Чи може особа, яка видала довіреність, скасувати довіреність частково?
Василь Крат, суддя КЦС ВС, кандидат юридичних наук, доцент
Огляди
20.06.2024

Пропонуємо до Вашої уваги огляд судової практики від судді КЦС ВС Василя Крата.

Суддею проаналізовано Постанову КЦС ВС від 12.06.2024 у справі № 632/1196/19  (https://tinyurl.com/4s3ae8jf)

Статтями 248-249 ЦК України визначено, що представництво за довіреністю припиняється, зокрема, і у разі скасування довіреності особою, яка її видала. У разі припинення представництва за довіреністю представник зобов’язаний негайно повернути довіреність. Особа, яка видала довіреність, може в будь-який час скасувати довіреність. Особа, яка видала довіреність і згодом скасувала її, повинна негайно повідомити про це представника. Права та обов’язки щодо третіх осіб, що виникли внаслідок вчинення правочину представником до того, як він довідався або міг довідатися про скасування довіреності, зберігають чинність для особи, яка видала довіреність, та її правонаступників. Це правило не застосовується, якщо третя особа знала або могла знати, що дія довіреності припинилася.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачка скасувала довіреність, видану ОСОБА_3, ще 22 грудня 2018 року, про що свідчить її нотаріально посвідчена заява приватним нотаріусом Лозівського міського нотаріального округу Харківської області, реєстровий номер № 3503. Копію цієї заяви ОСОБА_1 направила рекомендованим листом ОСОБА_3, яку 14 січня 2019 року отримала його дружина, співвідповідачка у справі, ОСОБА_2, про що свідчить копія рекомендованого поштового відправлення № 6412100031580.

Отже, правильними є висновки судів попередніх інстанцій про те, що заяву про скасування довіреності ОСОБА_1 направила ОСОБА_3 вчасно, відповідачка ОСОБА_2, яка отримала рекомендований лист за свого чоловіка ОСОБА_3, достеменно знала про скасування довіреності, а тому така довіреність не зберігає для неї чинність як сторони договору емфітевзису, відповідно до частини третьої статті 249 ЦК України.

Посилання відповідача ОСОБА_3 на неврахування судами попередніх інстанцій, що позивачкою було частково скасовано довіреність і тільки щодо укладення договору оренди не заслуговує на увагу, оскільки законом (стаття 249 ЦК України) не передбачене часткове скасування довіреності.

Першоджерело: https://t.me/glossema/1887