Порядок отримання компенсації за пошкоджені об'єкти житлової нерухомості
15 вересня набрали чинності зміни до постанови Кабміну №381 від 21 квітня 2023 р., якою регламентовано порядок отримання компенсації за пошкоджені об'єкти житлової нерухомості
Огляди
27.10.2023

Нагадуємо про те, що 15 вересня набрали чинності зміни до постанови Кабміну №381 від 21 квітня 2023 р., якою регламентовано порядок отримання компенсації за пошкоджені об'єкти житлової нерухомості.

1. Розширено коло отримувачів компенсації: відтепер можна отримати компенсацію також за пошкоджене житло, яке належить особі, яка не досягла 18-річного віку, недієздатній або обмежено дієздатній особі.

У разі коли власником житла є недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, отримувачем компенсації є один з її законних представників.

У разі коли недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, є співвласником майна, отримувачем компенсації є один із дієздатних співвласників (за наявності), який досяг 18-річного віку.

Однак в цьому разі також необхідна згода законного представника такої особи.

Зверніть увагу! Така категорія заявників може звернутися за отриманням компенсації лише в письмовій формі.

2. Розширено форми компенсації:

  • компенсація для придбання будівельної продукції з метою виконання поточного чи капітального ремонту самостійно або шляхом замовлення виконання відповідних робіт та послуг на об’єкті нерухомого майна;
  • компенсація для проведення ремонту;
  • компенсація за придбання будівельної продукції та виконання поточного чи капітального ремонту на об’єкті нерухомого майна за власні кошти заявника, коли на дату подання заявки ремонтні роботи були повністю чи частково проведені компенсація за виконаний ремонт.

У разі, коли житло відремонтоване частково, необхідно подати дві різні заяви: на компенсація для проведення ремонту і за виконаний ремонт.

3. Змінено розмір компенсації, який можливо отримати, та запроваджено категорії ремонтів

Так, залежно від розрахованої в чек-листі суми компенсації ремонтні роботи, необхідні для відновлення пошкодженого об’єкта житла, поділяються на:

  • ремонт категорії А - розрахована сума компенсації не перевищує 200 тис. гривень;
  • ремонт категорії Б - розрахована сума компенсації становить:
  • від 200 тис. грн до 350 тис. грн - для квартир (житлових приміщень) у багатоквартирному будинку (у разі, коли місця загального користування не пошкоджені); або
  • від 200 тис. грн до 500 тис. грн - для одноквартирних будинків, зокрема відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових будинків.

4. Регламентовано окремий алгоритм розрахунку суми компенсації за виконаний ремонт

5. Оновлено перелік підстав для відмови в наданні компенсації

Зокрема, якщо особа звертається за компенсацією за виконаний ремонт, а ремонт був виконаний не за його кошти, а за грошову чи матеріальну допомогу для проведення ремонтних робіт від українських чи міжнародних організацій, зокрема благодійних, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, то це є підставою для відмови у компенсації.

6. Деталізовано порядок виплати компенсації:

  • для проведення ремонту категорії А одним платежем;
  • для проведення ремонту категорії Б двома платежами:
  • 70 суми компенсації виплачується після затвердження рішення комісії про надання компенсації;
  • 30 суми - після подання повідомлення про завершення проміжного етапу ремонтних робіт.
  • за проведений ремонт здійснюється одним платежем.