Робота з постраждалими від сексуального насильства в умовах збройного конфлікту: підготовлено тематичний посібник
Посібник для фахівців із психологічної допомоги та екстреного реагування «Робота з постраждалими від сексуального насильства в умовах збройного конфлікту»
Новини та події
30.12.2022

У рамках проєкту Ради Європи «Боротьба з насильством стосовно жінок в Україні» (COVAW) підготовлено посібник для фахівців із психологічної допомоги та екстреного реагування «Робота з постраждалими від сексуального насильства в умовах збройного конфлікту».

Документ підготовлено Саретою Ашраф, адвокаткою зі спеціалізацією в міжнародному кримінальному праві в «Гарден Корт Чемберз» (Garden Court Chambers), за участі Мельниченко Оксани, експертки з питань запобігання та протидії домашньому насильству і насильству стосовно жінок за гендерною ознакою та Степанюк Оксани, медичної психологині, дитячої психотерапевтки, травматерапевтки та медіаторки.

У посібнику обговорюються поняття та зміст сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, визначаються основні принципи надання допомоги постраждалим, конкретизуються основні правові засади попередження та протидії цьому виду насильства.

Видання буде корисним для спеціалістів, які безпосередньо працюють з постраждалими особами, та всіх, хто стикається чи може стикнутися з проявами сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, у повсякденному житті.

У посібнику детально розкриваються наступні питання:

  1. Розуміння сексуального насильства (визначення сексуального насильства; аналіз випадків та характеру сексуального насильства; структурна нерівність в основі сексуального насильства; важливість інтерсекційного підходу, тактичне застосування сексуального насильства);
  2. Робота з постраждалими від сексуального насильства в Україні (прогалини в законодавстві; документування випадків сексуального насильства; Стамбульський протокол, модель PEACE; особливі труднощі у документуванні випадків сексуального насильства стосовно чоловіків та хлопців; документування випадків сексуального насильства стосовно дітей; документування випадків сексуального насильства стосовно сексуальних та гендерних меншин; документування випадків сексуального насильства стосовно осіб з інвалідністю; виявлення травми та стресу в команді, яка проводить інтерв’ю);
  3. Нормативно-правова база (законодавство України (Кримінальний кодекс України, Проєкт Закону № 2689, вплив воєнного стану), міжнародне законодавство з прав людини, міжнародне гуманітарне право, міжнародне кримінальне право (воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид).

До ознайомлення також доступні додатки:

  1. Елементи злочинів сексуального насильства МКС;
  2. Основні рекомендації для проведення інтерв’ю з дорослими, що постраждали від сексуального насильства;
  3. Шаблон: Опитування постраждалих від сексуального насильства.

Ознайомитися з посібником можна за посиланням: https://bit.ly/3FVAJRy

Більше про проєкт Ради Європи «Боротьба з насильством стосовно жінок в Україні» (COVAW). bit.ly/3WqMWVt