Медіація в діяльності адвоката – Вікторія Поліщук
Про медіацію в діяльності адвоката розповіла адвокат, медіатор, Голова Комітету з трудового права НААУ, керівниця Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ Вікторія Поліщук під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів Закарпатської області, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.
Матеріали заходів
25.10.2024

Лекторка докладно проаналізувала разом з учасниками медіацію в діяльності адвоката, а саме:

 

1. Законодавча база для надання послуг медіації.

2. Чи може адвокат надавати також послуги медіації?

3. Чи існує відповідальність для адвоката, який надає послуги медіації?

4. Необхідні навики в медіації.

5. Рекомендації для адвокатів.

 

У рамках характеристики медіації в діяльності адвоката акцентовано на наступному:

 

  1. Законодавча база для надання послуг медіації

 

Українське законодавство:

Цивільний кодекс України;

Закон України «Про рекламу»;

Закон України «Про медіацію»

 

Державний стандарт соціальної послуги посередництва (медіації), затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України 17.08.2016 № 892, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 вересня 2016 р. за № 1243/29373 – для соціальної медіації. Порядок оплати послуг з медіації медіаторам, які залучаються центрами з надання безоплатної правничої допомоги, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України№ 63 від 19.01.2024 р.

 

Міжнародне законодавство: Директива № 2008/52/ЄС «що сторони самі є відповідальними за процес і можуть організувати його так, як вони бажають, а також припинити його в будь-який час».

 

Процесуальна база:

У ході підготовчого засідання суд також з’ясовує, чи бажають сторони укласти мирову угоду, провести позасудове врегулювання спору шляхом медіації (ст. 197 ЦПК України). Якщо сторони виявляють таке бажання, тоді суд зобов’язаний зупинити провадження у справі за клопотанням сторін.

 

Господарському процесуальному кодексі України. Під час підготовчого провадження суд з’ясовує, чи бажають сторони провести позасудове врегулювання спору шляхом медіації (ст.182 ГПК України)

 

Сторони можуть досягнути примирення, у тому числі шляхом медіації, на будь-якій стадії судового процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі (ст. 47 КАС України). Суд з’ясовує, чи бажають сторони вирішити спір шляхом примирення, провести позасудове врегулювання спору шляхом медіації (ст. 180, 181 КАС України).

 

  • «Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до Закону України «Про медіацію», Вони мають право вжити заходів досудового врегулювання спору, скориставшись альтернативним вирішенням суперечок із залученням посередника - Медіатора, який допомагає сторонам конфлікту налагодити процес комунікації і проаналізувати конфліктну ситуацію таким чином, щоб обрати той варіант рішення, який би задовольняв інтереси і потреби усіх сторін» Ухвала Деснянського районного суду м. Києва суддя Бабко В.В. Від 10.10.2024 р. у справі № 754/14210/24

  • «Звернути увагу сторін на можливість укладення мирової угоди на будь-якій стадії судового процесу. Сторони можуть примиритися, у тому числі шляхом медіації (позасудова добровільна, конфіденційна, структурована процедура, під час якої сторони за допомогою медіатора (медіаторів) намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про медіацію"), на будь-якій стадії судового процесу. На основі ст. 5 Директиви 2008/52/ЄC Європейського Парламенту та Ради від 21 травня 2008 року «Про деякі аспекти медіації у цивільних та господарських правовідносинах» роз`яснити сторонами можливість відвідати інформаційну сесію з питань використання медіації, якщо такі сесії проводяться і є легко доступними» Ухвала Господарського суду Вінницької області суддя Міліціанов Р.В. від 09.10.2024 р. у справі № 902/1060/24

 

2. Чи може адвокат надавати також послуги медіації?

 

Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», який визначає правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні, не містить обмежень щодо несумісності адвокатської діяльності з практикою у сфері медіації (ст.7).

 

Про медіацію в контексті правових послуг згадано у пункті 4 частини 1 статті 1 та пункті 4 частини 2 статті 7 Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

 

Зазначені норми серед видів правових послуг в складі безоплатної первинної правової допомоги включать надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

 

Вимоги до медіатора в Україні:

1.фізична особа, яка пройшла базову підготовкумедіатора в Україні або за кордоном.

2.базова підготовка медіаторів здійснюється за програмою обсягом (тривалістю) не менше 90 годин навчання, у тому числі не менше 45 годин практичного навчання.

3.підготовкумедіаторів здійснюють суб’єкти освітньої діяльності.

4.суб’єкти освітньої діяльності, що здійснюють підготовку медіаторів, ведуть реєстри своїх випускників.

