Керівництво з базових стандартів розслідування для документування міжнародних злочинів
Підготовлено в рамках проєкту MATRA “Посилення спроможності України в розслідуванні та судовому переслідуванні міжнародних злочинів”
Огляди
25.05.2023

Шановні колеги, представляємо вашій увазі Керівництво з базових стандартів розслідування для документування міжнародних злочинів *.

Керівництво має на меті ознайомити фахівців-практиків з організацій громадянського суспільства з міжнародними стандартами, що стосуються документування міжнародних злочинів в контексті конфліктів, які відбуваються в Україні з 2014 року. Ці стандарти стосуються документування міжнародних злочинів в Україні з метою надання будь-якої зібраної інформації відповідним органам для їх використання в майбутніх внутрішніх або міжнародних кримінальних розглядах, зокрема в Міжнародному кримінальному суді.

Базові стандарти розслідування міжнародних злочинів (“БСР”) передбачають низку базових стандартів, застосовних до цілого ряду заходів з документування, включно з підготовкою і проведенням заходів з документування, недопущення заподіяння шкоди при взаємодії з потерпілими і свідками і розуміння елементів міжнародних злочинів. Він спрямований на підтримку своєчасного і ефективного документування міжнародних злочинів для досягнення найкращих можливих результатів і поліпшення доступу потерпілих від насильства, пов’язаного з конфліктом, включаючи сексуальне насильство, до всього спектру механізмів правосуддя і підзвітності, доступних в Україні, в безпечній і сприятливій обстановці.

БСР – це інструмент, заснований на правовому підході, що пропонує методи і методологію, запозичені з передової вітчизняної та міжнародної практики документування міжнародних злочинів. Це живий документ, що включає міжнародні стандарти в галузі прав людини, який він був адаптований з урахуванням місцевих особливостей правового, політичного і соціального ландшафту України.

Щоб надати фахівцям-практикам всебічне розуміння кроків, необхідних для документування міжнародних злочинів, скоєних в Україні, сім розділів цього керівництва цілісно структуровані і поділені на три частини.

Частина перша містить вступ і викладає шість основних правил розслідування, яких повинні дотримуватися фахівці-практики при документуванні міжнародних злочинів.

Частина друга пропонує огляд міжнародного гуманітарного права, міжнародного права прав людини та міжнародного кримінального права, а також викладаються основні аспекти матеріального права, які пов’язані з міжнародними злочинами, які були вчинені в Україні (тобто їхні контекстуальні елементи, елементи об’єктивної і суб’єктивної сторін та види співучасті).

Частина третя містить керівництво з підготовки та проведення документування міжнародних злочинів відповідно до передової міжнародної практики.

Кожен розділ розроблений як окремий розділ, щоб направляти фахівців-практиків на певному етапі процесу документування міжнародних злочинів. У цьому сенсі окремий фахівець може самостійно виділити та / або прочитати необхідний розділ залежно від того, на якій стадії документування він знаходиться та / або якого міжнародного злочину стосується його робота.

* Керівництво підготовлено в рамках проєкту MATRA “Посилення спроможності України в розслідуванні та судовому переслідуванні міжнародних злочинів”, що фінансується Міністерством закордонних справ Нідерландів. Проєкт є спільною ініціативою T.M.C. Asser Instituut і Global Rights Compliance. Погляди, викладені в ньому, належать лише автору (авторам). https://cutt.ly/GwqWrCYL