Особливості одержання компенсації за пошкоджене майно за допомогою послуги «єВідновлення»
Олег Курчин, заслужений юрист України, доктор юридичних наук, заступник Голови Комітету НААУ з питань будівельного права
Публікації лекторів
20.06.2023

В Україні стартувала програма надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення».

До таких категорій нерухомого майна належать: одноквартирні будинки, у тому числі відокремлені житлові будинки садибного типу, зблоковані будинки з окремими квартирами, що мають свій власний вхід із вулиці, котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності, будинки садибного типу, дачні та садові; квартири (житлові приміщення) у багатоквартирному будинку, що можуть бути відновлені шляхом проведення поточного або капітального ремонту.

Для одержання компенсації через програму «єВідновлення» необхідно знати нюанси застосування Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації (далі – Порядок).

Так, заява про надання компенсації може бути подана власником або співвласником пошкодженого об’єкта в електронній формі – через Портал Дія або у паперовій формі, через ЦНАП, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

У цій статті будуть розглянуті особливості звернення за одержанням компенсації за пошкоджене майно через всім відомий мобільний за стосунок «Дія» з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення».

Перш за все варто вказати, що послуга стосується надання компенсації виключно для проведення ремонтних робіт для пошкоджених об’єктів житлової нерухомості – тобто стосується лише нерухомого майна, яке підлягає відновленню за допомогою ремонту, де розмір компенсації за один пошкоджений об’єкт не може бути більший ніж 200 тис. гривень.

Слід мати на увазі, що подавати заяву на отримання компенсації потрібно до проведення ремонтних робіт та усунення наслідків пошкоджень.

У випадку, якщо після пошкодження майна заявник самостійно здійснив всі ремонтні роботи та має всі чеки, що підтверджують купівлю ремонтно-будівельних матеріалів, і звернеться із цими документами через програму «єВідновлення», то отримає відмову в одержанні компенсації, оскільки такий випадок передбачає отримання відшкодування з репарацій, для чого буде створено окрему процедуру звернення.

Проте у випадку, якщо було проведено першочергові ремонтні роботи з метою усунення небезпечних для життя і здоров’я руйнувань (аварій), то можна подавати заяву до «єВідновлення» на часткове відшкодування з метою повного відновлення такого об’єкта надалі.

Важливо відмітити, що у випадку, якщо в особи є нерухоме майно, право власності на яке виникло до 2013 року та не було внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, варто першочергово зайнятися питанням внесення до реєстру відомостей про права на таке майно.

Це питання є актуальним не лише для отримання відшкодування у зв’язку пошкодженням житла: реєстрація права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є запорукою впевненості в тому, що право власності дійсно належить саме вам, та у випадку виникнення будь-якої непередбачуваної ситуації з майном не виникне складнощів зі збиранням необхідного пакета документів. Тим паче на період воєнного змінено положення щодо територіальності, що значно спростило процедуру реєстрації прав на нерухоме майно нотаріусами.

Перед поданням заяви на компенсацію в мобільному застосунку «Дія» потрібно:

- подати через «Дію» інформаційне повідомлення про пошкоджене нерухоме майно, що може включати в себе фото та опис пошкоджень;

- відкрити поточний рахунок зі спеціальним режимом використання – для зарахування компенсації за програмою «єВідновлення» в одному з банків України, з яким Мінцифри укладено відповідний договір інформаційної взаємодії. Перелік таких банків можливо знайти через мобільний застосунок «Дія»;

- переконатися, що право власності на майно є належним чином зареєстрованим;

- переконатися, що об’єкт не розташований у зоні активних бойових дій або на окупованій території.

Компенсація не може бути надана, якщо об’єкт нерухомого майна розташований на території, що не включена до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції.

Після подання заяви на компенсацію потрібно знати, що наступним кроком буде її розгляд Комісією з питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, що утворюються виконавчими органами сільської, селищної, міської, районної у місті ради, військовими адміністраціями населеного пункту або військово-цивільними адміністраціями населеного пункту.

Для визначення розміру компенсації комісія: визначає обсяг пошкоджень об’єкта нерухомого майна за даними акта комісійного обстеження та/або звіту з технічного обстеження; проводить огляд пошкодженого об’єкта з метою встановлення фактів проведення ремонтних робіт та відповідності даним акта комісійного обстеження та/або звіту з технічного обстеження; здійснює фотофіксацію пошкоджень об’єкта нерухомого майна, що свідчать про характер та обсяг руйнувань, визначених у чек-листі, у разі недодання результатів фотофіксації до акта комісійного обстеження; заповнює чек-лист в електронній формі за допомогою Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

На комісійному обстеженні пошкодженого об’єкта потрібно бути присутнім заявнику або уповноваженій ним особі.

Строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання до моменту внесення в Реєстр пошкодженого та знищеного майна рішення про надання/відмову у наданні компенсації. У разі коли заява була подана до дати утворення комісії, строк розгляду заяви відраховується від дати утворення комісії уповноваженим органом.

Прийняте комісією рішення про надання/відмову у наданні компенсації та розмір компенсації надійде заявнику через програму «Дія» не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати внесення рішення в Реєстр знищеного та пошкодженого майна. Рішення та розмір компенсації може бути оскаржено.

У випадку надання компенсації кошти будуть зараховані на відкриту заявником карту, а витратити їх можна буде виключно на закупівлю товарів будівельної продукції, що визначені в Порядку, та проведення ремонтних робіт.

Забороняється зняття коштів, їх переведення або інше поповнення картки «єВідновлення», а у випадку, якщо через дванадцять місяців з дня зарахування відшкодування на такій картці заявника залишаться кошти, їх буде повернуто банком на небюджетний рахунок Мінінфраструктури для виплат компенсацій іншим особам.

На заявника покладено обов’язок після завершення ремонтних робіт, визначених чек-листом, подати повідомлення про завершення таких робіт у мобільному додатку Порталу Дія, після чого перевіряється відповідність фактично проведених робіт на об’єкті та придбаних товарів будівельної продукції за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі.

Як нещодавно повідомив прем’єр-міністр України, перші виплати у межах програми «єВідновлення» вже отримали мешканці Київщини та Донеччини, тому ця програма вже працює, але варто звертати увагу на всі законодавчі нюанси, аби мати змогу отримати відшкодування у повному обсязі.

Підготував Олег Курчин, заслужений юрист України, доктор юридичних наук, заступник Голови Комітету НААУ з питань будівельного права