Особливості обчислення строків досудового розслідування в умовах воєнного стану
Комітет з питань правоохоронної діяльності надав висновок до законопроектів
Огляди
10.08.2023

Особливості обчислення строків досудового розслідування в умовах воєнного стану: Комітет з питань правоохоронної діяльності надав висновок до законопроектів

4 серпня 2023 року у Верховній Раді України було зареєстровано законопроект №9314-д про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей обчислення строків досудового розслідування в умовах воєнного стану. Цей законопроект став результатом доопрацювання положень цілої низки поданих раніше законопроектів (№№9314, 9314-1, 9314-2 та 9314-3).

При обгрунтуванні необхідності прийняття законопроекту, його розробники зазначили, що “щоденна практика реалізації відповідних положень в умовах воєнного стану на території України засвідчила необхідність більш детальної регламентації та порядку обчислення строків досудового розслідування у кримінальних провадженнях, в яких жодній особі не повідомлено про підозру, особливо це стосується воєнних злочинів, а також проваджень щодо геноциду українського народу. … проведення ефективних слідчих (розшукових) дій у цій категорії кримінальних проваджень об’єктивно ускладнюється умовами воєнного стану, відсутністю (знищенням) доказів внаслідок бойових дій, зміною місця перебування свідками та іншими учасниками кримінального провадження, захоплення частини території України та небезпекою проведення процесуальних дій тощо. Проте, визначені статтею 219 КПК України строки досудового розслідування до дня повідомлення особі про підозру, які 2 становлять у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину вісімнадцять місяців, будуть спливати вже у серпні-вересні 2023 року.”

https://shorturl.at/lrFG1

Доопрацьованим законопроектом передбачається внести наступні зміни до Кримінального процесуального кодексу України:

1. До частини другої статті 219 КПК внести зміни, відповідно до яких строк досудового розслідування, з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР або винесення постанови про початок досудового розслідування у порядку, встановленому статтею 615 КПК, до дня повідомлення особі про підозру не буде обчислюватися у кримінальних провадженнях щодо злочинів, передбачених статтями 437-439 чи частиною першою статті 442 КК (ст. 437 КК Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни, ст. 438 КК Порушення законів та звичаїв війни, ст. 439 КК Застосування зброї масового знищення, ст. 442 КК Геноцид).

2. Так само не буде обчислюватися загальний строк досудового розслідування й при об’єднанні кримінальних проваджень у порядку, передбаченому статтею 217 КПК, частину шосту якої пропонується доповнити абзацом четвертим наступного змісту:

«При об’єднанні кримінальних проваджень у порядку, передбаченому статтею 217 цього Кодексу, якщо досудове розслідування хоча б в одному з них здійснюється щодо злочину, передбаченого статтями 437-439 чи частиною першою статті 442 Кримінального кодексу України, загальний строк досудового розслідування, встановлений у частині другій цієї статті, не обчислюється».

3. Викласти в новій редакції ч. 8 статтю 615:

«8. У кримінальних провадженнях, в яких з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та на дату введення в Україні воєнного стану жодній особі не повідомлено про підозру, строк від дати введення воєнного стану до дати його припинення чи скасування не включається до загальних строків, передбачених частиною другою статті 219 цього Кодексу. У кримінальних провадженнях, в яких відомості про кримінальне правопорушення, за виключенням злочинів, передбачених статтями 437-439 чи частиною першою статті 442 Кримінального кодексу України, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань або винесена постанова про початок досудового розслідування у порядку, встановленому цією статтею, від дати 2 введення воєнного стану і до дати його припинення чи скасування строк досудового розслідування до дня повідомлення особі про підозру становить тридцять місяців».

4. Розділ XI «Перехідні положення» доповнити пунктом 208 такого змісту: «Положення абзацу другого частини восьмої статті 615 цього Кодексу поширюються також і на кримінальні провадження, в яких відомості про кримінальне правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань або винесена постанова про початок досудового розслідування у порядку, встановленому статтею 615 цього Кодексу, від дати введення воєнного стану і до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей обчислення строків досудового розслідування в умовах воєнного стану».

За наслідками розгляду та обговорення законопроекту 9314-д Комітет ВРУ з питань правоохоронної діяльності рекомендував ВРУ

- включити його до Порядку денного дев’ятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання;

- за результатами розгляду прийняти доопрацьований проект за основу та в цілому;

- основний проект (реєстр. № 9314) та альтернативні до нього проекти відхилити.

https://shorturl.at/HPQUX