Який порядок подання документів для державної реєстрації шлюбу з іноземним громадянином в Україні?
Методичні рекомендації, підготовлені колективом авторів, які практикують і консультують у сфері сімейного права, зокрема з питань правовідносин із іноземним елементом
Огляди
12.01.2024

Згідно ст. 56 Закону України «Про міжнародне приватне право» форма і порядок укладення шлюбу в Україні між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, а також між іноземцями або особами без громадянства визначаються правом України.

Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто, онлайн подання документів українським законодавством не передбачене.

Якщо жінка і (або) чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку нотаріально засвідчену заяву можуть подати їх представники. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.

У разі звернення чоловіки та жінки до органів реєстрації актів цивільного стану чи до підприємств, що здійснюють реєстрацію шлюбу за добу, останні самі направляють відскановану копію паспорта іноземця та його перекладу на перевірку до Державної міграційної служби України та отримують відповідь. В середньому строк перевірки складає близько 10 робочих днів – у разі звернення до органів реєстрації актів цивільного стану та близько 5 робочих днів – у разі звернення до сервісів проекту «Шлюб за добу». При цьому, документи на перевірку відправляються лише після подачі заяви на реєстрацію шлюбу.

Після отримання відповіді від Державної міграційної служби України, визначається день реєстрації шлюбу. Особиста явка наречених для реєстрації шлюбу у визначений день є обов’язковою, укладення шлюбу через представника не допускається.

За який час можливо зареєструвати шлюб?

Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу.

За наявності поважних причин керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього строку.

У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.

У разі подання документів через сервіси пілотного проекту «Шлюб за добу», шлюб з іноземним громадянином реєструється через один-два дні після отримання відповіді з Державної міграційної служби України щодо легальності перебування іноземця на території України.

Якщо особи, які бажають укласти шлюб, не можуть з’явитись з поважних причин до органу реєстрації актів цивільного стану в установлений день, то строк реєстрації шлюбу на їх письмове прохання переноситься на інший день згідно з їх бажанням. Про це робиться відмітка на заяві та в журналі обліку заяв.

У цих випадках строк перенесення реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

Якщо особи, які подали заяву, не з’явилися до установи протягом тримісячного строку з дня її подання і не повідомили причину неявки, то заява втрачає чинність.

Пропонуємо Вам ознайомитись з Методичними рекомендаціями, підготовленими колективом авторів, які практикують і консультують у сфері сімейного права, зокрема з питань правовідносин із іноземним елементом: http://tinyurl.com/e29x2h9v

Авторський колектив: Г. Гаро, А. Архіпова, Р. Куриленко, О. Віцюк, М. Бабішена. Х, Поєдинок О.