Підвищення обізнаності щодо проявів насильства стосовно жінок: стаття 13 Стамбульської конвенції
Конвенція Ради Європи
Міжнародні проекти
14.02.2023

Підвищення обізнаності щодо проявів насильства стосовно жінок: стаття 13 Стамбульської конвенції

Підвищення обізнаності про різні форми насильства стосовно жінок та домашнього насильства – важливий складник його недопущення, бо зростальна обізнаність – це перший крок до зміни поведінки та ставлення, що сприяють вчиненню насильства в різних формах або виправдовують його.

Згідно зі статтею 13 Стамбульської конвенції сторони заохочують або проводять на регулярній основі та на всіх рівнях кампанії або програми з підвищення обізнаності, у тому числі в співробітництві з національними установами з прав людини та органами з питань забезпечення рівності, громадянським суспільством та неурядовими організаціями, зокрема жіночими організаціями, де це доречно, для підвищення обізнаності та розуміння серед широкої громадськості різних проявів усіх форм насильства, які підпадають під сферу застосування цієї Конвенції, та їхніх наслідків для дітей, а також потреби в запобіганні такому насильству.

Сторони забезпечують широке поширення серед широкої громадськості інформації про заходи, доступні для запобігання актам насильства, які підпадають під сферу застосування цієї Конвенції.

Зобов’язання щодо підвищення обізнаності про всі форми насильства стосовно жінок і домашнього насильства – частина низки зобов’язань у сфері недопущення, що визначені главою ІІІ Конвенції. Тому їх необхідно розглядати в тісному зв’язку з цими положеннями, які містять ряд загальних зобов’язань щодо подолання упереджень і стереотипів, заохочення чоловіків та хлопців, надання самостійності жінкам (стаття 12), просування ґендерної рівності та нестереотипних ґендерних ролей в навчанні (стаття 14), підготовки спеціалістів (стаття 15), роботи з кривдниками (стаття 16) і залучення засобів масової інформації та приватного сектора до здійснення заходів запобігання (стаття 17).

З метою визначення чіткіших засад для недопущення насильства через підвищення обізнаності, а також надання практичних рекомендацій з розроблення та оцінення кампаній з підвищення обізнаності для осіб, які беруть участь у формуванні політики, а також практичних працівників, Карін Хайсеке, міжнародна експертка з підвищення обізнаності та Стамбульської конвенції, підготувала у рамках проєкту Ради Європи «Запобігання та боротьба з насильством щодо жінок та домашнім насильством в Україні» документ «Підвищення обізнаності щодо проявів насильства стосовно жінок: стаття 13 Стамбульської конвенції».

У документі детально розкриваються наступні питання:

• Сфера застосування статті 13;

• Роль підвищення обізнаності в недопущенні насильства;

• Розроблення та проведення кампаній або програм з підвищення обізнаності.

Матеріал містить короткий опис різних успішних ініціатив з підвищення обізнаності, які раніше проводили держави – члени Ради Європи, та завершується чек-листом для кампаній з підвищення обізнаності.

*Джерело: Карін Хайсеке «Підвищення обізнаності щодо проявів насильства стосовно жінок: стаття 13 Стамбульської конвенції. Серія документів, які стосуються Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами»

Ознайомитися з документом можна за покликанням: https://cutt.ly/D3TNqcC