Чи може використати спадкоємець (позивач) своє право на отримання безоплатно у власність землі в порядку ст. 118 ЗКУ?
Олексій Янушевський, адвокат, секретар Комітету з аграрного, земельного та довкілевого права НААУ
Фахові коментарі
12.05.2023

При зверненні до суду із позовною заявою про визнання права на завершення процедури приватизації земельної ділянки в порядку спадкування за законом (правовий висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.03.2019 у справі № 350/67/15-ц, провадження 14-652цс18) - чи використовує ("погашує") таким чином спадкоємець (позивач) своє право на отримання безоплатно у власність землі в порядку ст. 118 ЗКУ? Чи всього лиш спадкує таке право після смерті спадкодавця?

Ч.3 cт. 116 Земельного кодексу України передбачає три випадки безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадян (приватизації):

а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;

б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

А таке набуття громадянами права власності на землю із земель державної та комунальної власності відповідно до ст.116 та ст.118 Земельного кодексу України здійснюється виключно за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, яке стосується конкретного громадянина.

Отже, приватизація є індивідуальним актом реалізації індивідуального права в унормованому порядку, і його (права) «погашення» у порядку спадкування законом не передбачено.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку, а не право власності на земельну ділянку.

Тому спадкоємець, який успадковує «приватизаційні» права спадкодавця, зберігає власне право на безоплатне отримання земельних ділянок в межах норм безоплатної приватизації у межах норм, визначених Земельним кодексом України, яке може здійснити один раз по кожному виду використання (ч.4 ст. 116 Земельного кодексу України).

Відповідь на питання підготував Олексій Янушевський, адвокат, секретар Комітету з аграрного, земельного та довкілевого права НААУ