Психологічна підтримка роділлі: право & забаганка?
Відповідь на питання підготувала Оксана Яремко, к.ю.н., адвокатка, членкиня Центру медичного права ВША НААУ
Новини та події
21.12.2022

Відповідь: Клінічним протоколом з акушерської допомоги «Передчасні пологи» (затверджений наказом МОЗ України № 676 від 31.12.2004 року) передбачено, що підтримуючий догляд під час пологів і розродження включає:

  1. Персональну психологічну підтримку вагітної присутністю чоловіка, найближчих родичів чи обраного нею партнера під час пологів та розродження.

Присутність чоловіка, найближчих родичів (мами, сестри тощо) чи обраного нею партнера під час пологів на багатьох жінок-роділь діє заспокійливо, є найпотужнішою психологічною підтримкою. Медичні працівники повинні поважати вибір жінки народжувати у сімейних (партнерських) пологах і не переконувати у зворотному. Жінка вправі самостійно обирати хто саме із близьких буде присутнім при пологах.

У той же час ефективності персонального психологічного супроводу роділлі під час пологів сприяє проходження нею та її чоловіком/обраним партнером «школи підготовки сім'ї до пологів».

«Школа підготовки сім’ї до пологів» затверджена наказом МОЗ України № 417 від 15.07.2011. Її мета – підготувати сімейні пари до відповідального батьківства, народження здорової дитини та збереження здоров’я матері шляхом консультативної адаптації до вагітності, підготовки до пологів та перебігу післяпологового періоду.

Заняття для навчання батьків організуються у допологовий період, щоб майбутні батьки могли, насамперед, обговорити свої надії, страхи та сподівання.

Власне до з-посеред інших завдань допологової підготовки у «Школі підготовки сім’ї до пологів» належать:

  • формування позитивного ставлення жінки до вагітності, пологів та майбутньої дитини;
  • психопрофілактична підготовка вагітної до пологів;
  • підготовка партнера або членів родини до участі у пологах, усвідомлення своєї ролі в процесі вагітності та пологах;
  • та ін.
  1. Взаємне порозуміння та психологічну підтримку роділлі медичним персоналом, що здійснюється шляхом:
  • пояснення необхідності проведення процедур і маніпуляцій, дозволу на їх проведення;
  • підтримки доброзичливої атмосфери при розродженні, поважного відношення до бажань жінки;
  • забезпечення конфіденційності.

Пологи – це свого роду стрес для роділлі. Відсутність психологічної підтримки з боку медичних працівників може ще більше посилити стресову ситуацію, негативно вплинути на розвиток родової діяльності.

За наявності психологічної підтримки як з боку сім’ї, так і медичних працівників, роділля не відчуватиме сильного стресового навантаження, стане «співучасником» пологів, що в свою чергу допоможе медичним працівникам успішно прийняти у неї пологи.

Таким чином, психологічна підтримка роділлі – це право, а не забаганка.

Нормативні джерела:

  1. Клінічний протокол з акушерської допомоги «Передчасні пологи», затверджений наказом МОЗ України «Про затвердження клінічних протоколів з акушерської та гінекологічної допомоги» від 31.12.2004 року № 676 (редакція від 05.05.2021 року)
  2. Наказ МОЗ України «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні» від 15.07.2011 року № 417 (редакція від 05.05.2021 року)