Порядок дій адвоката у разі звільнення працівника у зв’язку із набранням законної сили вироку суду
Розірвання трудових договорів (контрактів): стратегія захисту
Огляди
08.08.2023

Згідно п.7 ст.36 КЗпП України набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено до арешту, позбавлення волі, довічного позбавлення волі або до позбавлення права займати певні посади, займатись певною діяльністю, що унеможливлює продовження цієї роботи, є підставою для припинення трудових відносин. Якщо суд звільняє працівника від відбуття покарання, то його роботодавець підприємства,установи,організації звільнити не зможе.

Порушення кримінального провадження стосовно працівника, оголошення та вручення під розписку обвинувального акту слідчим, дізнавачем, прокурором, виголошення обвинувального вироку судом, яким призначено покарання, що перешкоджає продовженню роботи, не є підставою для звільнення. Тільки коли вирок остаточно набере законної сили, у роботодавця з’вляється підстава для звільнення працівника. Копія вироку, що набрав законної сили, роботодавцю не направляється.

Оформлюючи припинення трудового договору, роботодавець направляє запит до суду для отримання документально підтвердженої інформації, а потім видає відповідний наказ. Однак, коли призначено покарання у вигляді звільнення з посади,заборони обіймати певні посади або займатись певною діяльністю,то працівник зобов,язаний повідомити роботодавця та надати вирок, якщо працівник умисно не бажає цього робити то роботодавець направляє запит до суду, але датой звільнення буде дата яка вказана у вироку- цей той день коли вирок вступив в закону силу.

Не може бути підставою для припинення трудового договору за п.7 ст.36 КЗпП України застосування до працівника, обвинуваченного скоєного в злочині, запобіжного заходу-у вигляді тримання під вартою. Заробітна плата працівнику, який перебуває під вартою, не сплачується роботодавцем підприємства, організації установи. Про оплату періоду протягом якого працівник знаходився під вартою, то він має право подати позов про відшкодування збитків у вигляді неодержаного заробітку.

Однак, якщо працівнику обрали запобіжний захід – цілодобовий домашній арешт з технічними засобами контролю ,то працівник повинен написати заяву та взяти відпустку без збереження заробітної плати, але робоче місце зберігається до вступу вироку в законну силу,в якому доведено вину працівника. Працівнику обрано запобіжні заходи – особисте зобов,язання, особиста порука, вечірній домашній арешт,працівник залишається працювати на підприємстві, установі, організації. Виключення складає відкриті кримінальні провадження щодо корупційних кримінальних правопорушень.

Виправдувальний вирок – дає право працівнику працювати надалі на підприємстві, організації, установі. Про оплату періоду протягом якого працівник знаходився під вартою, то він має право подати позов про відшкодування збитків у вигляді неодержаного заробітку при незаконному утриманні під вартою (цивільно-правовий позов).

Адвокат повинен звернути увагу при розгляді позову при поновленні на роботу особи, звільненої за п.7 ст.36 КЗпП України, що трудовий договір припиняється при набранні законної сили вироком, яким працівника засуджено до позбавлення волі не за місцем роботи (крім випадків умовного засудження і відстрочки виконання вироку) яке виключає можливість продовження даної роботи, та що днем звільнення вважається останній день фактичного виконання ним трудових обов’язків. Працівник також не може бути звільнений, якщо він визнаний таким що відбув покарання у зв’язку зі знаходженням під вартою до набрання вироком законної сили.

Також, адвокату потрібно врахувати кримінальні проступки або злочини які скоїв працівник та з ним укладено договір про матеріальну відповідальність (крадіжка майна підприємства), то звичайно, такий працівник повинен бути звільнений роботодавцем.

Стосовно скоєння працівниками кримінальних проступків – роботодавець повинен на свій розсуд разом з трудовим колективом та профспілкою вирішити на зборах чи повинен надалі працювати працівник або ні.

Джерело: Розірвання трудових договорів (контрактів): стратегія захисту / В. В. Поліщук, К. В. Цвєткова, Г. О. Лисенко, Л. С. Звєрєва, Д. М. Навроцький, М. В. Панченко, Т. В. Матова. Х.: Фактор-Медіа, 2021. 112 с.

Методичні рекомендації доступні для ознайомлення та завантаження: http://surl.li/jjsbg