Різниця надання паліативної допомоги в умовах первинної медичної допомоги
Матеріал підготував Андрій Світлицький, адвокат, член Центру медичного права ВША НААУ
Новини та події
27.12.2022

Різниця надання паліативної допомоги в умовах первинної медичної допомоги і мобільними бригадами або мультидисциплінарними командами

Згідно статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право, кожного на життя охороняється законом.

Конституція України також окремо передбачає у своїй статті 3, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. А стаття 27 передбачає, що кожна людина має невід’ємне право на життя. Обов’язок держави – захищати життя людини.

Стаття 35-4 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» передбачає, що паліативна допомога – це комплекс заходів, спрямованих на покращення якості життя пацієнтів усіх вікових категорій та членів їхніх родин, які зіткнулися з проблемами, пов’язаними із захворюваннями, що загрожують життю.

Такий комплекс передбачає заходи щодо запобігання та полегшення страждань пацієнта через ранню ідентифікацію та оцінку симптомів, полегшення болю та подолання інших фізичних, психосоціальних і духовних проблем. Статтями 8 та 33 цього закону паліативну допомогу віднесено до одного з видів медичної допомоги.

Порядок надання паліативної допомоги детально врегульований та затверджений Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04 червня 2020 року № 1308 «Про удосконалення організації надання паліативної допомоги в Україні», який розмежовує паліативну допомогу на загальну паліативну допомогу та спеціалізовану паліативну допомогу.

Якщо звернутися до визначень, то:

  • загальна паліативна допомога – це паліативна допомога, яка надається в амбулаторних умовах або за місцем перебування Пацієнта лікарями загальної практики — сімейними лікарями, терапевтами, педіатрами та іншими лікарями-спеціалістами, молодшими спеціалістами з медичною освітою або в закладах охорони здоров'я, які надають вторинну медичну допомогу, мультидисциплінарною командою;
  • спеціалізована паліативна допомога – це паліативна допомога, яка надається за місцем перебування Пацієнта або в закладах охорони здоров’я, які надають вторинну або третинну медичну допомогу, мультидисциплінарною командою.

Отже, здебільшого загальну паліативну допомогу надають лікарі первинної медичної допомоги, а спеціалізовану – лікарі вторинної або третинної медичної допомоги.

Об’єднує ці два види паліативної допомоги те, що будь-який з них може надаватися за місцем перебування пацієнта та мультидисциплінарною командою.

І якщо до складу первинної медичної допомоги (без створення окремого відділу паліативної допомоги), згідно Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.03.2018 № 504 відноситься надання окремих послуг паліативної допомоги пацієнтам усіх вікових категорій, що включає: регулярну оцінку стану важкохворого пацієнта та його потреб; оцінку ступеня болю та лікування больового синдрому; призначення наркотичних засобів та психотропних речовин відповідно до законодавства, включаючи оформлення рецептів для лікування больового синдрому; призначення лікування для подолання супутніх симптомів (закрепи, нудота, задуха тощо); консультування та навчання осіб, які здійснюють догляд за пацієнтом; координацію із забезпечення медичних, психологічних тощо потреб пацієнта.

То мультидисциплінарні команди або відділи мобільної паліативної допомоги закладів охорони здоров’я можуть надавати паліативну допомогу в повному обсязі, крім тієї, яка надається в стаціонарних умовах в спеціалізованих закладах охорони здоров’я або хоспісах.

Де і як можуть утворюватися мультидисциплінарні команди (мобільні бригади паліативної допомоги)?

Фактично мультидисциплінарні команди та/або мобільні бригади паліативної допомоги можуть утворюватися як на базі комунальних і державних, так і на базі приватних закладів охорони здоров’я або фізичними особами-підприємцями.

При цьому, згідно Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2022 році, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1440 програма медичних гарантій включає пакети медичних послуг, що пов’язані з наданням за принципом екстериторіальності екстреної, первинної, спеціалізованої, паліативної медичної допомоги.

Зі свого боку паліативна допомога представлена окремими пакетами медичних послуг: «Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям» та «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям».

Національна служба здоров’я України на своєму сайті розмістила вимоги для укладання договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичних послуг за напрямом «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям».

Дотримання зазначених вимог є підставою для укладання договорів та державного фінансування послуг, що надаються.

У даному випадку для закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, в разі подання відомостей для укладання договорів, дуже важливо розмежувати послуги, які входять до складу послуг, визначених Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.03.2018 № 504, і надання паліативної допомоги в рамках пакету медичних послуг «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям»!!!

Звертаємо увагу, що характер медичного обслуговування, наявність документальної, матеріальної бази та спеціалістів з одного боку досить схожі, з іншого кардинально різняться і дуже важливим аспектом в цьому сенсі є правильне і професійне планування послуг, що планується надавати в рамках медичних гарантій.

Нормативно-правові акти:

  1. Конституція України
  2. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод.
  3. Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я».
  4. Постанова Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1440 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2022 році.
  5. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 19 березня 2018 року № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги».
  6. Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 04 червня 2020 року № 1308 «Про удосконалення організації надання паліативної допомоги в Україні».