Які умови можна ставити до фіксації показань на відео за ч. 11 ст. 615 КПУ України?
Відповідь підготувала Ірина Гловюк, адвокатка, докторка юридичних наук, професорка, членкиня НКР при ВС, членкиня Ради комітету з питань кримінального права та процесу НААУ, членкиня Комітету із конституційного правосуддя та прав людини Ради адвокатів Одеської області
Фахові коментарі
06.02.2025

Частиною 11 ст. 615 КПК України передбачено, що:

  1. Показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

  2. Показання, отримані під час допиту підозрюваного, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо у такому допиті брав участь захисник, а хід і результати проведення допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

Тобто, фіксування допиту доступними технічними засобами відеофіксації є обов’язковою умовою, за виконання якої суд може використані як докази показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, підозрюваного, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану.

Вимог стосовно конкретних засобів у КПК України немає. У коментарі до Розділу ІХ-1 КПК України зазначається, що законодавець підкреслює саме доступність технічних засобів, які створюють умови для збереження інформації, що може мати значення для кримінального провадження (Особливий режим досудового розслідування, судового розгляду в умовах воєнного стану: науково-практичний коментар Розділу IX-1 Кримінального процесуального кодексу України (cтаном на 30 грудня 2022 р.): електронне видання / Гловюк І., Дроздов О., Тетерятник Г., Фоміна Т., Рогальська В., Завтур В. - Видання 4. - Дніпро-Львів-Одеса-Харків: ХНУВС, ДДУВС, 2023. URL: https://dspace.lvduvs.edu.ua/bitstream/1234567890/5338/1/Osoblyvyi%20rezhym%20dosudovoho%20rozsliduvannia_4_2022.pdf С. 13).

Хоча до результатів відеофіксації немає вимог, але їх можна вивести з більш загальних норм КПК України зокрема, ч. 3 ст. 323 КПК України, яка закріпляє: використання у дистанційному досудовому розслідуванні технічних засобів і технологій повинно забезпечувати належну якість зображення і звуку, а також інформаційну безпеку.

Очевидним є те, що результати фіксування мають бути доступними для дослідження у суді (Там само, С. 49). Для цього відеозапис має містити безперервний запис усіх етапів допиту; якість зображення має бути така, щоб було очевидно, хто допитується та ким допитується, усіх осіб, які беруть участь у проведенні слідчої (розшукової) дії; бажано – зображення допитуваного має бути таким, щоб було видно його / її емоційні реакції та поведінку під час допиту; якість звуку має бути така, щоб було чутно усі показання, питання та загалом усе, що відбувається під час допиту; якість запису має бути така, щоб його можна було відтворити та дослідити у суді.

Слід звернути увагу на те, що на практиці була ситуація, коли суд виснував, що допит свідків, зафіксований на відеозаписі, був проведений за правилами допиту під час досудового розслідування. Свідки не оголошували присягу свідка, яка оголошується перед судовим допитом. На відеозаписі не зафіксовано попередження свідків про кримінальну відповідальність за статтями 384 та 385 КК України. Таке попередження міститься безпосередньо в протоколах їх допитів, додатком до яких є досліджені відеозаписи. В той же час, приписами ч. 11 ст. 615 КПК України дослідження судом письмового протоколу допиту не передбачене. За таких обставин суд не може використати відеозаписи допитів свідків ОСОБА_11 та ОСОБА_12 в якості доказів в даному кримінальному провадженні (вирок Запорізького районного суду Запорізької області від 08 квітня 2024 року, URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/118175820).