Чи застосовується кондиційна вимога лише до речей, визначених родовими ознаками?
Василь Крат, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, кандидат юридичних наук, доцент
Огляди
25.03.2024

Ухвала КЦС ВС від 21.02.2024 у справі № 201/9127/21. https://tinyurl.com/jekmyjjb

У касаційній скарзі відповідачка вказує про те, що кондикція не може бути застосована до речі, визначеної індивідуальними ознаками, проте, суди, вказавши про це, задовольнили частково позов. При цьому посилається, на постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 23 лютого 2022 року в справі № 672/362/20 (провадження № 61-4370св21).

Як свідчить аналіз Єдиного державного реєстру судових рішень, висновок про те, що кондикція не може бути застосована до речі, визначеної індивідуальними ознаками, зроблено ще Верховним Судом України.

Індивідуально визначеними є такі речі, які відрізняються від інших індивідуальними ознаками: а) єдині у своєму роді; б) відрізняються від інших кількома ознаками; в) вирізнені із загальної маси речей цього роду. Поділ речей на речі, визначені індивідуальними ознаками, та речі, визначені родовими ознаками, пов’язаний як з природними властивостями речей, так і з способами їхньої індивідуалізації. Поряд із предметами, єдиними у своєму роді (наприклад, картиною), до речей, визначених індивідуальними ознаками, можуть бути віднесені речі, певним способом виокремлені учасниками правочину з маси однорідних речей. Якщо ж річ визначена тільки кількісно (числом, вагою, мірою) і характеризується ознаками, спільними для всіх речей такого роду, - це річ, визначена родовими ознаками.

Майном як особливим об’єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов’язки (частина перша статті 190 ЦК України).

Обміркувавши викладене, касаційний суд зауважує, що:

·кондиційний позов може поширюватися як на речі визначені індивідуальними ознаками, так і родовими ознаками. Про це, зокрема, свідчить те, що в главі 83 ЦК України вживається термін «майно», який охоплює як речі, визначені індивідуальними ознаками (наприклад, картина, автомобіль), так і родовими (наприклад, пшениця, борошно);

·законодавець не пов’язує застосування статті 1213 ЦК України із тим, що безпідставне набуття майна стосується речі, визначеної індивідуальними ознаками. Навпаки, в частині другій статті 1213 ЦК України законодавець визначив, що умовою для стягнення вартості майна (грошей) має існувати неможливість повернення майна (зокрема, знищення, перероблення речі).

 

З урахуванням викладеного, касаційний суд вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норм права (статті 1212 глави 83 ЦК України) у подібних правовідносинах про те, що кондиційна вимога застосовується лише до речей, визначених родовими ознаками, такий висновок викладений у: постановах Верховного Суду України від 02 березня 2016 року у справі № 6-3090цс15, (https://tinyurl.com/8ppsyr29) від 25 жовтня 2017 року у справі № 3-905гс17, (https://tinyurl.com/23uw2d3e) постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 23 лютого 2022 року в справі № 672/362/20 (провадження № 61-4370св21)). (https://tinyurl.com/2a2ah29y).

 

Першоджерело: https://t.me/glossema/1639