Чому варто захищати воєнних злочинців пояснив королівський адвокат
Джерело: Офіційний веб-сайт НААУ https://unba.org.ua/
Огляди
09.08.2023

Люди схильні асоціювати адвокатів з їхніми клієнтами. І це дуже прикро. Захищати ― це важлива робота, і що серйозніші звинувачення, то вона важливіша. Ось чому справедливий судовий розгляд є частиною Женевських конвенцій, це фундаментальне право.

Чому захищати треба навіть тих, кого суспільство вважає дияволами, - про це в інтерв’ю виданню «Бабель» розповів королівський адвокат, юрист з багаторічним стажем, який з 2015 року допомагає розслідувати злочини Росії в Україні Вейн Джордаш.

«Легко захищати благородну справу, набагато важче захищати когось, хто викликає обурення, змушує нас відчувати огиду. Але саме тоді право опиняється під найбільшим ризиком», - переконаний він. Адвокат знає, що в Україні існує проблема асоціації адвоката з клієнтом. «Але вона є багато де, - говорить В.Джордаш. - Я займався обвинуваченням і захистом щонайменше в семи — дев’яти країнах і всюди стикався з такими проблемами».

Щоправда, у Британії, говорить він ця проблема є найменшою. «А якщо ви адвокат у міжнародному кримінальному трибуналі, вас вважають не адвокатом з прав людини, а людиною, яка заважає міжнародному правосуддю».

Також В.Джордаш пояснив, чому для України важливо, щоб суди над російськими злочинцями були справедливими та відкритими, щоб якісно працювали не лише прокурор, а й адвокати.

«Ознакою цивілізованого суспільства є те, що ставлення до людей з владою і без неї — однакове. Чи ти був лідером Революційного об’єднаного фронту, чи президентом Сербії, чи президентом росії — коли ти обвинувачений у кримінальному процесі, ти більше не маєш влади. Для мене справедливий суд і, відповідно, сильний захист є ознакою цивілізованого суспільства. І є небагато інших прав, які були б настільки ж важливими, - зауважив він. Частково така проблема є і в системі міжнародних кримінальних трибуналів, бо там ознакою успішності вважають обвинувальний вирок. Система стане зрілою та ефективною, коли зрозуміє — насправді важливо те, що вони поводяться зі своїми обвинуваченими гідно і з повагою до їхніх прав на належну правову процедуру».

В.Джордаш понад двадцять років займається міжнародним гуманітарним правом, співпрацював з урядами різних країн і Міжнародним кримінальним судом. Він працював на двох трибуналах — у Руанді та у Спеціальному суді для Сьєрра-Леоне. В обох випадках Вейн був адвокатом.

Повний текст інтерв’ю можна прочитати за посиланням.