КПК України доповнено нормами щодо захисту прав та законних інтересів дитини у разі затримання її батьків
Огляд змін до Кримінального процесуального кодексу України підготував член команди Центру «Адвокат дитини», адвокат Сергій Телешев
Огляди
31.01.2023

КПК України доповнено нормами щодо захисту прав та законних інтересів дитини у разі затримання або тримання під вартою її батьків або інших законних представників.

12 січня 2023 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 2858-IX «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (далі також – КПК) щодо захисту прав та законних інтересів дитини у разі затримання або тримання під вартою її батьків або інших законних представників» (далі також – Закон). 19 січня Закон направлено на підпис Президенту України.

URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/pubFile/1616573

Підґрунтя.

До моменту прийняття Закону було неврегульованим питання захисту прав дитини, у разі, якщо до батьків застосовано такий захід забезпечення кримінального провадження як затримання та запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Дитина у зазначеній ситуації фактично залишалася без піклування батьків та найчастіше зазнавала негативного психо-емоційного впливу, в той час, коли захист її інтересів потребує особливої уваги з боку держави.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про охорону дитинства» посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, поліцейські, працівники відповідних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, житлово-експлуатаційних організацій, навчальних закладів, громадяни та інші особи, яким стало відомо про факт залишення дитини без опіки (піклування) батьків, зобов’язані негайно повідомити про це органи опіки та піклування за місцем знаходження дитини.

Також відповідно до пункту 4 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866, особи, яким стало відомо про факт залишення дитини без батьківського піклування, зобов’язані негайно повідомити про це службу у справах дітей за місцем виявлення дитини. Орган опіки та піклування повинен з’ясувати іншу інформацію щодо дитини, що має істотне значення, та вжити заходів щодо забезпечення її прав та інтересів.

Таким чином, законодавством України на орган опіки та піклування покладено обов’язок вжиття заходів щодо захисту прав дитини, яка залишилася без піклування батьків, у тому числі у зв’язку з перебуванням її батьків під вартою на час слідства.

Проте жодна із таких процедур не передбачає обов’язок службових осіб, уповноважених на затримання особи, слідчого, прокурора інформувати органи опіки та піклування про дитину, яка внаслідок таких процесуальних дій залишилася без догляду та піклування батьків.

Статтею 3 Конвенції ООН про права дитини передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Отже, прийнятий Закон направлений саме на врахування та неуклінне дотримання прав та інтересів дитини, яка знаходиться на утриманні особи, щодо якої уже застосовується запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Огляд змін.

КПК доповнено нормами, що передбачають обов’язкове повідомлення уповноваженого підрозділу органів Національної поліції та органу опіки та піклування за місцем перебування дитини про факт залишення дитини без батьківського піклування та необхідність вжиття невідкладних заходів щодо тимчасового влаштування дитини:

1. У разі: затримання особи на підставі ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на затримання.

Ким: уповноваженою службовою особою, яка затримала особу.

Додатково: Відомості про дату і точний час (година і хвилини) повідомлення відповідних органів зазначаються у протоколі затримання. (ч. 9 ст. 191 КПК);

2. У разі: Якщо під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчий суддя, суд встановить, що у зв’язку із застосуванням зазначеного запобіжного заходу дитина, яка перебуває на утриманні підозрюваного, обвинуваченого, залишиться без батьківського піклування.

Ким: прокурором на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Додатково: Орган опіки та піклування невідкладно після тимчасового влаштування дитини, залишеної без батьківського піклування, інформує слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про місце проживання (перебування) дитини. Після отримання такої інформації слідчий, прокурор невідкладно повідомляє підозрюваного, обвинуваченого про місце проживання (перебування) дитини. (ч. 9 ст. 194 КПК);

3. У разі: наявності на утриманні затриманої особи дитини, яка залишилася без батьківського піклування.

Ким: уповноваженою службовою особою, яка затримала особу. (ч. 6 ст. 213 КПК);

4. У разі: наявності на утриманні особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру, дитини, яка може залишитися без батьківського піклування, та після застосування судом запобіжних заходів. Ким: прокурор. Додатково: про вжиті заходи інформує затриманого та суд. (ч. 4 ст. 508 КПК);

5. У разі: наявності на утриманні особи, стосовно якої слідчим суддею розглядається клопотання про застосування тимчасового арешту, дитини, яка залишається без батьківського піклування.

Ким: прокурором на підставі ухвали слідчого судді.

Додатково: Відомості зазначаються в ухвалі про застосування тимчасового арешту. (ч. 11 ст. 583 КПК);

6. У разі: наявності на утриманні особи, стосовно якої слідчим суддею розглядається клопотання про застосування екстрадиційного арешту, дитини, яка залишається без батьківського піклування.

Ким: прокурором на підставі ухвали слідчого судді.

Додатково: Відомості зазначаються в ухвалі про застосування екстрадиційного арешту. (ч. 15 ст. 584 КПК);