасував законне і обґрунтоване рішення суду першої інстанції, то постанова апеляційного суду підлягає скасуванню із залишенням в силі рішення суду першої інстанції.

🔗Джерело: https://reyestr.court.gov.ua/Review/125125025