Круглий стіл “25 років імплементації Європейської Конвенції з прав людини: досягнення та майбутні виклики (судовий вимір)”
Круглий стіл організований Національною школою суддів України спільно з проектом Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя»
Новини та події
14.12.2022

Представники адвокатської спільноти долучилися до участі в Круглому столі “25 років імплементації Європейської Конвенції з прав людини: досягнення та майбутні виклики (судовий вимір)”.

Відкрили захід та звернулися до учасників з вітальними словами та вступними промовами Микола Оніщук — ректор Національної школи суддів України, Всеволод Князєв — Голова Верховного Суду, Маргарита Сокоренко — Уповноважена у справах Європейського суду.

з прав людини, Ірина Кушнір — менеджерка проекту Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя», яка в подальшому модерувала дискусію.

В ході заходу відбулося обговорення досягнення українського судочинства у впровадженні стандартів Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ) з моменту її ратифікації у 1997 році. Спікери представили до обговорення нові тенденції практики українських судів у контексті прав, гарантованих ЄКПЛ, у свою чергу учасникам було забезпечено практичну можливість ставити питання щодо належного застосування практики ЄСПЛ у вітчизняній практиці.

З доповіддю на тему: “Практика Європейського суду з прав людини в контексті збройного конфлікту” виступив Микола Гнатовський, суддя Європейського суду з прав людини. В огляді тематичних рішень ЄСПЛ паном Гнатовським висвітлено окремі аспекти взаємодії Європейської Конвенції з прав людини (надалі — ЄКПЛ) з іншими нормами міжнародного права, зокрема міжнародного гуманітарного права, що застосовується в умовах війни.

В контексті застосування ст. 2 ЄКПЛ спікером висвітлено специфіку зобов’язань держави стосовно захисту права на життя в умовах воєнного конфлікту, принципи ефективного розслідування та низку інших тематичних питань і процедурних моментів.

У доповіді наголошено на тому, що стаття 5 ЄКПЛ містить вичерпний перелік підстав позбавлення свободи (законне ув’язнення після засудження, законне тримання під вартою тощо). Військовий полон, інтернування цивільного населення не охоплюються підставами ст. 5 ЄКПЛ, але це не означає, що Конвенція не може бути застосована до цих відносин.

Як приклад, паном Гнатовським наведено рішення ЄСПЛ “Хассан проти Сполученого Королівства (Hassan v. United Kingdom), у якому стосовно затримання під час міжнародного збройного конфлікту Європейський суд постановив, що гарантії у пунктах (2) і (4) Статті 5 мають однаково тлумачитися з урахуванням цього контексту та застосовних норм міжнародного гуманітарного права.

Увагу учасників також було сфокусовано до ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції, що спрямована на захист права приватної власності. За словами пана Гнатовського, вимоги про компенсацію зруйнованого чи знищеного майна в ході збройного конфлікту вже є предметом розгляду національних судів і звернення до ЄСПЛ, і кількість таких звернень буде зростати. Гостро в таких справах постає питання доказів належності майна на праві власності і наявності титулу власника для отримання компенсації. Цілком вірогідно, що за відсутності відповідних доказів Судом не буде задоволено таку заяву.

Під час Круглого столу ключові рішення Європейського суду з прав людини (tbc) представила у доповіді Ганна Юдківська, суддя Європейського суду з прав людини (2009 – 2022 роки).

Про здобутки та перспективи імплементації практики Європейського суду з прав людини на національному рівні розповів Дмитро Третьяков, заступник Секретаря Адміністративного трибуналу Ради Європи, старший юрист Секретаріату Європейського суду з прав людини.

Причини неодноразових порушень Україною статті 6 ЄКПЛ крізь призму цивільного підходу висвітлив Тарас Вавринчук, юрист Європейського суду з прав людини

Тетяна Фулей, начальниця відділу наукових досліджень проблем судочинства та науково-методичного забезпечення суддівської освіти НШСУ представила доповідь на тему: “Практика Європейського суду з прав людини, як “живий інструмент”: інноваційні методи застосування”

Суддя Верховного Суду Аркадій Бущенко виступив з доповіддю “Практика Верховного Суду по застосуванню Європейської конвенції з прав людини” та поділився з учасниками думками і міркуваннями щодо судових підходів застосування ЄКПЛ.

До участі в Круглому столі долучився Савва Кузьменко, директор Вищої школи адвокатури НААУ, який коментуючи подію відзначив, що взаємодія і мультидисциплінарний підхід мають бути застосовні в питаннях вивчення і тлумачення конвенційних норм, положень міжнародного гуманітарного права та інших міжнародних стандартів у сфері захисту прав людини, передусім, в умовах збройного конфлікту.

“Важливим є питання релевантного застосування практики ЄСПЛ, і на жаль, сьогодні у цій площині констатовано практичну проблемність. Запобігти випадкам некоректного застосування практики ЄСПЛ як джерела права можливо шляхом проведення спільних тематичних заходів з підвищення кваліфікації для адвокатів, суддів, прокурорів, юристів інших спеціальностей, із залученням спікерами представників ЄСПЛ та експертів Ради Європи.” — переконаний Савва Кузьменко.

Під час заходу відбулася модерована дискусія з учасниками та експертами Круглого столу.