HELP online course: «Право власності та Європейська конвенція з прав людини»
Програми Ради Європи HELP
Міжнародні проекти
21.03.2023

Представляємо огляд курсу програми Ради Європи HELP: «Право власності та Європейська конвенція з прав людини».

Право на мирне володіння майном закріплено в статті 1 Протоколу № 1 до Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ). Але дуже часто держави втручаються в це право. Проте не всі втручання є порушенням права власності. Втручання може бути виправданим, якщо воно переслідує загальний або суспільний інтерес і є пропорційним меті, якої прагнуть досягти; воно не повинно бути свавільним. Ось чому юристам важливо ознайомитися з практикою Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Поняття «майно» є автономною концепцією, розробленою в практиці ЄСПЛ. Це означає, що ЄСПЛ не пов'язаний визначеннями майна у національному законодавстві. Він дав широке тлумачення того, що слід вважати майном, яке не обмежується володінням фізичними товарами. Воно охоплює широкий спектр економічних інтересів і може варіюватися від прав інтелектуальної власності, ліцензій, грошей, розміщених у банку, активів або акцій, права на пенсію, судового рішення, що підлягає виконанню, тощо. Однак право на власність не гарантує права на її набуття, як, наприклад, потенційне право на спадщину або просто очікування. З іншого боку, законні очікування, які мають бути більш конкретними, ніж просто надія, можуть кваліфікуватися як власність.

Держави мають негативні та позитивні зобов'язання за статтею 1 Протоколу № 1: вони повинні утримуватися від безпідставного втручання у право власності та вживати необхідних заходів для забезпечення ефективного захисту, наданого статтею 1 Протоколу № 1. Стаття охоплює 3 окремі аспекти: 1) правило мирного володіння майном, 2) позбавлення майна та 3) контроль за користуванням майном.

Цей курс першочергово розрахований на фахівців у галузі права (суддів, прокурорів, юристів, працівників апарату суду), але також може бути корисним для працівників органів державної влади, національних правозахисних інституцій, а також організацій громадянського суспільства та студентів юридичних факультетів.

Тривалість курсу – 10 годин

Мова курсу – курс доступний до проходження англійською мовою.

Курс складається із 7 модулів:

• Вступ

• Правові рамки та сфера застосування

• Три правила

• Допустимі обмеження та пропорційність

• Конкретні сфери інтересів

• Взаємодія між статтею 1 Протоколу № 1 та іншими статтями ЄКПЛ

• Компенсація та реституція

Курс розроблений в інтерактивній формі з використанням презентацій, інтерактивних екранів, тестів знань та рефлексивних вправ.

Самореєстрація учасників для проходження Курсу: https://cutt.ly/54kKcfZ

Дізнатися детальніше про Програму Ради Європи HELP, інформацію про навчальні курси для представників юридичної спільноти: https://bit.ly/3F1NXNY