HELP Training-of-Trainers (ToTs) session: презентація Європейської програми з навчання у сфері прав людини для представників юридичних професій (HELP)
Програма Ради Європи HELP
Новини та події
07.12.2022

28 листопада 2022 року представники адвокатської спільноти, органів прокуратури та викладачі закладів вищої освіти взяли участь у HELP Training-of-Trainers (ToTs) session, що відбувся у Страсбурзі у змішаному форматі оффлайн та онлайн.

Під час тренінгу учасники ознайомилися з особливостями роботи на платформі HELP, застосуванням інструментів електронного навчання за програмою, ключовими навичками з розробки матеріалів національного рівня.

Освітня програма HELP впроваджується в рамках Ради Європи з 2006 року. Програма реалізується у відповідності з Рекомендацією (2004)4 Комітету міністрів Ради Європи державам-членам щодо застосування ЄКПЛ в університетській освіті та професійній підготовці https://bit.ly/3PrML8p, Інтерлакенською декларацією (2010) https://bit.ly/3yIgMKe і Брайтонською декларацією (2012).

Програма HELP підтримує держав-членів Ради Європи в імплементації Європейської конвенції з прав людини на національному рівні. Мета програми полягає у допомозі представникам юстиції застосовувати європейські стандарти (РЄ та ЄС) прав людини у повсякденній роботі, переважно шляхом тренінгу/навчання.

Проєкти програми HELP досить активно впроваджуються як в межах Європейського Союзу, так і на рівні інших регіонів, зокрема на Балканах, в Туреччині, країнах Східного Партнерства, Центральній Азії.

Статистичні дані свідчать, що на платформі HELP станом на сьогодні зареєстровано 105 000 користувачів, серед них 6048 – українські користувачі.

До складу програми HELP входять:

  • мережа національних навчальних закладів для суддів, прокурорів та адвокатів в 47 державах-членах;
  • платформа електронного навчання у сфері прав людини;
  • методологія навчання у сфері прав людини.

Існує два основних типи навчальних ресурсів HELP:

  • дистанційні курси доступні для окремих груп юристів, що беруть участь в пілотних курсах, модерованих сертифікованими національними тренерами;
  • курси самостійного навчання доступні будь-якому користувачеві, що має обліковий запис на платформі.

На сьогодні програма HELP пропонує до проходження 45 тематичних курсів, з якими можна ознайомитися за посиланням https://bit.ly/3VAkvnB.

Серед нових курсів, доступних до проходження, варто виділити такі:

  1. Навколишнє середовище та права людини.
  2. Кіберзлочинність та електронні докази.
  3. Судова етика.
  4. Вступ до запобігання корупції.
  5. Права людини в Збройних Силах.

Цього року Радою Європи було реалізовано Проєкт «Підтримка контекстуалізації HELP модулів/курсів для правників під час війни в Україні», який був розроблений як термінова реакція на російську агресію проти України. Запропонований проєкт спрямований на посилення спроможності фахівців-юристів в Україні (суддів, адвокатів, прокурорів) з метою ефективного застосування європейських стандартів прав людини у воєнний час шляхом національної адаптації відповідних навчальних модулів та курсів HELP, розробки професійних онлайн тренінгів та надання інформаційної підтримки.

Серед пріоритетних напрямків проєкту:

1) розробка нових модулів: оновлення курсу «Перехідне правосуддя»;

2) український переклад та адаптація 4 курсів до українського контексту:

  • Право власності;
  • Кіберзлочинність та електронні докази;
  • Обґрунтованість судових рішень та права людини;
  • Права людини в Збройних Силах.

3) популяризація онлайн-курсів HELP серед співробітників українських юридичних установ та ВУЗів;

4) інформаційна підтримка українських та європейських юристів, що працюють з українськими біженцями завдяки HELP Е-порталу з питань притулку та міграції. Проведення для них навчальних семінарів та тренувань.

Корисні посилання:

  1. Програма Ради Європи HELP: інформація про навчальні курси для представників юридичної спільноти. https://bit.ly/3gYQOxz
  2. HELP TRAINING-OF-TRAINERS SESSION: підготовка національних тренерів за програмою HELP. https://bit.ly/3P4WQZW