Посилення кримінальної відповідальності за катування: Верховна Рада України прийняла Закон
HIGHER SCHOOL OF ADVOCACY
Новини та події
06.12.2022

1 грудня Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо кримінальної відповідальності за катування» (реєстр. № 5336), який має на меті привести положення Кримінального кодексу України у відповідність до положень Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських чи таких, що принижують гідність видів поводження та покарання.

Законом вносяться наступні зміни:

Розширюється поняття катування. Ним вважається будь-яка умисна дія, спрямована на заподіяння особі сильного фізичного болю чи морального страждання, вчинена з метою примусити її чи іншу особу вчинити дії, що суперечать їх волі, у тому числі отримати інформацію чи зізнання, або з метою покарати її чи іншу особу за дії, скоєні нею або іншою особою чи у скоєнні яких вона або інша особа підозрюється, або з метою залякування чи дискримінації її або інших осіб.

  1. Частинами другою та третьою статті 127 передбачаються кваліфікований та особливо кваліфікований склади злочину: вчинення катування повторно або за попередньою змовою групою осіб (частина 2 статті 127 КК України) та вчинення катування представником держави, в тому числі іноземної (частина 3 статті 127 КК України).
  2. Посилюється покарання за вчинення катування. Якщо особа вчиняє катування вперше, до неї застосовуватиметься покарання у виді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років, якщо катування вчиняється повторно або за попередньою змовою групою осіб, санкція передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 10 років, і вчинення катування представником держави, в тому числі іноземної, карається позбавленням волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
  3. У примітці до статті 127 КК України надається визначення поняттю «представник держави, в тому числі іноземної». Оскільки визначення поняття «представник держави, в тому числі іноземної» є спільним для нової редакції статті 127 КК України та для статті 1461 КК, примітку до статті 1461 КК пропонується виключити.
  4. Доповнюється частина п’ята статті 49 КК України та встановлюється, що звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності не застосовується у разі вчинення представником держави, в тому числі іноземної, катування, відповідальність за яке передбачено частиною третьою статті 127 КК України.
  5. Встановлюється, що у разі вчинення представником держави, в тому числі іноземної, катування, відповідальність за яке передбачено частиною третьою статті 127 КК, звільнення від відбування покарання у зв’язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку не застосовується (зміни до частини шостої статті 80 КК України).

Детальніше ознайомитися із Законом: https://bit.ly/3FnJHrE