Надання адвокатами безоплатної правничої допомоги: узагальнення дисциплінарної практики кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури
На адвокатів, які залучаються до надання безоплатної правничої допомоги (далі – БПД), в повній мірі поширюються усі вимоги Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Правил адвокатської етики та рішень Ради адвокатів України.
Разом із тим, встановлена особлива процедура участі у наданні БПД зумовлює додаткові обов’язки адвокатів, відтак і певні вимоги до поведінки. Неналежна поведінка, пов’язана із наданням адвокатом БПД, може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність.
В Узагальненні Вищою кваліфікаційно-дисциплінарної комісією адвокатури зроблені наступні висновки:
-
Адвокат має вжити усіх можливих заходів для узгодження позиції із підзахисним.
-
Адвокат вправі відмовитися від виконання доручення у випадках, передбачених ПАЕ. Разом із тим, відмова не повинна порушувати порядок судового засідання.
-
Адвокат має інформувати клієнта про звернення до регіонального центру з надання БВПД із заявою про припинення дії доручення.
-
Невиконання доручення клієнта через відсутність правових підстав щодо його виконання не є порушенням ПАЕ.
-
Відсутність підстав для виконання доручення, засвідчена правовим висновком адвоката та актом надання вторинної правничої допомоги, виключає наявність ознак дисциплінарного порушення.
-
Наявність у особи адвоката за договором не виключає можливості участі адвоката за призначенням, у разі наявності діючого доручення центру з надання безоплатної правничої допомоги.
-
Відмова виконувати вимоги суду, які протирічать законодавству, не може бути дисциплінарним проступком.
-
Оцінюючи виконання адвокатом обов’язків, дисциплінарна палата може брати до уваги висновок Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами БПД (у разі його наявності).
-
Відсутність висновку Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги не свідчить про відсутність дисциплінарного проступку.
-
Наявність доручень на надання безоплатної вторинної правничої допомоги не є беззаперечною підставою для зупинення дії рішення КДКА, яким зупинено право адвоката на заняття адвокатською діяльністю на певний строк.
Ознайомитися з повним текстом Узагальнення можна за посиланням: https://tinyurl.com/hcnr3h79