Конференція «UA:ВІЙНА. НЕДОСПІВАНА КОЛИСКОВА»: боротьба за права дітей в часи війни
Лариса Гретченко взяла участь у конференції «UA: ВІЙНА. НЕДОСПІВАНА КОЛИСКОВА», організованій Офісом Президента України та Омбудсманом України з нагоди Міжнародного Дня захисту дітей
Новини та події
01.06.2023

Конференція «UA:ВІЙНА. НЕДОСПІВАНА КОЛИСКОВА»: боротьба за права дітей в часи війни та відновлення України для життя дитини

Керівник Центру «Адвокат дитини» Лариса Гретченко взяла участь у конференції «UA: ВІЙНА. НЕДОСПІВАНА КОЛИСКОВА», організованій Офісом Президента України та Омбудсманом України з нагоди Міжнародного Дня захисту дітей.

Конференція об’єднала представників органів державної влади, організацій громадянського суспільства та міжнародних організацій навколо теми захисту прав дитини в умовах викликів воєнного часу. У фокусі дискусії опинилися питання порушень прав дітей у зв’язку з військовою агресією рф, вчинені агресором злочини геноциду, депортації, їхні масштаби та наслідки. Окрему увагу було присвячено питанню притягнення керівництва рф до відповідальності за вчинені злочини.

Офіційно відкрив конференцію Президент України Володимир Зеленський, який у промові представив відкриття Центру захисту прав дитини у рамках програми Bring Kids Back UA та наголосив на пріоритетних кроках заради повернення на батьківщину всіх маленьких громадян України.

Під час діалогу Дмитро Лубінець, Омбудсман України, та Міколай Павляк, Дитячий Омбудсман Польщі, сфокусували увагу на проблемі геноциду, депортації дітей, допомоги і підтримки, організованій Польщею і європейською спільнотою та потребі подальших скоординованих дій щодо захисту прав українських дітей, чиї мрії зруйновані війною.

«Конференція привернула увагу до проблем системи захисту прав українських дітей в умовах воєнного часу. Це виклики не лише національного, а світового масштабу, з огляду на грубе порушення російською федерацією конвенційних норм, міжнародних стандартів, нехтування засадничими положеннями міжнародного гуманітарного права. Лише об’єднання зусиль державно - владних інституцій, правозахисних організацій, міжнародних співтовариств стане запорукою ефективного правового захисту дітей за принципом забезпечення якнайкращих інтересів дитини, надання їм соціальних послуг та психологічної підтримки в складних умовах сьогодення. Концептуальні заходи, озвучені під час Конференції, будуть враховані у Програмі дій, правозахисних та правоосвітніх ініціативах Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ» - прокоментувала подію Лариса Гретченко.

Конференція працювала у рамках трьох окремих сесій, під час яких були розглянуті актуальні проблеми та виклики життєзабезпечення та захисту прав дітей в умовах війни.

Зокрема, предметом обговорення стали питання кіднепінгу, умови, в яких рф утримує депортованих українських дітей, застосування до них погроз, побиття, примусового перевиховання, а також особливості притягнення керівництва рф до відповідальності і питання повернення викрадених дітей в Україну крізь призму юридичних та дипломатичних інструментів.

Окремим напрямком дискусії були безпекові питання та питання евакуації дітей та їхніх родин з прифронтових територій, міжнародна підтримку у боротьбі за права дітей та зусилля держави, спрямовані на забезпечення захисту інтересів кожної дитини.

Порядок денний включав тематичну сесію, присвячену актуальним викликам порушення прав дітей на освіту, медицину, інші права через агресію рф, фізичну та ментальну реабілітацію дітей, що постраждали внаслідок війни, відбудову зруйнованої освітньої, медичної інфраструктури, адаптацію освітніх програм, розробку інноваційних та дистанційних методів навчання.

З доповідями виступили Андрій Костін, Генеральний Прокурор України, Олександр Корнієнко, Перший заступник Голови Верховної Ради України, Ірина Верещук, Віцепрем'єрка-міністерка реінтеграції ТОТ, Оксана Жолнович, Міністерка соціальної політики України, Оксен Лісовий, Міністр освіти та науки України, Ірина Суслова, Представниця Омбудсмана України по захисту прав дитини, Дар’я Герасимчук, Радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, Катерина Павліченко, Заступниця міністра внутрішніх справ України, Еміне Джапарова, Перша заступниця міністра закордонних справ України, а також представники інших міністерств, відомств, експерти правозахисних та благодійних організацій, міжнародних партнерських інституцій.

Під час події лунали історії порятунку та повернення українських дітей з тимчасово окупованих територій та території країни-агресора. У межах заходу учасники мали змогу переглянути тематичні відеоролики, зокрема документальний фільм – «Поверніть мене татові» про депортацію трьох дітей з Маріуполя, ознайомитися із презентацією дитячого проєкту відновлення, презентацією монети «Народжений в Україні».