Лектор докладно проаналізувала разом з учасникамикорпоративні та інші договори в корпоративному праві, а саме:
- 1. Договори в корпоративному праві.
- 2. Виникнення корпоративних договорів в Україні.
- 3. Основні вимоги до корпоративного договору.
- 4. Зміст та ознаки корпоративного договору.
- 5. Відмінність статуту від корпоративного договору.
- 6. Зв’язок корпоративного договору з іншими договорами: що врахувати адвокату.
У рамках характеристики корпоративних та інші договорів в корпоративному праві акцентовано на наступному:
1. Договори в корпоративному праві
Основна група договорів у корпоративному праві – корпоративні договори.
Договори в корпоративному праві:
- договори, які визначають права та обов’язки учасників правовідносин, що передують корпоративним правовідносинам, спрямовані на виникнення корпоративних відносин та набуття корпоративних прав:
- засновницький договір,
- договір про створення господарського товариства,
- договори про внесення вкладів учасників господарських товариств,
- договори по реорганізації юридичної особи,
– Угоди M&A (злиття та поглинання)
- Договори між акціонерами.
- Договір обов’язкового продажу акцій акціонерами на вимогу особи (осіб, що діють спільно), яка є власником домінуючого пакету акцій = squeeze-out.
2. Виникнення корпоративних договорів в Україні
Можливість укладання в Україні –з 2008 року (ст. 29 ЗУ про АТ) дозволено передбачати лише додаткові обов’язки для акціонерів. Суди в Україні, як правило, не брали до уваги домовленості акціонерів – сторін корпоративного договору.
Пленумом Верховного Суду України у постанові від 24 жовтня 2008 року «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» було зроблено висновок, що відносини між акціонерами товариства щодо його діяльності, а також корпоративного управління регулюються виключно законами та іншими нормативно-правовими актами України. При цьому виключається можливість укладення акціонерами – іноземними юридичними або фізичними особами – угоди (правочину) про підпорядкування відносин між акціонерами і акціонерним товариством з приводу діяльності товариства, корпоративного управління в ньому, іноземному праву, оскільки з огляду на статтю 10 Закону України «Про міжнародне приватне право» такий правочин є нікчемними.
18.02.2018 набув чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо корпоративних договорів». Закон прийнято 23 березня 2017 року (Законопроект 4470). На підпис президенту направлено 03 квітня 2017 року. Повернуто з підписом Президента 15 лютого 2018 року.
17.06.2018 – набув чинності Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».
Договір, за яким учасники товариства зобов’язуються реалізовувати свої права та повноваження певним чином або утримуватися від їх реалізації, вчиняється в письмовій формі. Корпоративний договір може бути оплатним або безоплатним. Додатковими сторонами корпоративного договору також можуть бути саме товариство та треті особи. Корпоративний договір, який не відповідає цим вимогам, є нікчемним.(п. 1 ст. 7 ЗУ про ТОВ та ТДВ).
КД може передбачати умови або порядок визначення умов, на яких учасник має право або зобов’язаний купити або продати частку у статутному капіталі (її частину), а також визначати випадки, коли таке право або обов’язок виникає.
3. Основні вимоги до корпоративного договору
Корпоративний договір, яким встановлюється обов’язок учасників забезпечити голосування згідно з вказівками органів управління товариства, є нікчемним.
Зміст корпоративного договору не підлягає розкриттю і є конфіденційним, якщо інше не встановлено законом або договором.
Корпоративний договір, стороною якого є держава, територіальна громада, державне або комунальне підприємство чи юридична особа, у статутному капіталі якої 25 і більше відсотків прямо або опосередковано належить державі або територіальній громаді, оприлюднюється протягом 10 днів з моменту його укладення шляхом розміщення на сайті відповідного органу державної влади, органу місцевого самоврядування.
4. Зміст та ознаки корпоративного договору
Ознаки корпоративного договору:
- безоплатність;
- письмова форма;
- визначений строк дії/безстроково;
- конфіденційність за виключенням випадків, встановлених Законом (обов’язкове оприлюднення);
- нерозповсюдження на посадових осіб.
Сторони:
- Учасники Товариства як носії прав на частку та прав з частки;
- Товариство (поширена іноземна практика).
- Треті особи + в Україні за Законом від 15.07.2021 № 1667-IX Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки України» від 15.07.2021.
Внесені зміни до Закону про ТОВ/ТДВ: «Ст. 7. Стороною корпоративного договору також може бути саме товариство та треті особи».
