Поділ майна та доходів фізичної особи-підприємця під час розлучення
Юрій Бабенко взяв участь у круглому столі «Особливості поділу частки в статутному капіталі юридичної особи в справах про поділ спільного майна подружжя»
Матеріали заходів
26.05.2024

Про поділ майна фізичної особи-підприємця розповів під час круглого столу «Особливості поділу частки в статутному капіталі юридичної особи в справах про поділ спільного майна подружжя»,  організованого Радою адвокатів Львівської області спільно з Комітетом з сімейного права та захисту прав і законних інтересів дитини РАЛО, адвокат, керівник АО «Мітракс» Юрій Бабенко.

Як зазначив спікер, у разі поділу майна фізичної особи-підприємця при розірванні шлюбу слід врахувати наступне:

1.Об’єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно,  в т. ч. і дохід;

2.ФОП відповідає за своїми зобов’язаннями усім своїм майном, в т. ч. часткою  у спільному майні подружжя;

3.Презумпція спільності майна, набутого в шлюбі, поширюється на поділ майна та доходів ФОП.

 

При поділі майна виникають наступні питання:

 

·Чи є майно/дохід ФОП спільним майном подружжя, яке підлягає поділу?

·Чи повинна при його поділі враховуватись презумпція поділу майна подружжя 50/50?

·Чи застосовується якісь особливі правила при поділі майна/доходу ФОП?

В огляді судової практики лектор сфокусував увагу учасників на Постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 січня 2024 року у справі № 523/14489/15-ц. Одне з питань, яке вирішував суд – чи є дохід дружини від здійснення підприємницької діяльності – 600 000 грн – спільним майном подружжя, і як такий дохід повинен ділитись. Суди попередніх інстанцій відмовили в поділі цих коштів. Апеляційний суд звернув увагу на висновок ВСУ, сформульований у постанові від 18 травня 2016 року у справі №6-1327цс15: майно фізичної особи-підприємця, яке придбане за кошти від своєї підприємницької діяльності і не в інтересах сім`ї та використовується в її діяльності з метою отримання прибутку, слід розглядати як її особисту приватну власність, а не як об’єкт спільної сумісної власності подружжя. Суди  вказали, що другий з подружжя має право на отримання цього доходу, якщо доведе факт його отримання внаслідок залучення спільних коштів подружжя до такої діяльності.

У цій справі Велика Палата дійшла наступних висновків:

1. Одним з об’єктів права спільної сумісної власності є доходи, одержані одним з подружжя, у тому числі й від здійснення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем, які підлягають поділу між кожним з подружжя;

2. Презумпцію спільної сумісної власності доходу колишньої дружини від здійснення підприємницької діяльності має спростовувати той, хто її спростовує.

3. До спірних правовідносин не застосовується частина третя статті 57 СК України, згідно з якою другий з подружжя, який претендує, зокрема, на премію іншого з подружжя, має довести, що він долучився до її одержання.

4. При поділі доходу від здійснення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем необхідно враховувати, чи був він використаний проти волі іншого з подружжя та чи використаний в інтересах сім’ї.

5. Якщо колишня дружина використала дохід від здійснення підприємницької діяльності на свій розсуд, проти волі іншого з подружжя і не в інтересах сім’ї чи не на її потреби або приховала його, такі кошти слід враховувати при поділі.

Свій виступ лектор завершив висновками по темі вебінару про наступне:

·Поділ майна і доходів ФОП здійснюється відповідно до загальних правил поділу спільного майна подружжя, з урахуванням походження коштів, використовуваних для його придбання, рівня участі другого з подружжя у веденні бізнесу та особистих вкладів кожного з них;

·При поділі суд бере до уваги інтереси дружини, чоловіка, дітей та інші обставини, що мають істотне значення;

·Інструменти та інші речі, що використовуються одним з подружжя для роботи ФОП, можуть бути присуджені тому, хто ними користується, але з компенсацією вартості такого майна або з урахуванням такої вартості при поділі майна.

Пов’язані новини:

·Практичні аспекти поділу між подружжям частки в статутному капіталі юридичної особи з огляду на судову практику: Ольга Михальчук взяла участь у круглому столі. https://tinyurl.com/2769pk58

 

Зареєструватися на найближчі заходи лектора:

 

·Судові процеси про розірвання шлюбу з іноземним елементом. https://tinyurl.com/295h7ku2

·Поділ майна подружжя: відступ від рівності часток в судовій практиці. https://tinyurl.com/443sj5bj