Механізм моніторингу за виконанням положень Стамбульської конвенції: ключові моменти
Рада Європи
Новини та події
07.01.2023

Для забезпечення ефективного виконання ратифікантами Стамбульської конвенції установлено особливий механізм моніторингу для оцінки дотримання її положень на практиці і надання рекомендацій для сторін. Механізму моніторингу присвячено окрему Главу IX.

Механізм моніторингу складається з двох компонентів: групи експертів з дій проти насильства стосовно жінок і домашнього насильства (ГРЕВІО) і Комітету Сторін.

І. ГРЕВІО – спеціалізований незалежний орган. Група складає та публікує звіти з оцінкою законодавчих та інших заходів, яких ці країни вжили, щоб виконати положення Конвенції (процедура оцінювання). У певних випадках ГРЕВІО може ініціювати перевірку (процедура перевірки). ГРЕВІО може також ухвалювати загальні рекомендації щодо тем і понять Конвенції.

Члени ГРЕВІО – незалежні й неупереджені експерти з високими моральними якостями, відомі своєю загальновизнаною компетенцією у сферах прав людини, гендерної рівності, насильства стосовно жінок, допомоги жертвам та їх захисту, які продемонстрували відповідний професійний досвід у цих галузях.

ГРЕВІО первинно складалася з 10 членів, однак після 25-ї ратифікації Конвенції їх кількість було збільшено до 15 членів. Призначаючи членів ГРЕВІО, враховують гендерний і географічний баланс, а також багатодисциплінарний досвід. Членів ГРЕВІО обирає Комітет Сторін серед громадян сторін Конвенції. Вони є спеціалістами в різних галузях (судді, прокурори, науковці, соціальні працівники, представники громадянського суспільства тощо). Термін повноважень членів ГРЕВІО становить чотири роки, з можливістю одноразового поновлення.

ІІ. Комітет Сторін складається з представників сторін Конвенції. На основі звітів ГРЕВІО Комітет може надати рекомендації щодо заходів, яких потрібно вжити для реалізації висновків у звітах ГРЕВІО. Він також стежить за виконанням власних рекомендацій. Комітет якнайшвидше вивчає висновки всіх перевірок, які проводять члени ГРЕВІО, і розглядає необхідні заходи відповідно до цих висновків.

Стамбульська конвенція також передбачає участь парламенту в моніторингу. Національним парламентам пропонується брати участь у моніторингу заходів, ужитих для виконання Конвенції й надсилати їм звіти ГРЕВІО. Конвенція також передбачає важливу роль Парламентської асамблеї Ради Європи, яку запрошують регулярно перевіряти виконання Конвенції.

Основними партнерами в процесі моніторингу виконання Конвенції є неурядові організації (наукові спільноти, професійні спілки, адвокатські організації) й інші члени громадянського суспільства.

Більше про те, як ГРЕВІО проводить оцінювання та ініціює перевірку, а також чого група не робить, можна дізнатися у тематичних матеріалах, підготовлених під егідою Ради Європи:

  • Доступ України до моніторингового механізму Стамбульської конвенції та наступні кроки – Презентація – Франсуаза Кемпф, Секретаріат GREVIO. https://bit.ly/3X3hnB6
  • Стамбульська конвенція. Механізм моніторингу. https://bit.ly/3ifkHtR