Посібник з практики застосування Європейської конвенції з прав людини: імміграція
Посібник є частиною серії посібників з прецедентного права, що публікуються Європейським судом з прав людини
Огляди
22.03.2023

Шановні колеги,

Пропонуємо до вашої уваги Посібник з практики застосування Європейської конвенції з прав людини, що стосується імміграції.

Небагато положень Конвенції та Протоколів до неї прямо стосуються «іноземців», і ці положення не містять регламентації права на притулок.

За загальним правилом, держави мають право, згідно з усталеним міжнародним правом і відповідно до своїх договірних зобов’язань, контролювати в'їзд, проживання та висилку негромадян. У справі «Soering v. the United Kingdom» Суд вперше постановив, що екстрадиція заявника може спричинити відповідальність держави, яка його видала, за статтею 3 Конвенції.

З того часу Суд послідовно дотримується позиції, що вислання іноземця Договірною державою може викликати питання за статтями 2 і 3, а отже, тягнути за собою відповідальність цієї держави за Конвенцією, якщо є вагомі підстави вважати, що відповідна особа, у разі депортації, зіткнеться з реальним ризиком зазнати поводження, що суперечить статтям 2 або 3, в країні призначення.

Суд також розглядає справи, що стосуються дотримання права мігрантів на повагу до їхнього приватного та/або сімейного життя, гарантованого статтею 8 Конвенції, при висилці з території Договірної держави та відмові у в'їзді на її територію.

Багато справ, пов'язаних з імміграцією, що розглядаються Судом, починаються з клопотання про вжиття тимчасових заходів відповідно до Правила 39 Регламенту Суду, які найчастіше полягають у проханні до держави-відповідача утриматися від видворення осіб до завершення розгляду їхніх заяв у Суді.

Цей посібник є частиною серії посібників з прецедентного права, що публікуються Європейським судом з прав людини з метою інформування юристів-практиків про основоположні постанови та рішення, винесені Страсбурзьким судом.

У цьому посібнику здійснено аналіз та узагальнено практику з широкого кола положень Конвенції, що стосуються імміграції.

Посібник структурно складається з шести змістовних частин:

Частина І. Доступ на територію та процедури;

Частина ІІ. В’їзд на територію держави-відповідача;

Частина ІІІ. Матеріально-правові та процесуальні аспекти справ про видворення, екстрадиції та пов’язаних з ними;

Частина IV. До вислання і саме вислання.

Частина V. Інші сценарії розвиту подій;

Частина VІ. Процесуальні аспекти подання заяв до Суду.

Детально ознайомитися із посібником можна за посиланням: https://cutt.ly/t4kVDNI