Правові доктрини англо-саксонської правової системи: ключові особливості з’ясовували адвокати під час фахової дискусії
06 грудня 2023 року у Вищій школі адвокатури НААУ відбулася фахова дискусія «Правові доктрини англо-саксонської правової системи», організована Центром правничої лінгвістики.
Матеріали заходів
15.12.2023

Правові доктрини англо-саксонської правової системи: ключові особливості з’ясовували адвокати під час фахової дискусії

 

06 грудня 2023 року у Вищій школі адвокатури НААУ відбулася фахова дискусія «Правові доктрини англо-саксонської правової системи», організована Центром правничої лінгвістики.

Модерувала захід Людмила Колодник, юрист, керівник Центру правничої лінгвістики ВША НААУ, викладач спеціалізованого курсу «Юридична англійська» — «Legal English» з особисто розробленими програмами навчання — Contract Law, Company Law, Legal Writing, яка відкриваючи фахову дискусію наголосила на актуальності дослідження правової доктрини англо-саксонської правової системи у порівняльно-правовому аспекті та представила до ознайомлення доповідь на тему: «Consideration: Every contract needs it». Доктрина зустрічного задоволення (надання) в англійському договірному праві».

Людмила Колодник розпочала свій виступ неординарно, а саме з діалогу між правником та клієнтом, на основі якого керівниця Центру правничої лінгвістики ВША НААУ запропонувала слухачам порівняти визначення поняття «Consideration» в юридичній та загальній англійській мові. Доповідач висвітлила історію розвитку доктрини зустрічного надання (або Consideration) в англійському праві, вимоги, яким має відповідати зустрічне надання в англійському праві, а також запропонувала до ознайомлення учасників приклади із судової практики. Крім цього, спікер звернула увагу, що the ratio of Currie v Misa (1875), states that consideration must: «consist either in some right, interest, profit, or benefit accruing to the one party, or some forbearance, detriment, loss, or responsibility, given, suffered, or undertaken by the other».

Окремо лектор звернула увагу, що минуле зустрічне надання не допускається в праві Англії та Уельсу, а також роз’яснила для правників термін майбутнє зустрічне задоволення «executory consideration», яке на момент укладення договору ще не виконане, але буде виконане в майбутньому.

З доповіддю на тему: «The Pillar of Fairness: A Closer Look at the Doctrine of Reasonable Expectations (DRE). Детальний аналіз змісту доктрини обґрунтованих очікувань» виступила Оксана Кіріяк, кандидат юридичних наук, доцент Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, яка відзначила, що the Doctrine of Reasonable Expectations in contract law is a legal principle that governs the interpretation of contractual agreements. Вона передбачає, що сторони, які укладають контракт, мають право очікувати, що умови контракту є справедливими, розумними та відповідають очікуванням розумної людини. This principle recognizes that the mutual intent of the parties, as objectively understood, should guide the interpretation and application of contractual provisions. Оксана Кіріяк розглянула історію виникнення доктрини, її компоненти та приклади застосування доктрини в українських реаліях.

Адвокат Салатин Ходжалиєва представила до ознайомлення учасників доповідь на тему: «How to navigate in the doctrine of frustration: rules, discharge and consequences. Як орієнтуватися в доктрині фрустрації: правила, припинення зобов’язань та наслідки». Лектор зазначила, що the doctrine of frustration addresses situations where contractual performance is аffected by certain sudden, unexpected events. Салатин Ходжалиєва схарактеризувала обставини, які обумовлюють застосування доктрини фрустрації та навела приклади ключових прецедентів, порівняла фрустрацію із форс-мажором та розповіла, як застосовувати доктрину фрустрації в умовах пандемії, спричиненої Covid-19.

Про «Еmployer’s vicarious liability: what, when and how? Доктрину субсидіарної відповідальності роботодавця за дії працівника за законодавством Великобританії» розповіла Ірина Шапошнікова, адвокат, внесена до реєстру соліситорів Англії та Уельсу. Лектор зазначила, що vicarious liability має загальноправове значення та застосовується у відносинах компаній з директором, партнерів з партнерствами як формою ведення бізнесу, повіреною особою та довірителем. Ірина Шапошнікова детально розкрила застосування субсидіарної відповідальності у трудових відносинах, зауваживши, що vicarious liability is the liability of the employer for a tort committed by employees during the course of their employment against another person or a fellow employee. Серед причин, чому роботодавець несе відповідальність за шкоду, завдану працівником, виділено loss distribution та еnterprise liability.

Адвокат, комплаєнс-офіцер Надія Тарасова детально розповіла про Stimson doctrine. Доктрину Стімсона, згідно з якою насильницьке набуття територій (анексія) з порушенням міжнародного права не може знайти визнання. Виникнення доктрини пов’язане з позицією США з приводу японської агресії в Китаї на початку 1930-х. The doctrine was an application of the principle of ex injuria jus non oritur (несправедливі дії не можуть створювати право). Since the entry into force of the UN Charter, international law scholars have argued that states are under a legal obligation not to recognize annexations as legitimate, but this view is controversial and not supported by consistent state practice.

Наостанок очільниця Центру правничої лінгвістики подякувала учасникам за підвищений інтерес до вивчення юридичної англійської, активну залученість та дискусію під час заходу.

Відеозапис фахової дискусії доступний за посиланням: http://surl.li/nzbls

Зареєструватися на найближчі заходи Центру правничої лінгвістики:

Creating a Shareholder Agreement: What to Include in an Effective Agreement. https://tinyurl.com/5f8uwvw7

Доктрина фрустрації в англійському контрактному праві: теоретичні засади та практичні аспекти. https://tinyurl.com/4x6jz54r