Розвиток кіберграмотності та ефективні практики, які сприяють безпеці дітей в Інтернеті
Центр «Адвокат дитини» виступив співорганізатором Всеукраїнської науково-практичної конференції «Безпека дітей в Інтернеті: попередження, освіта, взаємодія»
Новини та події
12.02.2024

В умовах стрімкого інформаційного прогресу основним інструментом для роботи та комунікації, відпочинку та розвитку, безумовно, є Інтернет, з якого ми черпаємо величезний обсяг інформації. Разом з перевагами всесвітньої павутини використання Інтернет-технологій може містити також загрози фізичному, психічному, соціальному й матеріальному благополуччю своїх користувачів. Це пов’язано з відсутністю навичок інформаційної гігієни, недостатнім володінням правилами безпеки в Інтернеті. Особливо вразливими у цьому контексті є діти, які дедалі частіше наражаються на високий ризик стати жертвами кібербулінгу, секстингу та грумінгу.

З метою об’єднати зусилля освітян, правоохоронців, представників громадських організацій та державних органів різних областей України щодо осмислення, виявлення та поширення ефективних практик, які сприяють безпеці дітей в інтернеті, а також розвитку кіберграмотності педагогічної спільноти, протягом 5-9 лютого відбулася ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Безпека дітей в Інтернеті: попередження, освіта, взаємодія».

Пленарне засідання, що відбулося 8 лютого, відкрив директор Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної  освіти імені Василя Сухомлинського Віталій Дмитрук. З вітальними словами до учасників звернулися Богдан Буяк, ректор Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, Валентина Пупишева, директор Центральноукраїнського інституту розвитку людини, Валентин Тулінов, декан факультету № 2 Донецького державного університету внутрішніх справ, Олексій Смірнов, завідувач кафедри кібербезпеки та програмного забезпечення  Центральноукраїнського національного технічного університету, представники інших закладів вищої та післядипломної освіти – співорганізатори конференції.

У виступах наголошено на сучасних викликах, актуальності теми, важливості обміну досвідом, напрацюваннями задля підвищення рівня цифрової грамотності, запобігання порушенням прав користувачів Інтернету, захисту прав учасників освітнього процесу в ситуації кібербулінгу.

Під час роботи конференції представлено доповіді на теми:

·Наступність у формуванні компетентностей учнів з питань безпеки в інтернеті: проблеми та шляхи їх вирішення;

·Цифрові інструменти Google для захисту користувача в інтернеті як складова кіберграмотності педагога;

·Створення якісного безпечного україномовного контенту в мережі інтернет: тренди, ролі, можливості;

·Протидія дезінформації в контексті російсько-української війни.

 

До участі в роботі конференції долучився Центру «Адвокат дитини», який вже традиційно виступає співорганізатором заходу.

Із доповіддю на тему: «Протиправна поведінка в кіберпросторі: межі відповідальності дітей, батьків та закладу освіти» виступила адвокат, медіатор, Голова Комітету НААУ з питань сімейного права, керівниця Центру «Адвокат дитини» Лариса Гретченко, яка висвітлила проблематику осучаснення проявів протиправної поведінки в онлайн-просторі, виділила тенденції стрімкого поширення групового кібербулінгу в освітньому середовищі, а також складнощі, які виникають в процесі притягнення кривдника до відповідальності та ефективні способи захисту прав потерпілих в ситуації кібербулінгу.

В огляді прикладів з адвокатської практики та судових рішень за 2023 р. увагу учасників сфокусовано до:

·підходів суду до розуміння кібербулінгу як правопорушення;

·персональної відповідальності директора за приховування випадків кібербулінгу;

·відповідальності батьків за кібербулінг, вчинений дитиною;

·відповідальність батьків за груповий кібербулінг, вчинений дітьми;

·ігнорування як елемент кібербулінгу зі сторони вчителя та можлива відповідальність за таке;

·дисциплінарної відповідальності вчителя за порушення антибулінгової політики закладу освіти.

Від Центру «Адвокат дитини» взяла участь у конференції Олена Юшкевич, адвокат, кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри теорії та історії держави і права факультету № 1 Харківського національного університету внутрішніх справ, яка представила тези на тему: «Залучення неповнолітніх до протиправних дій щодо наркотичних засобів за допомогою цифрових технологій».

У матеріалі одним із ризиків використання дітьми ІКТ названо залучення неповнолітніх до протиправних дій щодо наркотичних речовин, зокрема незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання з метою збуту, а також незаконний збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.

Серед способів втягнення неповнолітнього у протиправну діяльність виділено такі як: умовляння, залякування, підкуп, обман, розпалювання почуття помсти, заздрощів або інших низьких спонукань, розповідей про легкість і доступність певних дій, навчання способам та прийомам їх виконання тощо.

Офіційна вебсторінка Всеукраїнської науково-практичної конференції «Безпека дітей в Інтернеті: попередження, освіта, взаємодія»: http://tinyurl.com/nhbcbju6