- кредитор/банк;
- інвестор;
- покупець (M&A);
- інша особа з легітимним інтересом.
Коли укладається Корпоративний договір:
- домовленість «на старті» про взаємодію учасників при створенні Товариства;
- загроза/наявність спору між учасниками;
- під час фінансово-господарської /операційної діяльності/;
- паритетна структура власності (50/50);
- для захисту інтересу міноритаріїв;
- за потреби в додатковому фінансуванні (позиковий капітал);
- при залученні інвестицій в обмін на частку (акціонерний капітал);
- коли в складі учасників різні групи інтересів;
- при передачі бізнесу спадкоємцям;
- коли директор має частку в Товаристві;
- інше.
5. Відмінність статуту від корпоративного договору
Статут – це внутрішній корпоративний документ товариства, його “конституція”. Статут у товариства завжди один.
Корпоративний договір – це угода між учасниками товариства, їхні особисті один з одним домовленості. Корпоративний договір – це насамперед договір, може бути декілька. Порушення статуту дає змогу визнавати недійсними рішення органів управління ТОВ, а при виконанні певних умов – і правочини товариства з третіми особами.
Порушення корпоративного договору дозволить визнати недійсним рішення органу управління, якщо на момент ухвалення рішення сторонами корпоративного договору були всі учасники товариства. Але визнання недійсним такого рішення саме по собі не тягне за собою недійсність правочинів товариства з третіми особами, вчинених на підставі цього рішення.
6. Зв’язок корпоративного договору з іншими договорами: що врахувати адвокату
- Корпоративний договір (КД).
- Шлюбний договір(ШД).
- Договір про поділ майна подружжя /+цивільний шлюб/ (ДПМ).
За наявності двох чи трьох договорів, умови договорів не повинні конфліктувати.
Договір, укладений стороною КД на порушення такого КД, є нікчемним, якщо інша сторона за договором знала або мала знати про таке порушення.
Судова практика:
- Господарський Суд Одеської області Справа 916/1444/19. Про визнання частково недійсним корпоративного договору:
Сторони Корпоративного договору визначили процедуру реалізації своїх прав та повноважень, а саме придбання та відчуження часток у товариствах з обмеженою відповідальністю, у яких сторони є учасниками, за заздалегідь визначеною ціною. Зміст договору включає оціночну вартість бізнесу, перелік корпоративних прав, розмір часток у даних товариствах та порядок вибуття з них на визначених умовах.
Сторони Корпоративного договору від 21.02.2019 досягли домовленості, згідно із якою, корпоративні права, які визначені ними як «Спільний бізнес Учасників», внаслідок виконання його умов залишаться лише одному з них. При цьому, якщо ОСОБА_1 не скористається своїм правом на викуп частки Відповідача на умовах і в строки визначені пунктом 5.1 договору, ОСОБА_2 , в свою чергу, отримує право на набуття частки Позивача відповідно до пункту 5.6 договору. В останньому випадку перехід корпоративних прав до ОСОБА_2 не є безоплатним, оскільки відчуження часток у товариствах здійснюється в рахунок погашення заборгованості ОСОБА_1 перед Відповідачем, визначеної у пункті 4.3 договору.
Позивачкою не доведено обставини введення її в оману Відповідачем, зокрема, повідомлення відомостей, які не відповідають дійсності, вчинення дій з метою запевнити іншу сторону про такі властивості й наслідки правочину, які насправді наступити не можуть.
- Господарський Суд Одеської області Справа № 916/2796/20 Про визнання недійсним договору та стягнення виконаного за недійсним правочином у розмірі 840 000,00 грн:
Особа 1 та особа 2 до ТОВ ЖУРНАЛ СУДНОПЛАВСТВО Корпоративний договір укладено. Учасники корпоративного договору – учасники ТОВ та кредитори ТОВ. Грошові кошти у розмірі 560 000,00 грн стягуються з ТОВ; Грошові кошти у розмірі 280 000,00 грн стягуються з Учасника.
Рішення від 09 березня 2021 р: Відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання недійсними пунктів договору та стягнення коштів у розмірі 840 000,00 грн. 16.09.2021.
Апеляція: Рішення господарського суду Одеської області від 09 березня 2021 року у справі № 916/2796/20 залишити без змін. 16.12.2021.
Касація: КГС ВС: Постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 16.09.2021р. та рішення господарського суду Одеської області від 09.03.2021р. у справі №916/2796/20 залишити без змін.
Першоджерело - https://tinyurl.com/yck2u24w