Наявність доручень на надання БВПД не є беззаперечною підставою для зупинення дії рішення КДКА, яким зупинено право
Узагальнення дисциплінарної практики кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури щодо надання адвокатами безоплатної правничої допомоги, що затверджені Рішенням ВКДКА № ХІІ-011/2023 від 28.12.2023
Огляди
19.09.2024

Наявність доручень на надання безоплатної вторинної правничої допомоги не є беззаперечною підставою для зупинення дії рішення КДКА, яким зупинено право адвоката на заняття адвокатською діяльністю на певний строк

 

До ВКДКА надійшло клопотання адвоката, яке додано до скарги на рішення КДКА, щодо зупинення дії рішення дисциплінарної палати про притягнення її до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на три місяці.

 

Адвокат просила зупинити дію рішення дисциплінарної палати зокрема тому, що в неї наявні доручення на надання безоплатної вторинної правової (правничої) допомоги, а залишення в дії оскаржуваного рішення не дасть їй можливості виконати взяті на себе зобов’язання та, відповідно, матиме наслідком порушення прав осіб.

 

Відповідно до ст. 60-1 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність (затв. рішенням РАУ від 30.08.2014 № 120) ВКДКА за обґрунтованим письмовим клопотанням адвоката, може вжити заходи забезпечення розгляду скарги у ВКДКА на рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю.

 

Забезпечення заходів розгляду скарги допускається під час її розгляду ВКДКА, якщо невжиття такого заходу може істотно ускладнити чи унеможливити поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів адвоката, чи його клієнтів.

 

ВКДКА критично оцінила доводи адвоката, адже надання правової (правничої) допомоги – те, що притаманно адвокатській діяльності в цілому та кожному адвокату зокрема. Тому наявність в адвоката договорів про надання правничої допомоги, а також доручень на надання безоплатної вторинної правової (правничої) допомоги, не є беззаперечною підставою для зупинення дії рішення регіональної КДКА, яким зупинено право адвоката на заняття адвокатською діяльністю на певний строк.

 

Згідно із Законом України «Про безоплатну правову допомогу» (у редакції, яка діяла на момент розгляду справи) адвоката, який надає безоплатну вторинну правову допомогу, може бути замінено у разі зупинення або припинення його права на зайняття адвокатською діяльністю, а під час заміни одного адвоката іншим забезпечується безперервність надання безоплатної вторинної правової допомоги. Саме центр забезпечує участь захисника при здійсненні досудового розслідування та судового провадження у випадках, коли захисник відповідно до положень КПК України залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії та приймає рішення про заміну адвоката.

 

У зв’язку з цим у ВКДКА назвали необґрунтованим твердження, що не зупинення дії рішення дисциплінарної палати порушить право на безоплатну вторинну правову (правничу) допомогу та відмовили у задоволенні клопотання адвоката (рішення ВКДКА № ХІІ-004/2021 від 01.12.2021).

 

Першоджерело: Узагальнення дисциплінарної практики кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури щодо надання адвокатами безоплатної правничої допомоги, що затверджені Рішенням ВКДКА № ХІІ-011/2023 від 28.12.2023. https://tinyurl.com/hcnr3h79