Проблемні аспекти захисту прав внутрішньо переміщених осіб обговорили адвокати, судді, правозахисники
Захід організований Вищою школою адвокатури НААУ спільно з Комітетом НААУ з питань взаємодії з громадянським суспільством та Благодійною організацією “Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги” у співпраці з Ініціативою Верховенства права Американської Асоціації Юристів /American Bar Association Rule of Law Initiative
Матеріали заходів
28.07.2023

Проблемні аспекти захисту прав внутрішньо переміщених осіб обговорили адвокати, судді, правозахисники, представники міністерств та відомств

27 липня 2023 року відбувся Круглий стіл на тему “Проблематика законодавства та практики, що стосуються прав внутрішньо переміщених осіб”.

Захід організований Вищою школою адвокатури НААУ спільно з Комітетом НААУ з питань взаємодії з громадянським суспільством та Благодійною організацією “Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги” у співпраці з Ініціативою Верховенства права Американської Асоціації Юристів /American Bar Association Rule of Law Initiative.

Від оганізаторів в роботі Круглого столу взяли участь Савва Кузьменко, директор Вищої школи адвокатури НААУ, Віталій Місяць, Голова комітету НААУ з питань взаємодії з громадянським суспільством, Ігор Осика, директор Американської Асоціації Юристів в Україні (ініціатива Верховенство права), і Надія Трищук, програмна менеджерка Американської Асоціації Юристів в Україні (ініціатива Верховенство права). 

До участі в заході долучилися судді Верховного Суду, представники Міністерства освіти і науки України, Міністерства розвитку громад та територій України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства у справах ветеранів України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства культури та інформаційної політики України, Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Служби освітнього омбудсмена України, Національної соціальної сервісної служби України. Формат заходу також дозволив долучитись до нього в режимі реального часу всім, хто цікавиться питаннями прав ВПО.

Модератором експертного обговорення виступила Лариса Гретченко, голова Комітету НААУ з сімейного права, керівниця Центру “Адвокат дитини” ВША НААУ.

Відкриваючи роботу круглого столу, директор ВША НААУ Савва Кузьменко відзначив, що тема захисту прав ВПО сьогодні вже не є новою для України, оскільки внутрішня міграція триває з 2014 року. Однак з початком повномасштабного вторгнення відбулася нова хвиля внутрішнього переміщення і її масштаби досягли такого розміру, що навіть профільним відомствам складно назвати точні дані.

Враховуючи поточні виклики реалізації і захисту прав внутрішньо переміщених осіб важливою є участь у роботі круглого столу представників міністерств і відомств, офісів омбудсменів, судового корпусу, адвокатського та місцевого самоврядування, а також правозахисних громадських організацій.

У виступі наголошено на організованій співпраці з Радою Європи в питаннях ВПО, об'єднанні зусиль з НААУ в організації навчальних заходів для правників України, дослідженні судової практики, напрацюванні та внесенні пропозицій як парламентарям, так і міністерствам з даної тематики. За словами Савви Кузьменка, у цьому ж році на базі ВША НААУ було створено Центр трудового права та соціального забезпечення, який з поміж іншого концентрує увагу на питаннях, з якими стикаються та потребують захисту внутрішньо переміщені особи.

Віталій Місяць, Голова Комітету НААУ з питань взаємодії з громадянським суспільством, виконавчий директор БО "Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги" у вступному слові відзначив багаторічний досвід надання правової допомоги ВПО від початку російсько-української війни у 2014 році. Саме тоді було відкрито перші 10 приймалень до яких тисячі внутрішньо переміщених осіб зверталися по допомогу. З початком активної фази війни навесні 2022 року відбулися переговори з Ініціативою Верховенства права Американської Асоціації Юристів, що дозволило розпочати діяльність із розвитку спроможностей саме надавачів правової допомоги внутрішньо переміщеним особам. В рамках цієї ініціативи було організовано роботу Гарячої лінії для ВПО. Одним із компонентів цієї співпраці стало комплексне дослідження проблематики прав ВПО, результати якого також було представлено під час круглого столу.

Руслана Слободянюк, адвокатка, членкиня Ради Комітету НААУ з питань взаємодії з громадянським суспільством представила доповідь на тему “Законодавче регулювання та практика реалізації прав ВПО” та представила огляд тематичного аналітичного звіту.

Доповідачка висвітлила норми міжнародного права та вітчизняного законодавства з питань переміщених осіб усередині країни, а також визначила основні проблеми, з якими зіштовхуються внутрішньо переміщені особи (взяття на облік, погашення заборгованості за споживчими кредитами, працевлаштування, доступу до правосуддя, отримання виплат грошової допомоги тощо). Руслана Слободянюк підкреслила, що ВПО - це не статус, а характеристика обставин, в яких опинилася особа. У якості проблемного аспекту відзначено, що законодавство України звужує поняття ВПО порівняно із міжнародними стандартами і має дещо дискримінаційний характер стосовно іноземців та осіб без громадянства. Стан реалізації прав ВПО, виявлений дослідженням, поступово покращується, разом з тим доповідачка сфокусувала увагу на недостатності законодавчого забезпечення, проблемах організаційно-інституційного характеру; недостатності фінансування програм та заходів для підтримки та захисту ВПО, а також відсутність чіткої координації такої підтримки.

