Проєкт Ради Європи «HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, в тому числі під час війни»
Відбулася робоча зустріч представників Проєкту і Вищої школи адвокатури НААУ
Міжнародні проекти
08.03.2023

Проєкт Ради Європи «HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, в тому числі під час війни»: відбулася робоча зустріч представників Проєкту і Вищої школи адвокатури НААУ

27 лютого відбулася робоча зустріч між проєктом Ради Європи «HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, у тому числі під час війни» та Вищою школою адвокатури НААУ.

Савва Кузьменко, директор Вищої школи адвокатури НААУ, координатор програми Ради Європи HELP від Національної асоціації адвокатів України, представив інформацію щодо реалізованих у 2022 році заходів і проєктів за напрямком HELP, проведеного тематичного дослідження думки адвокатів щодо актуальних тем підвищення кваліфікації, запровадженого на постійній основі висвітлення освітніх курсів на платформі HELP та оприлюднення методичних рекомендацій та практичних посібників проєктів Ради Європи у сфері захисту прав людей. Важливим кроком у посиленні співпраці між Проектом і адвокатською спільнотою відзначено підготовку тренерського складу з числа адвокатів, які успішно виконали завдання, отримали сертифікати та готові до подальшої спільнодії і поширення знань серед колег.

Міжнародна менеджерка Проєкту Ольга Костенко повідомила, що в рамках Плану дій Ради Європи для України «Стійкість. Відновлення. Реконструкція» на 2023-2026 роки, розпочато новий Проєкт «HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, у тому числі під час війни». Проєкт спрямований на підвищення кваліфікації нинішніх та майбутніх юристів в Україні (суддів, прокурорів, адвокатів, інших працівників суду та студентів-юристів) для ефективного застосування європейських стандартів у галузі прав людини, в тому числі під час війни. Наразі 24 курси HELP адаптовані українською мовою, і така робота продовжується. Проєкт очікувано упроваджуватиметься до 31 грудня 2024 року за участі Національної асоціації адвокатів України, Національної школи суддів України, Тренінгового центру прокурорів України, правових факультетів навчальних закладів України та інших партнерів.

До обговорення завдань і пріоритетних кроків з реалізації Проєкту долучилися Лариса Гретченко, керівниця проєктів і програм Вищої школи адвокатури НААУ, Галина Смірнова, старша спеціалістка Проєкту РЄ і Володимир Боряк, спіробітник Проєкту РЄ.

Під час зустрічі розглянуто низку ініціатив щодо організації партнерської співпраці Вищої школи адвокатури НААУ з Проєктом, спільне розроблення плану заходів на 2023-й рік, зокрема, щодо для поширення курсів HELP, їх національної адаптації та впровадження відповідно до методології HELP.

Окремим напрямком роботи Проєкту є адаптація курсів до українського законодавства. Для визначення, які саме курси HELP корисно в першу чергу адаптувати до українського законодавства, Вищою школою адвокатури НААУ досліджується думка адвокатської спільноти.

Взяти участь у відповідному опитуванні можна за посиланнями:

Опитування щодо вивчення та доцільності адаптації онлайн-курсів HELP до національного законодавства та контексту. https://cutt.ly/28FCwQJ

Опитування щодо вивчення та доцільності перекладу онлайн-курсів українською мовою. https://cutt.ly/Q8FCEYQ

Очікуваним результатом проєктної взаємодії є підвищення кваліфікації працівників системи правосуддя, асоціацій адвокатів та юристів інших спеціальностей на платформі HELP, поширення найактуальнішої інформації та кращих практик для українських та європейських юристів з питань захисту прав людини в умовах воєнного стану і післявоєнний період, підвищення рівня професійної освіти та правової культури в суспільстві вцілому.

Нагадаємо, що Програма Ради Європи з освіти в галузі прав людини для юристів (HELP) підтримує 46 держав-учасниць Ради Європи у впровадженні Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ) та інших стандартів прав людини на національному рівні. Це робиться відповідно до Рекомендації Комітету Міністрів (2019)5 щодо системи ЄКПЛ в університетській освіті та професійній підготовці, яка є продовженням і замінює Rec(2004)4. HELP надає навчання щодо європейських стандартів у галузі прав людини (охоплюючи правові системи Ради Європи та ЄС), підтримуючи навчальні заклади системи правосуддя та асоціації адвокатів.