Які документи необхідно надати державному реєстратору для реєстрації права господарського відання на нерухоме майно?
Варєнікова Вікторія, адвокат, член Комітету з аграрного, земельного та довкілевого права НААУ
Публікації лекторів
27.04.2023

Орган місцевого самоврядування збирається передати майно на праві господарського відання, однак Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень не містить чіткого переліку необхідних для реєстрації права документів. Які документи необхідно надати державному реєстратору для реєстрації права господарського відання на нерухоме майно?

Інститут права господарського відання регулюється Господарським кодексом України.

Ст.136 ГК України розкриває його зміст. Зокрема, право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства».

Управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки, відповідно до ст.24 ГК України, здійснюється через систему організаційно-господарських повноважень територіальних громад та органів місцевого самоврядування щодо суб'єктів господарювання, які належать до комунального сектора економіки і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.

Як йдеться у ст. 78 ГК України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Орган місцевого самоврядування відповідно має право засновувати юридичні особи з метою здійснення підприємницької діяльності, закріплюючи за ними належне ОМС майно на праві господарського відання.

Відповідно до положень ст. 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» для реєстрації прав подається заява. У разі подання заяви уповноваженою на те особою державним реєстратором встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.

П. 7 ч. 1 ст. 27 вищенаведеного Закону унормовано, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном.

Саме про таке рішення і йдеться в ст. 78 ГК України.

Отже для реєстрації права господарського відання державному реєстратору необхідно подати заяву встановленого зразка, документи, які підтверджують повноваження особи, що подає заяву, рішення про закріплення нерухомого майна на праві господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном та відповідно додатки до нього, що містять технічні характеристики такого майна.

Окремо варто зазначити, що п.58 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (Постанова КМУ від 25.12.2015 р. № 1127) передбачено, у разі коли в документах, що подаються для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об’єкт чи об’єкт незавершеного будівництва, відсутні відомості про технічні характеристики відповідного об’єкта, а також якщо реєстрація права власності на закінчений будівництвом об’єкт чи об’єкт незавершеного будівництва проведена до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об’єкт чи об’єкт незавершеного будівництва проводиться за наявності відомостей про технічну інвентаризацію такого об’єкта, отриманих державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Тож, у деяких випадках, державний реєстратор може потребувати додатково надання технічного паспорту.

Відповідь на питання підготувала Варєнікова Вікторія, адвокат, член Комітету з аграрного, земельного та довкілевого права НААУ