День Державного прапора України
Сьогодні синьо-жовтий прапор відомий у всьому світі. Це поєднання кольорів неба та жита стало символом нашого непохитного, сильного народу та постійним нагадуванням нашим закордонним партнерам про ту боротьбу, яку щогодини веде Україна за право бути і жити задля мирного європейського майбутнього.
Новини та події
23.08.2023

Для будь-якої нації Державний прапор є втіленням незалежності та свободи, показником єдності та уособленням самовизначення народу.

Сьогодні синьо-жовтий прапор відомий у всьому світі. Це поєднання кольорів неба та жита стало символом нашого непохитного, сильного народу та постійним нагадуванням нашим закордонним партнерам про ту боротьбу, яку щогодини веде Україна за право бути і жити задля мирного європейського майбутнього.

23 серпня – особливий день для українців, адже цього дня у 2004 році указом Президента України № 987/2004 було встановлено відзначати День Державного Прапора України на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України.

Синьо-жовте поєднання стало офіційними національними кольорами України ще за часів європейської «весни народів». Уперше прапор в цих кольорах був піднятий у червні 1848 року на міській ратуші Львова. Офіційне визнання синьо-жовтого прапора символом українського народу датується 22 березня 1918 року, коли Центральна Рада затвердила поєднання синього та жовтого кольорів для прапора Української Народної Республіки.

Радянська влада робила все можливе для позбавлення українців національної ідентичності. За радянських часів використання синьо-жовтого прапора було заборонено, на порушників чекало покарання у вигляді позбавлення волі. Проте це не зупиняло супротив українців радянському свавіллю.

1 травня 1966 року над будинком Київського інституту народного господарства у Києві (нині Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана) замість червоного прапора зранку височів синьо-жовтий. Георгій Москаленко (студент вечірнього відділення наргоспу) та Віктор Кукса (робітник), які це зробили, планували викликати неабиякий резонанс – прапор мали побачити студенти і робітники заводу «Більшовик», що зранку збиратимуться в колони на першотравневу демонстрацію. Через 9 місяців КГБ знайшов сміливців. Вони отримали відповідно 3 та 2 роки таборів суворого режиму. І такі випадки були непоодинокі. http://surl.li/ctrgu

Нарешті 14 березня 1990 року над будівлею міської ради у Стриї з гордістю було піднято український національний прапор, що стало його першою публічною демонстрацію над офіційною радянською установою. Ця подія стала знаковою і 24 липня 1990 року синьо-жовтий прапор з’явився вже біля Київради. Цей акт символізував кінець панування радянської системи. Через рік, 24 серпня 1991 року, під час проголошення Незалежності, прапор України було офіційно внесено до Верховної Ради України. Сьогодні цей прапор зберігається як реліквія у Музеї Ради.

28 січня 1992 року Верховна Рада України прийняла постанову «Про Державний прапор України», встановивши:

Затвердити Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої - синього кольору, нижньої - жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3. http://surl.li/cetiq

Сьогодні синьо-жовтий прапор супроводжує кожного українця скрізь: вдома, на фронті, в шпиталях, волонтерських штабах, за кордоном, уособлюючи нашу любов до Батьківщини, непохитну віру у скору перемогу, незламність та бойовий дух, які долають все зло на своєму шляху. Ми окутані прапором навіть на відстані, бо він не просто символ, він наша душа, душа українського народу.

🇺🇦 З Днем Державного прапора України!

Слава Україні! Героям Слава!