Рада Європи презентувала Висновок № 25 Консультативної ради європейських суддів про свободу вираження поглядів суддів
Проєкт Ради Європи «Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду» спільно з Верховним Судом провели круглий стіл, під час якого представили основні положення Висновку №25 (2022) Консультативної ради європейських суддів (КРЄС) про свободу вираження поглядів суддів
Міжнародні проекти
01.05.2023

24 квітня 2023 року Проєкт Ради Європи «Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду» спільно з Верховним Судом провели круглий стіл, під час якого представили основні положення Висновку №25 (2022) Консультативної ради європейських суддів (КРЄС) про свободу вираження поглядів суддів.

Із вітальними словами на заході виступили Президентка КРЄС Анке Айлес, Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович, керівник Секретаріату КРЄС Арташес Мелікян та Координатор проектів відділу програм співпраці Департаменту з питань імплементації прав людини, стандартів правосуддя та правової співпраці Ради Європи Андрій Кавакін.

Презентувала Висновок доктор Янніка Ян, яка є експертом Ради Європи, старшим науковим співробітником Інституту порівняльного публічного та міжнародного права Макса Планка. Вона розповіла учасникам про мету, загальні принципи та рекомендації Висновку №25 КРЄС про свободу вираження поглядів суддів і зауважила, що Висновок містить основні аспекти вираження поглядів суддів і встановлює широкі рамки для подальшого обговорення того, які параметри слід враховувати, коли судді користуються своїм правом на свободу вираження поглядів.

Суддя Конституційного Суду України, представник України в КРЄС Віктор Городовенко у своєму виступі звернув увагу на рекомендації КРЄС щодо пошуку балансу між правом суддів на свободу вираження поглядів і метою збереження громадської впевненості в їхній безсторонності та незалежності.

В обговоренні основних положень Висновку також взяли участь суддя Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду, Голова Комітету Ради суддів України з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів, заступник представника України в КРЄС Єгор Краснов, Голова Ради суддів України Богдан Моніч, члени Вищої ради правосуддя Інна Плахтій, Олександр Сасевич, Оксана Блажівська.

Узагальнюючи підсумки круглого столу Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович наголосив на необхідності підвищення рівня обізнаності суддів та кандидатів на посаду судді щодо положень Висновку КРЄС № 25.

У Висновку йдеться про правовий та етичний обов’язок судді висловлюватися з метою захисту верховенства права та демократії на національному, а також на європейському й міжнародному рівнях.

У Висновку розглядаються питання вираження поглядів суддів, які викликають занепокоєння судової влади, суперечливі теми, що становлять суспільний інтерес, а також питання суддівської стриманості, якої необхідно дотримуватись. Він охоплює питання вираження поглядів суддів як у суді, так і за його межами. Висновок має на меті надати загальні рекомендації суддям і встановити широкі рамки для подальшого обговорення того, які параметри слід враховувати, коли судді користуються своїм правом на свободу вираження поглядів.

Висновок не має на меті визначити мінімальний обсяг свободи вираження поглядів суддів

Першоджерело: https://cutt.ly/W5Q6dBx

Ознайомитися із Висновком №25 (2022) КРЄС. https://cutt.ly/X5Q6MHO