Покращення системи підвищення кваліфікації адвокатів обговорили у Вищій школі адвокатури НААУ
Підсумки зустрічі
Новини та події
24.02.2023

Зустріч з питань підвищення професійної кваліфікації адвокатів України та поглиблення співпраці відбулася 21 лютого 2023 р. у Вищій школі адвокатури НААУ.

Участь в заході взяли представники Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України, Вищої школи адвокатури НААУ, Рад адвокатів регіонів та інших органів адвокатського самоврядування.

Метою зібрання є об'єднання зусиль в організації навчальних заходів всеукраїнського та регіонального рівня, які б найкраще відповідали запиту адвокатів в умовах сьогодення.

Валентин Гвоздій, заступник Голови Національної асоціації адвокатів України, звертаючись до учасників з вітальним словом, від Голови НААУ Лідії Ізовітової та від себе особисто подякував Вищій школі адвокатури НААУ та Радам адвокатів регіонів за організацію заходів з підвищення кваліфікації в умовах воєнного стану, відзначив важливість продовжувати цей процес на високому рівні.

“Завдяки злагодженій роботі можемо впевнено сказати, що ми є, якщо не лідерами по кількості і якості організації заходів з підвищення професійної кваліфікації адвокатів на світовому рівні, то безперечно одним з лідерів.” - наголосив Валентин Гвоздій.

У виступі заступник Голови НААУ зауважив на закріплене Конституцією України виключне право адвокатури здійснювати представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення, що покладає високу відповідальність і потребу постійного підвищення професійного рівня. На його переконання, це можливо забезпечити саме шляхом організованого процесу, приділяючи більше уваги якості і різносторонності навчальних продуктів для адвокатів. Важливою є співпраця ВША НААУ і РАР, оскільки саме Ради є тією першою лінією у спілкуванні з адвокатами, що мають обізнаність щодо запитів на навчання і можуть здійснювати обмін інформацією, що сприятиме удосконаленню процесу підвищення професійної кваліфікації.

Савва Кузьменко, директор ВША НААУ представив учасникам стан організації та реалізації процесу підвищення кваліфікації адвокатів в Україні в умовах воєнного стану.

“У 2022 році Вища школа адвокатура, разом з Радами адвокатів регіонів, взяли на себе основний “удар” у питаннях підвищення кваліфікації адвокатів під час воєнного стану. Ми разом провели велику кількість заходів і значно розширили та адаптували тематику навчальних заходів відповідно до умов, в яких знаходиться система правосуддя та відповідно до проблем і викликів, з якими стикається кожна людина під час війни” - відзначив у доповіді Савва Кузьменко.

За словами директора ВША НААУ, 190 тисяч учасників долучилися до заходів з підвищення кваліфікації. Враховуючи кількість адвокатів, які мають власний кабінет з підвищення кваліфікації, а це більше 38 тисяч осіб, то кожен з адвокатів відвідав принаймні 5 заходів. Загальна кількість нарахованих балів за 2022 рік склала більше 300 тисяч, а це означає, що майже кожен адвокат в системі підвищення кваліфікації отримав в середньому 8 залікових балів. Це значимий показник, адже ті 25-30% адвокатів, які не підвищили кваліфікацію адвокатів у 2022 році, ймовірно мали поважні причини чи скористались можливістю, наданою Рада адвокатів України адвокатам, а саме призупинення дії пунктів 18, 19 Порядку підвищення кваліфікації адвокатів.

Як відомо, Рада адвокатів України на 2023 рік дію цих пунктів поновила, і вимоги до підвищення кваліфікації на рівні 10 та 16 залікових балів відповідно до адвокатського стажу, є такими, які підлягають виконанню.

Савва Кузьменко запросив учасників до плідної роботи, цікавої дискусії та конструктивних пропозицій, які набудуть статусу дорожньої мапи у реалізації та покращенні системи підвищення кваліфікації разом.

Практичні аспекти в організації заходів підвищення кваліфікації адвокатів висвітлила Лариса Гретченко, керівниця проєктів і програм ВША НААУ. У доповіді приділено увагу актуальній тематиці заходів, критеріям та процедурі акредитації операторів підвищення кваліфікації України, строкам та вимогам до акредитації навчальних програм, а також сертифікації осіб, яких оператори підвищення кваліфікації адвокатів залучають до процесу підвищення кваліфікації в якості лекторів, доповідачів, експертів тощо.

Досвідом організації заходів з підвищення кваліфікації адвокатів в умовах карантину та воєнного стану поділилися Голова Ради адвокатів Харківської області Вікторія Гайворонська, Голова Ради адвокатів Миколаївської області Вячеслав Антипченко, Голова Ради адвокатів Волинської області Галина Руденко, член Ради адвокатів Київської області Олег Чернобай та Голова Комітету з підвищення кваліфікації адвокатів Ради адвокатів Одеської області Ірина Гроза. У виступах приділено увагу результативності роботи з підвищення кваліфікації адвокатів, надбанням та досягненням, а також привернуто увагу до проблемних організаційних і технічних чинників, що перешкоджають процесу.

В обговорені учасниками зустрічі визначено питання, які потребують вивчення та реагування, і досягнуто домовленості щодо продовження діалогу й пошуку спільних рішень задля покращення організації заходів з підвищення професійної кваліфікації адвокатів.