Чинність документів, виданих МСЕК, після припинення повноважень та діяльності - Повторний огляд: підстави та строки
Матеріал підготувала Юлія Миколаєць, адвокат, партнер Юридичної фірми «STATUS», член Ради Комітету з медичного і фармацевтичного права та біоетики України НААУ
Публікації лекторів
04.02.2025

31 січня 2024 року набув чинності Закон України №4170 (надалі – Закон №4170) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», прийнятий Верховною Радою України 19 грудня 2024 року.

1 січня 2025 року набрали чинності Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, критерії встановлення інвалідності, Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», якою затверджено.

Оскільки вказані нормативні акти істотно змінили систему медико-соціальної експертизи та реформували процедури отримання та підтвердження інвалідності, постають питання щодо чинності документів, виданих медико-соціальними експертними комісіями (МСЕК) та необхідності повторного проходження процедур отримання/підтвердження інвалідності.

Аналіз вищевказаного законодавства дозволяє зробити наступні висновки:

 

Встановлення інвалідності

З 01 січня 2025 року відповідно до статті 3 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні":

  • інвалідність повнолітній особі встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;

  • інвалідність дитині встановлюється лікарсько-консультативними комісіями закладів охорони здоров’я за результатами проведеної медикосоціальної експертизи дитини у порядку, визначеному законодавством.

 

Чинність рішень та документів, виданих МСЕК

Особам, яким встановлено інвалідність органами МСЕК, гарантується збереження статусу та соціальної захищеності в повному обсязі, передбаченому законодавством України для осіб з інвалідністю, на встановлений строк інвалідності.

Виписки/довідки до акта огляду МСЕК за затвердженими МОЗ формами, видані до 31 грудня 2024 року органами МСЕК є належним документом, що підтверджують інвалідність повнолітнім особам.

 

Рішення, прийняті МСЕК, документи, видані на підставі цих рішень:

- є законними і чинними, прирівнюються до рішень експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень),

- продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України "Про військовий обов'язок та військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію",

на весь строк дії довідки до акта огляду МСЕК до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.

 

Повторний огляд:

Особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду.

Особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025 р., але які не змогли його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.

У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до 01 січня 2025 року і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови КМУ від 08.03.2022 р. № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України» не проходила такий повторний огляд в МСЕК:

      • чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р. пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;

      • інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 1 квітня 2026 року.

 

До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать:

  • особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;

  • особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, в яких наявне онкологічне захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, причина інвалідності з дитинства.

Для осіб, направлення яких на проведення повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування є неможливим відповідно до вказаних підстав, оцінювання повсякденного функціонування переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування. При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) для таких осіб продовжуються до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування воєнного стану, якщо раніше не буде проведено оцінювання повсякденного функціонування особи. Вказані підстави не застосовуються для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та чоловіків віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності, із зазначення строку повторного огляду.

Незалежно від дати прийняття рішення про встановлення інвалідності (із зазначенням строку повторного огляду) для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується на період проходження ними військової служби та протягом 60 календарних днів з дати звільнення з військової служби або до дати проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.

 

Окрім того, Центр оцінювання функціонального стану особи (ДУ "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України") проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих МСЕК:

  • на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді;

  • за запитом робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи, утвореної керівником обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації);

  • за результатами моніторингу оцінювання, здійснення якого забезпечується самим Центром.

Якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинно бути проведено та оцінювання в такому разі проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова. За результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання Центр оцінювання функціонального стану особи приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення. У разі відмови особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді, від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, крім випадків наявності виключних підстав, приймається рішення про скасування попереднього рішення.