Чи повинен ЗОЗ повідомляти орган ліцензування про затвердження нової організаційної структури?
Оксана Яремко, к.ю.н., адвокат, член Центру медичного права ВША НААУ
Фахові коментарі
21.03.2023

Частина 2 ст. 15 Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі – ЗУ «Про ліцензування») зобов’язує ліцензіата повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, зазначених у заяві, документах та відомостях, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, протягом строку, встановленого ліцензійними умовами. У разі відсутності ліцензійних умов ліцензіат зобов’язаний повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, зазначених у заяві, документах та відомостях, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, протягом одного місяця з дня, наступного за днем їх настання.

Аналогічний обов’язок ліцензіата передбачений у підпункті 10 пункту 13 постанови КМУ «Про затвердження Ліцензійні умов провадження господарської діяльності з медичної практики» від 02.03.2016 № 285 (далі – Ліцензійні умови), де зазначено, що ліцензіат зобов’язаний «повідомляти органу ліцензування про всі зміни даних, які були зазначені в документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії.

Згідно пункту 6 Ліцензійних умов «До заяви про отримання ліцензії, крім документів, передбачених статтею 11 Закону [мова йде про ст. 11 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності»], додаються за підписом здобувача ліцензії або уповноваженої ним особи відомості про стан матеріально-технічної бази, наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня (додаток 2)». Додатком 2 Ліцензійних умов затверджено форму «Відомості суб’єкта господарювання про стан матеріально-технічної бази, наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня», яка серед відомостей, що необхідно подати ліцензіату до органу ліцензування, передбачає у пункті 4 «Інформація про установчі документи та структуру закладу охорони здоров’я» даної форми подання інформації про структуру ЗОЗ.

Таким чином, у випадку затвердження нової організаційної структури ЗОЗ у нього є обов’язок повідомляти Міністерство охорони здоров’я України (як орган ліцензування) про зміни, що відбулися в його організаційній структурі.

Повідомлення про зміни даних надсилається у будь-який зручний для ліцензіата спосіб (нарочно, поштовим відправленням або в електронному вигляді) у місячний строк з дня настання таких змін. У повідомленні зазначаються тільки ті відомості, які змінилися (підпункт 10 пункту 13 Ліцензійних умов; ч. 2 ст. 15 ЗУ «Про ліцензування»).

У разі порушення ліцензіатом строку повідомлення органу ліцензування про зміни даних, зазначених у заяві, документах та відомостях, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, ліцензіат також притягується до адміністративної відповідальності, яка передбачена ч. 6 ст. 164 КУпАП «Порушення порядку провадження господарської діяльності» та полягає у накладенні штрафу від двохсот п’ятдесяти до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, ЗОЗ зобов’язаний повідомляти орган ліцензування про затвердження нової організаційної структури.

Нормативні джерела:

1. Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VIII (редакція від 19.08.2022)

2. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Ліцензійні умов провадження господарської діяльності з медичної практики» від 02.03.2016 № 285

3. Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 (редакція від 27.01.2023)

Відповідь на питання підготувала Оксана Яремко, к.ю.н., адвокат, член Центру медичного права ВША НААУ