Комітет з трудового права НААУ підвів підсумки правозастосування у сфері трудового права у 2022 році
Джерело: Офіційний веб-сайт НААУ https://unba.org.ua/
Новини та події
14.01.2023

10 січня 2023 року відбувся круглий стіл «День трудового права: підсумки 2022 року», присвячений питанням розвитку трудового права в умовах воєнного стану та підсумкам правозастосування у 2022 році. Ініціатором заходу виступив Комітет з трудового права у рамках співпраці з ВША НААУ.

Захід відкрили директор Вищої школи адвокатури НААУ Савва Кузьменко та Голова Комітету з трудового права НААУ Вікторія Поліщук.

Під час заходу обговорювалися питання щодо ролі та значення трудового права у державі під час воєнного стану, проблемні аспекти застосування трудового законодавства у 2022 році, особливості застосування нововведень на ринку праці та тенденції законодавчих змін і судової практики з урахуванням воєнного стану. В межах заходу члени профільного Комітету здійснили аналіз законопроєктів, зареєстрованих у Верховній Раді України або які відкрито для публічного опрацювання серед ключових стейкхолдерів у державі, у тому числі проєкт Закону України «Про працю».

Зокрема, Вікторія Поліщук зазначила про загальну ситуація у трудовому праві та у системі соціального захисту: “Сьогодні відбувається активний етап змін нашого законодавства, яке регулює трудові відносини. За період воєнного стану ми отримали ряд основних змін таких, як:

  • запровадження електронного документообігу;
  • зміни у частині правового регулювання об’єктів критичної інфраструктури;
  • набрала чинності оновлена редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»;
  • запроваджено посаду Уповноваженого з питань внутрішньо переміщених осіб у червні 2022 рок; затверджено перелік внутрішньо переміщених осіб, яким здійснюються виплати;
  • зміни для державних службовців; розроблені проєкти законів (реєстр. № 7646 і № 7647) щодо регулювання колабораційної діяльності;
  • прийнято законодавство, яке регулює питання мобінгу (цькування) та ін.”.

Алла Андрушко розповіла про призначення трудового права у державі під час воєнного стану. Зокрема, звернула увагу на дерегуляцію та оптимізацію трудових відносин, важливість непорушних конституційних трудових прав працівників, а також висвітлила шляхи дерадянізації, закладені у проєкті Закону «Про працю» та його перспективи.

Наталія Матвійчук дала відповіді на найбільш актуальні питання щодо відряджень працівників за кордон під час війни. Зокрема, чому не запрацював проєкт «Е-Відрядження» та що відбувається з доопрацюванням проєкт сьогодні. Також адвокатка розповіла й про законопроєкт, які можуть дозволити виїжджати за кордон чоловікам під час дії воєнного стану в Україні.

Катерина Цвєткова під час своєї доповіді розкрила одне із нововведень 2022 року, а саме договір з нефіксованим робочим часом, так званий «договір з фрілансерами». Це особливий вид трудового договору, яким не встановлюється конкретний час виконання роботи працівником. Спікер окреслила вимоги законодавства до нового виду договору такі, як: обов’язкова письмова форма, зазначення способу повідомлення працівника про початок роботи, базових днів та годин роботи. Тому такий вид договору буде доцільним для роботи, яка має непостійний, але повторюваний характер.

Ганна Лисенко розповіла про призупинення дії трудового договору. За її словами саме призупинення дії трудового договору дуже активно використовується в Україні з березня 2022 року: “Головною умовою для призупинення дії трудового договору є поєднання двох обставин: неможливість надання роботи та неможливість виконання роботи у зв’язку з військовою агресією проти України. Якщо працівник бажає та може виконувати роботу, і роботодавець може надавати роботу, призупиняти дію трудового договору неможливо”.

Дмитро Навроцький зазначив про проблеми, пов’язані із захистом прав суддів на суддівську винагороду, особливо у період воєнного стану.

За результатами обговорення спікери дійшли до висновку, що з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну сфера трудових відносин зазнала значних змін законодавчого регулювання. Трудове законодавство потребує змін, але зміни мають бути якісні та відповідати сучасним потребам України, а також вимогам Європейського Союзу. Розробка проекту нового Трудового кодексу України є одним із пріоритетних напрямків держави, адже метою його розробки є дерадянізація законодавства про працю, створення рівних правил на ринку праці й балансування інтересів працівників й роботодавців, надання стимулів для розвитку соціально відповідального бізнесу, інвестування в національну економіку, спрощення входу з трудових відносин у поєднанні з ефективними механізмами захисту від раптової втрати роботи, полегшення пошуку нової роботи та зниження рівня безробіття в цілому.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