Анастасія Шепеленко, адвокатка, керівниця юридичного департаменту ГО “Десяте квітня”, членкиня Центру “Адвокат дитини” ВША НААУ представила доповідь на тему “Законодавче забезпечення прав ВПО: поточні виклики і перспективи удосконалення”. Детальному аналізу було піддано Зміни у порядку надання допомоги на проживання ВПО. З урахуванням досвіду надання правової допомоги особам з числа ВПО доповідачка сфокусувала увагу до новацій реалізації права на отримання грошової допомоги, порядку визначення складу сім'ї ВПО, призначення уповноваженої особи на отримання грошової допомоги, її розмір, строк, на який призначається допомога, підстави для припинення виплат тощо. Також адвокатка навела приклади вирішення питань, пов'язаних з недосконалістю функціонування е-підтримки, непризначенням грошової допомоги дітям, що народилися у ВПО, та низки інших спірних ситуацій.

Коментар стосовно змін порядку призначення грошової допомоги ВПО надав Генеральний директор Директорату адресної соціальної підтримки населення Міністерства соціальної політики України Богдан Матвійчук.

Доповідь “Житлові, соціальні та трудові права ВПО: соціальні гарантії і практичні можливості” була представлена Оленою Дришлюк, адвокаткою, медіаторкою, членкинею Центру “Адвокат дитини” ВША НААУ, експерткою громадського центру “Правосуддя”, волонтеркою Волонтерського центру Ради адвокатів Одеської області. У доповіді акцентовано на основних запитах, з якими звертаються внутрішньо переміщені особи, і підкреслено, що переважно вони зводяться до трьох напрямків: запит на перекваліфікацію, можливість працевлаштування та забезпечення житлом. Щодо працевлаштування, доповідачка звернула увагу на потребу організації державної перекваліфіковуючої платформи, на якій внутрішньо переміщені особи могли би отримати іншу кваліфікацію, створення відповідних державних центрів перекваліфікації.

Серед проблем були також названі такі як недостатня облаштованість закладів освіти укриттями, непоодинокі випадки формалізму та значних затримок передачі інформації про ВПО між підрозділами соціальних служб, що вкрай негативно позначається на становищі людей, які і без цього травмовані ситуацією.

Стан облаштування укриттів у закладах освіти і перспективи вирішення цієї проблеми прокоментував представник Міністерства освіти України Віталій Заритов, державний експерт експертної групи з питань нормативно-правового забезпечення та децентралізації в освіті директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти.

Також Олена Надиба, начальник відділу з розробки та реалізації житлових програм Департаменту Соціального захисту Міністерства у справах ветеранів України, розповіла про діяльність міністерства щодо реалізації забезпечення житлових прав ВПО та умови участі у відповідних програмах.

Євген Петров, суддя Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду України, представив доповідь на тему “Захист спадкових прав внутрішньо переміщених осіб”. Зокрема, серед проблем прийняття спадщини, визначається знаходження заповіту на тимчасово окупованій території; питання пов'язані із правонаступництвом у судовому процесі, якщо особа померла на тимчасово окупованій території, тоді як справа перебуває на стадії касаційного розгляду; щодо позиції судів стосовно заповітів, що були посвідчені нотаріусами поза межами нотаріального округа; наслідки несвоєчасної реєстрації заповіту в спадковому реєстрі; проблеми, що виникають у зв'язку з обов'язковою часткою в спадщині; застосування позовної давності щодо визнання свідоцтва недійсним. У виступі суддя ВС Євген Петров здійснив огляд відповідних правових позицій Верховного Суду та проаналізував істотні обставини судових справ, що стосуються прав внутрішньо переміщених осіб.

Продовжуючи тему доступу до правосуддя, Вольга Шейко, адвокатка, кандидатка юридичних наук, членкиня Центру “Адвокат дитини” ВША НААУ у доповіді “Доступ до правосуддя і право на безоплатну правову допомогу осіб з числа внутрішньо переміщених осіб” розглянула такі аспекти доступу до правосуддя як фізична доступність до суду, фінансова можливість звернення до суду, доступ до правової допомоги, можливість дотримання строків розгляду справи, можливість брати участь в розгляді справи і зрозумілість мови, на якій ведеться правосуддя. Кажучи про особливості цих аспектів саме під час воєнного стану, доповідачка звернула увагу на важливість такого інструменту як електронний суд. Окрему увагу було приділено питанню доступу до правосуддя ВПО в практиці ЄСПЛ.

У доповіді Людмили Язан, адвокатки, експертки з відновного правосуддя, членкині команди Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ “Стратегія державної підтримки ВПО: рішення та перспективи” було розглянуто основні стратегічні цілі, визначені Стратегією державної політики щодо внутрішньо переміщених осіб на період до 2025 року, затвердженої Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2023 року №312-р.

Доповідачка проаналізувала практичні виклики у захисті прав ВПО та підкреслила важливість таких напрямків державної політики, як посилення спроможності держави у реагуванні на виклики внутрішнього переміщення та забезпечення умов для реалізації державної політики у сфері внутрішнього переміщення; створення умов для безпечного переміщення осіб з населених пунктів, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, та задоволення їх гуманітарних потреб; сприяння адаптації внутрішньо переміщених осіб на новому місці проживання безпосередньо після внутрішнього переміщення; сприяння інтеграції внутрішньо переміщених осіб шляхом створення умов для розвитку потенціалу, посилення спроможності приймаючих територіальних громад; підтримка безпечного повернення до покинутого місця проживання та реінтеграції внутрішньо переміщених осіб.

Матеріали круглого столу та серія експертних публікацій доповідачів будуть розміщені на платформі Вищої школи адвокатури НААУ.

Трансляція заходу доступна для перегляду: https://www.youtube.com/live/KAtoUa5kAtY

Верховний Суд Міністерство освіти і науки України Міністерство охорони здоров'я України Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України Офіс Омбудсмана УкраїниМіністерство у справах ветеранів Сектор у Закарпатській області Освітній омбудсмен Сергій Горбачов Національна соціальна сервісна служба України