5.медіатор може надавати послуги з медіації на платній чи безоплатній основі, за наймом, через суб’єкта, що забезпечує проведеннямедіації, через об’єднаннямедіаторів або індивідуально.

6.медіатор проводить медіацію індивідуально як фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або як фізична особа-підприємець.

 

Стаття 8. «Правила Адвокатської Етики» «У межах дотримання принципу законності адвокат зобов'язаний у своїй професійний діяльності виходити з переваги інтересів клієнтів Адвокат за можливості сприяє досудовому та позасудовому порядках урегулювання спорів між клієнтом та іншими особами». Якщо можна отримати захист інтересів без звернення до суду а через переговори, посередництво або процедуру медіації – бажано застосувати ці методи Якщо в суді клієнт отримає більше справедливості в розумний строк – треба звертатися до суду та проводити переговори.

 

Стаття 38 «Правила Адвокатської Етики» «- носієм прав та обов'язків, які захищає або представляє адвокат при наданні професійної правничої (правової допомоги), е юридична особа»

 

Стаття 39 «Правила Адвокатської Етики» Якщо адвокат представляє юридичну особу, він не надає правничої допомоги особам, «які перебувають в трудових, цивільно-правових та інших правовідносинах з клієнтом»

 

Статті 21 та 40 «Правила Адвокатської етики»:

Адвокат позиціонується в ролі «посередника» між клієнтами з відповідним збалансуванням та практичним узгодженням етичних засад прийняття доручення на здійснення посередництва між клієнтами та особливостей виконання доручення, пов’язаного з посередництвом між клієнтами.

 

Положення статті 21 Правил не поширюються на виконання адвокатом функцій медіатора. В цьому випадку дії адвоката мають відповідати міжнародно-визнаним етичним засадам медіації, а також основним принципам адвокатської етики.

 

Таким чином, сучасний адвокат, що використовує медіацію – активний учасник в правовому просторі позасудового врегулювання різноманітних спорів та конфліктів.

 

3. Чи існує відповідальність для адвоката, який надає послуги медіації?

 

Кожен адвокат, який застосовує медіацію, повинен пам’ятати про дисциплінарну відповідальність за вчинення дисциплінарного проступку у виді попередження, зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на певний строк або позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України.

 

Медіатори можуть притягуватися до відповідальності за:

неправдиву рекламу (частина 2 статті 11 Закону України «Про рекламу»),

порушення договору (стаття 610 Цивільного кодексу України),

розголошення комерційної таємниці (Директива ЄС №2008/52/ЄС),

шахрайство (стаття 190 Кримінального кодексу України) ,

втручання з ділові відносини та в приватне життя (Кодекс етики),

 

4. Необхідні навики в медіації

 

Найголовніший навик – активне слухання:

  • вживання прикметників

  • важливо чути, як клієнт щось говорить,: інтонація, акценти

  • слухання має бути пасивним. увага – активною.

  • уважно фіксуємо фрази, які клієнт повторює декілька разів

 

 

Задаємо «правильні» питання :

  • Перевагу надаємо відкритим запитанням

  • Обережно з питанням «ЧОМУ?»

  • Обережно із заздалегідь підготовленими питаннями

  • У медіації також важливими є встановлення фактів і визначення вини або засудження певного явища чи дій

 

Активне слухання:

  • Зосередженість

  • Зоровий контакт

  • Ні відволікаючим смартфонам, смарт-годинникам або іншим гаджетам

  • Нейтральність

  • Проявляємо емпатію, ставлячи уточнюючі запитання

  • Резюмування

  • Використовуйте корисне запитання «Чи є щось ще, щоб ви хотіли додати/чим би хотіли поділитися?»

 

Емпатія в медіації:

 

  1. Використовуйте різний тон голосу

  2. Вивчайте культурні особливості (Україна також мультикультурна)

  3. Не намагайтесь «виправити» чи «вирішити» проблеми

  4. Нейтральність

  5. Надайте достатньо часу для сторін поділитися ситуацією та їхнім переживаннями

 

5. Рекомендації для адвокатів

 

Пам’ятайте!

  • Медіація не може отримати "зелене світло", якщо одна із основних сторін не зрозуміла значення процесу.

  • Участь у зустрічі не має сприйматися як показник прийняття вини для наступного судового розгляду.

  • Враховуємо вік, зрілість, інтелектуальні здібності людей.

  • Медіатор має розуміти вразливість сторін.

  • Зустріч має відбуватися в приміщенні.

 

Першоджерело: https://tinyurl.com/yrpusd6h