Обов'язок по утриманню дитини. За яких умов платник аліментів вправі не платити платіж?
Лілія Єрмоленко, адвокат, член Центру сімейного права ВША НААУ
Публікації лекторів
05.04.2023

Платник аліментів не перерахував кошти за минулий місяць, мотивуючи це тим, що він купив дитині одяг, взуття та витратив багато коштів на розважальні ігри з нею? Чи дійсно, за таких умов він вправі не платити платіж?

Обов'язок по утриманню дитини, як уже зазначалося, може здійснюватися у добровільному, примусовому та договірному порядку. Способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначені законом. Під способом надання утримання слід розуміти погоджену сторонами натуральну або грошову форму утримання (ст.186 СК України).

Отже, утримання дититини не обмежується лише однією певною формою. Сплата аліментів у грошовій формі не є єдиною формою участі батьків в утриманні дитини. За домовленістю між батьками той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.

За рішенням суду аліменти присуджуються одному з подружжя, як правило, у грошовій формі. Якщо утримання здійснюється у добровільний спосіб, переважно, питання стосовно форми надання такого утримання не виникає.

Договірний режим надання утримання прямо залежить від досягнутого сторонами договору компромісу і можливий як в грошовій, так і натуральній формі. При укладенні договору про сплату аліментів на дитину батьки визначають розмір, порядок та форму (способи виконання обов'язку утримання дитини), а також інші умови надання утримання дитини. Розмір аліментів, встановлений домовленістю, визначається батьками самостійно. Аліменти за домовленістю батьків можуть сплачуватися у твердій грошовій сумі, сплачуваній періодично чи одноразово, у частках від заробітку (доходу) платника, шляхом надання майна або іншим шляхом, встановленим сторонами у договорі. Може бути передбачено також поєднання декількох способів. Строки сплати аліментів визначаються батьками у договорі.

Таким чином, якщо договором передбачена грошова форма утримання, то отримання особою аліментів, без її згоди натурального утримання, у вигляді придбаних речей, одягу та ін., не відповідатиме умовам договору, суперечитеме правам дитини і ускладнюватиме нормальний спосіб її життя, порушуватиме право вибору матеріального забезпечення.

Відповідь на питання підготувала Лілія Єрмоленко, адвокат, член Центру сімейного права ВША НААУ